Okunma

Teknolojiden Dolayı 5 Milyon İş Yok Olacak!


19 Ocak 2016 Salı 07:00
Teknolojiden Dolayı 5 Milyon İş Yok Olacak!

Yapay zeka, robotik ve biyoteknoloji alanlarında yapılan gelişmeler sonucu iş dünyasının değişmesi konuşuluyor. Tıpkı tarihte örneklerine rastlanabilecek teknolojik gelişmeler sonucu ölen meslekler gibi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı rapora göre teknoloji 2020 yılında 5 milyon işin ölmesine sebep olacak.

Rapora göre idari işler ve ofis işleri Dördüncü Sanayi Devrimi‘nin gelişiyle tarihe karışacak olan en riskli işler arasında yer alıyor. Dünyanın sanayi açısından en büyük 15 ülkesinden 350 şirketin katılımıyla gerçekleşen forumdan böyle bir sonuç çıkması işin ciddiyetini ortaya koyuyor.

16-01/18/dunya-ekonomik-forumu.jpg

Özellikle akıllı robotların gelişimi kas gücüne dayalı işlerin yerini almaya başlayacak. İlerleyen yapay zeka belki de bugün tahmin bile edemeyeceğimiz işleri elimizden alacak. Bunun yanı sıra teknoloji, profesyonel servisler ve medya sektörlerinde 2.1 milyon yeni fırsatın olacağı söyleniyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu ve yöneticisi Klaus Schwab’a göre iş gücünün bu teknolojik gelişmeye açık olmadığı ülkeler yetenek sıkıntısı, kitlesel işsizlik ve büyüyen eşitsizlik ile karşılaşacak.

Değişen iş alanları eğitimde de değişikliklere neden olacak. Bugün ilkokula başlayan çocukların %65’inin henüz ortaya çıkmamış yeni iş alanlarında çalışacağı da söylendi. Yeni iş alanları için çocukları eğitmenin kritik önem taşıdığının da altı çizildi.

:: Tarihe karışacak dediğiniz meslekler ve geleceğin meslekleri nelerdir?
yazarFatih Koç

Bilgisayar Mühendisliği okuyan Fatih, bir yandan da teknoloji, oyun ve sinema sektörüyle ilgileniyor. İnternet ile tanıştığı günden beri MMO oynuyor ve oyun yapımcısı olma yolunda ilerliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Teknolojiden Dolayı 5 Milyon İş Yok Olacak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Geriye kalan 3 milyon is ci ne olacak işsiz kalacak yazık be işte teknolojinin zararları…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Gereksiz elemanların hepsinden kurtulacağız sonunda nihahahahahahahhha!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Teknoloji ilerledikçe meslekler ölmüş ama insanoğlu da 5 milyon meslek icat etmiş. Sanırım teknoloji bi 1000 yıl daha bu yaratıcılığa yetişemez rahatız takılın kafanıza göre…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  5 milyon tane is mi var :/

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sayar mısınız o ölecek işleri 😀

" Teknolojiden Dolayı 5 Milyon İş Yok Olacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknolojiden Dolayı 5 Milyon İş Yok Olacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknolojiden Dolayı 5 Milyon İş Yok Olacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "