Okunma

Teknolojiye Yön Veren İnsanlar


09 Temmuz 2009 Perşembe 12:56
Teknolojiye Yön Veren İnsanlar

Teknoloji bildiğiniz üzere bir gün olsun yerinde durmayan bir bilim dalı. Bilim dalı olarak adlandırıyoruz çünkü, çıkış noktası olsun, gelişimi olsun bir bilim dalı gibi davranıyor. Her bilim dalında olduğu gibi teknolojide de bazı insanlar anahtar rol oynamıştır.


Bilim ve Teknoloji, günümüzde iç içe geçmiştir.

Bu insanlar teknolojinin gelişimine büyük ölçüde katkı sağlamış olmalarının dışında, sektörün gelişiminde de başrol oynamışlardır. Dolayısıyla teknolojinin kahramanları olarak adlandırılabilir. Ne var ki bunlar isimlerini pek duymadığımız, hatta isimsiz kahraman olarak adlandırabileceğimiz isimlerdir. Çünkü teknoloji her ne kadar bilim dalı olsa da, firmalar arasındaki rekabetten dolayı günlük olarak değişen bir yapı haline gelmiştir.

Marty Cooper


Marty Cooper ilk taşınabilir telefonuyla birlikte.

Marty Cooper, 1973 yılında radyo telefon sisteminin patentini alarak cep telefonlarının öncüsü olarak anılmaya başlanmıştır. O yıllarda Motorola‘da çalışan Cooper, aynı zamanda taşınabilir bir telefonla ilk aramayı yapan kişidir. Cooper’ın yaptığı açıklamaya göre bu fikri Star Trek (Uzay Yolu) filminden esinlenmiştir. Şu an Marty Cooper, kurucusu olduğu ArrayComm firmasının CEO‘su olarak iş hayatına devam etmektedir.

Mike Lazaridis


Mike Lazaridis aslen bir teorik fizikçidir.

Blackberry‘nin öncüsü olan Mike Lazaridis, Yunan bir ailenin oğlu olarak Türkiye’de doğmuştur. 5 yaşında Kanada’ya yerleşen Lazaridis, 12 yaşında tüm bilimsel kitapları kütüphanede halka okuduğu için ödül almıştır. 1984 yılında okuduğu koleji bırakıp çalışmalarına yoğunlaşarak BlackBerry‘yi geliştirmiştir. 2000 ylında 100 Milyon Dolarlık bütçeyle teorik fizik araştırmaları yapmak üzere bir enstitü kurmuştur.

Tony Fadell


iPod teknolojisini bu adama borçluyuz.

Fadell, Apple‘da işe alındığında aklında bir fikir vardı. Bu fikri Apple’a danışmadan önce gerekli altyapı çalışmamlarını yaptı. Bu çalışmalar bittiğinde projesini Apple’a götürdü ve Apple’ın 2001 yılında iPod donanım mühendisliği ekibini kurdu. İlerleyen zamanlarda Apple, iPod’u tüm dünyaya paylaştı ve büyük başarı sağladı. Fadell şu anda iPod Division’ın başkanlarından biri.

Birçoğumuz bu ismi daha önce duymamışızdır. iPod deyince hepimizin aklına Steve Jobs gelir. Oysa ki Apple, iPod başarsını bu adama borçludur. 

John Backus

 


Bilgisayar dillerinin atası sayılan Fortran, günümüzde popülerliğini yitirmiştir.

Eski bir IBM çalışan olan Backus, 1950li yıllarda Fortran dilini geliştirerek adını tüm dünyaya duyurdu. Fortran’ı, dünya çapında kullanılan ilk dil olma özelliğine kavuşturan Backus, geçtiğimiz sene içerisinde 82 yaşında hayata veda etti. Henüz gençken beyin tümörü teşhisi konulan Backus, tümörü aldırmış, operasyon sonunda da kafasında bir platin ile yıllarını geçirmiştir.

Doug Engelbart

 


Bilgisayarlar için farelerin ne kadar önemli olduğunu Engelbart keşfetmişti.

Doug Engelbart aslında internetin yaygınlaşmasını sağlayan en önemli isimlerden biridir. 1969 yılında ARPANET, ilk veri transferini Leonard Kleinrock‘ın UCLA’daki laboratuarı ile Engelbart‘ın Stanford’daki laboratuarı arasında gerçekleştirmiştir. Engelbart hem bir felsefeci, hem bilim adamı hem de mucit olarak biliniyordu. Bilgisayarlar için ilk fare tasarımını yaptığında ne kadar büyük bir işe imza attığını bilmiyordu. 1987 yılında aldığı patentin süresi dolduğunda Engelbart, işin peşine düşme gereği duymadı. Şu anda 83 yaşında olan Engelbart, Bootstrap Enstitüsünün başında bulunuyor.

Gary Thuerk


Günümüzde başımızın belası olan spam mail’leri bu adama borçluyuz.

1978 yılında Digital Equipment Corp.‘un satış departmanında çalışan Gary Thuerk, ARPANET‘e yüzlerce ismin bulunduğu bir liste yollamış ve böylece dünyadaki ilk spam mail‘i yollayan insan olmuştur. Bu olayın ardından hapis cezası alan Thuerk, 31 yıl boyunca internet kullanıcılarının büyük belası haline gelen spam mail’lerin öncüsü olarak anılmaya başlanmıştır.

Günümüzde, bir gün içerisinde onlarca spam e-posta alıyoruz. Her birini okumadan siliyoruz ve yollayan kimdir diye bakmıyoruz bile. Oysa 31 yıl önce spam olayını başlatığı için Gary Thuerk hapis cezası bile almıştır.

:: Teknolojiye yön veren bu insanları daha önce duymuş muydunuz?

 
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Teknolojiye Yön Veren İnsanlar”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gerçekten ben de beğendim tebrikler

 2. SDN Okuru dedi ki:

  süperrr

 3. SDN Okuru dedi ki:

  slm gerçekten çok gezel olmuş ödevimde kullanacağım 02.12 2009 çarşamba X: 😀

  1. Anonim dedi ki:

   sene 2018 hala yaşıyormusun Qarşim

" Teknolojiye Yön Veren İnsanlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknolojiye Yön Veren İnsanlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknolojiye Yön Veren İnsanlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "