Okunma

Teknolojide Grafen Devrimi


17 Şubat 2016 Çarşamba 07:00
Teknolojide Grafen Devrimi

Karbon atomunun bal peteği örgülü yapılardan bir tanesine verilen isim olarak en basit tanımıyla aktarılır. Çelikten 300 kat daha sağlam olan grafen, planlar beklendiği gibi geçekleşirse teknolojide yeni bir boyut meydana getirebilir.

Graphenetechnologies‘in yaptığı araştırmalar, verdiği bilgilere göre, grafen teknolojisi, gelecek teknolojisinin en önemli konumunda yer alacak.

Grafen, Karbon atomunun bal örgüsü yapısını 2004 yılında Andre Geim, Konstantin Novoselov adlı bilim adamlarının bulmasıyla hayatımıza girmiştir.

Grafen’den üretilen Grafen Aerojel, saf haliyle kendisinden 40 bin kat daha ağır cisimleri taşıyabiliyor. 2 santimetrekareye 1 tondan fazla darbeye dayanabilen grafen, saf boyutunun yüzde 5 boyutuna dek sıkıştırılabiliyor.

Bilinen ilk iki boyutlu malzeme olan grafen, bu özelliği ile çeşitli teknolojilerde kullanım imkanı tanıyor. Başta grafenin rulo haline getirilmiş formu olan karbon nanotüpler, elektronik ve sağlık alanlarda sıkça kullanılıyor.

16-02/17/graphene-2.jpg

Isıya karşı dayanıklı olan, savaş sanayisinde tank ve asker zırhı üretimi için kullanılabileceği düşünülen madde, kağıt kadar ince telefonlar, en kısa zamanda şarj eden piller vb. çözümlerde kullanılması bekleniyor.

Günümüzde maddeyi bulan ikili bünyesinde University Of Manchester merkezli sürdürülen çalışmaların, hedefe ulaşması ihtimalinde, belirli bir şekli barındırmayan-hacimsiz eşyalara sahip olabileceğimizi söyleyebiliriz.

16-02/17/phone-screen-graphene.jpg

Grafenin başlıca kullanım alanları şu şekilde:

Hacimsiz, kağıt kadar ince bükülebilen telefonlar

-Vücuttaki sinir hücreleri(nöronlara) doğrudan bağlanabilen biyonik cihazlar. (Günümüzde nispeten dolaylı yoldan insan vücuduna adapte edilebilmekteler)

Savaş sanayisinde kullanılacak, insanlığın elde edebileceği her ısıya dayanıklı zırh, kalkan vb. teknolojisi.(Roket-füze gibi silahlardan gelecek saldırıları önleyici nitelikte olmak üzere)

Çelikten 300 kat sağlam olması nedeniyle, daha sağlam ve hafif hava araçları.

-Elektronları günümüze dek hiç olmadığı kadar hızlı taşıması sebebiyle, var olabilecek en kısa zamanda şarj sağlayacak piller, batarya teknolojisi.(Bataryaların yerini süperkapasitörler adlı cihazlar alabilecek)

-Çelikten 300 kat sağlam olması özelliği, spor, sağlık vb. birçok alanda daha sağlam, hafif ve bükülebilmesi nedeniyle daha işlevsel aletlerin üretimini sağlayacak.

:: Grafen teknolojisinin gelecekte yaygınlaşacağını düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Teknolojide Grafen Devrimi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  evrilmesi gereken bir noktaydı bu zaten

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bu çok iyiymiş ya şimdiden neler çıkacağını merak ettim…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  sizde inandınız değil mi tayyip akar gençler boşuna bakmayın

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Apple candır kandır gerisi teferruattır

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ben otomotiv dünyasında devrim yaratacağını düşünüyorum. birkaç dakikada şarj olabilen elektrikli arabaların önü açılacaktır.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yaygınlaşmaz olurmu böyle bi madde

 7. SDN Okuru dedi ki:

  insan kemiklerini bu malzemeyle değiştirsinler süper tekvandocular olur

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Kaptaaan arka kapıı

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Wowww heyecan verici.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yav arkadaş bir durun

" Teknolojide Grafen Devrimi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknolojide Grafen Devrimi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknolojide Grafen Devrimi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "