İşsiz kalmayacağınız meslekler!


14 Temmuz 2020 Salı 16:09
İşsiz kalmayacağınız meslekler!

Teknolojinin gelişmesi kimileri için tehdit gibi görünse de kimileri için de fırsata dönüşüyor. Birçok insan teknoloji geliştikçe, iş istihdamı azalacak tedirginliği içerisinde. Bununla birlikte, yapay zeka her geçen gün insanların yaptığı birçok işin yerini alıyor fakat bununla birlikte bizlere yeni iş alanları da sunuyor. Biz de bugün sizler için teknolojinin bizlere sunduğu meslekler konusunun içini doldurduk!

Teknolojinin bizlere sunduğu meslekler!

Kimileri teknolojinin yaptığımız işleri elimizden alacağını düşünse de, kimileri de tam aksine insanlara daha fazla iş alanı oluşturduğuna inanıyor. Tabii bu durum da büyük bir tartışma konusu oluyor. Biz de bugün sizlerle hem bu konudaki düşüncelerimizi hem de teknolojinin bize sunduğu yeni meslekleri paylaştık.

1 – Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Mühendisi

Yapay zeka, insanlara ait olan düşünme, yorumlama ve çıkarım yapma yetilerini bilgisayarlara kazandırmayı hedefleyen çalışmalara verilen ortak addır. Bu bağlamda, yapay zeka mühendisliği, verileri analiz edebilme, ilgili problemleri algılayıp en doğru çözüm yolunu saptayabilme ve bu çözümü yapay zeka teknolojilerinin sunduğu olanakları kullanarak en uygun şekilde çözebilme becerileri üzerine kurulu bir disiplindir. 

2 – Veri Bilimcisi

Veri bilimci; bilgi odaklı keşifler yapabilen, bulunduğu ortama dair mevcut durumu tanımlayan, sınıflandırıcı olan ve durum hakkında gelecekle ilgili tahminleri yazılım kullanarak yapabilen kişidir. Farklı araçlar kullanarak elindeki veriyi betimler.

Yapılan çalışmalar hakkında çıkarımlar yapar. Öngörüsel, tahminsel ve önleyici modelleme yapar.

3 – Bilgi Güvenliği Uzmanı

Bilgi güvenlik uzmanının temel sorumluluğu, potansiyel ve mevcut güvenlik sorunlarını tespit edip çözerek bilgi sistemini korumaktır. Meslek profesyonellerinin diğer görevleri şu başlıklar altında toplanabilir.

4 – Bulut Bilgi İşlem Uzmanı

Bulut bilişimin temel bir tanımı, şirketlerin dosya depolama ve yerinde sunucular gibi fiziksel bilgi teknolojisi (BT) etkinliklerini sanal bir ortama taşımasıdır. Bir bulut bilgi işlem uzmanı olarak, şirketler için kolaylaştırılmış işlemler oluşturmak için bu sanal ortamlardan yararlanacaksınız.

Bir bulut bilgi işlem uzmanı, şirketlerin bilgi ve hizmetlerini buluta taşımasına yardımcı olur. Bu göç sırasında hizmetlerde kesinti olmaması esastır. Bir şirketin ihtiyaçlarını analiz ederek ve uygun bulut teknolojisini seçmelerine yardımcı olarak bunun sağlanmasına yardımcı olacaksınız. Sorumluluklarınız tasarım girdisi sağlamayı, müşteri hizmetleri ve proje uzmanları ile analistler ile işbirliği yapmayı ve zayıflıkları analiz etmeyi ve sistem iyileştirmelerini önermeyi içerebilir. Bir bulut bilgi işlem uzmanı olarak, BT çözümlerinin potansiyel risklerini bir şirketin BT ihtiyaçlarına göre etkili bir şekilde tartabilmeniz gerekir.

5 – Robot Koordinasyon Uzmanı

Günümüzde, üretim süreçlerinde robotlar kullanılıyor ve robot kullanım oranı günden güne artıyor. Dolayısıyla robotlar, yepyeni mesleklerle tanışmamıza neden olacak.

Geleceğin meslekleri arasında en popüler olacaklardan biri ise robot koordinasyon uzmanıdır. Bu uzmanlar, robotların onarımlarını ve bakımının yanında etkili çalışma prensiplerini gözden geçirirler. Böylece robotlara yepyeni beceriler kazandırılabilmektedir.

6 – AR (Artırılmış Gerçeklik) Geliştiricisi

AR Geliştiricileri, projenin yaşam döngüsü boyunca müşteriye destek ve sürekli bakım sağlamanın yanı sıra AR varlıklarının tasarlanmasını, kodlanmasını, son kullanıcı için kullanıcı arayüzünün ve kullanıcı arayüzünün geliştirilmesini de içerecek şekilde planı uygulamaya koymaktan sorumludur.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “İşsiz kalmayacağınız meslekler!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülkemizde iyi yazılımcı ve bu alanda çalışan kaliteli akademisyen ne yazikki yok denecek kadar az. Ben iyi bir yazilimci veya mühendisin ülkemizde kalicagina ve kaldığına sayit olmadım. 1995 yılında bile tanizigim iyi yazılımcılar mühendisler ABD ye gittiler ve dönmediler. Müzeyi bile cami yapan zihniyetin olduğu yerde kimse kalmaz gider be kardeşim.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  5 koyun al bi koç bikaç ayda kendini 6ya katlar

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Atı alan Üsküdar’ı geçti. Zamanında bilişim sektöründekilerin elinden tutan olmadı. Bişeyler yapmaya çalışanları – kümesteki kazlar kaçmasın- mantığıyla yaklaşan kamu yöneticleri sayesinde yolundu. Şimdide programcı yetiştircez diye yırtınıyorlar. Malesef beyhude. Şuan rüştünü ispatlamış her programcıya tüm dünyanın kapıları ardına kadar açık bekliyor. Napsın sizin hala at gözlüğüyle bakarak kısır ve köhne yönetim zihniyetinizin sunduğu fukara imkanları. Bizim ülkemizde bişeyleri değiştirebilecek zeka ve yetenek sahibi cevherleri işleyebilecek, onların değerini anlayabilecek idareciler malesef bulunmuyor. O sebeble nice cehver curuf arasında kayboluyor. Ya da kıymetini anlayacak ülkelere kaçıyor.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne bos yapmissin kardesim yani simdi bilgisayar muhendisleri makine muhendisleri elektrik elektronik muhendisleri issiz kalabilir mi yani 🙂 saka gibi

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Sabah 9 akşam 6 çalışmak eğer ki iş bulmak ise eksik olsun. İnsanlar kolayına geldiği için yok olup gidiyorlar. Sonrada tüccar araba aldı diye gözleri kalıyor açların

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Öyle bir meslek yok. Beyni, yeteneği olan ve kompleks sahibi olmayan herkes iş bulur. Diğerleri zaten ne iş olsa yapmak zorundalar. Okul, para çevre çok önemli değil

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  ben bunu bilir bunu söylerim, insan oğlu yemeden ve içmeden vazgeçemeyeceğine göre bu alan içine giren hiç bir meslek sahibi işsiz kalmaz, geri kalan herşeyden insan oğlu vazgeçebilir

" İşsiz kalmayacağınız meslekler! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşsiz kalmayacağınız meslekler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşsiz kalmayacağınız meslekler! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!