Teknolojiyi Tanıtmak Çok Zor!


26 Temmuz 2011 Salı 20:50
Teknolojiyi Tanıtmak Çok Zor!

Televizyon ekranlarında eğer reklam yapmıyorsanız, bir marka ya da ürün adından bahsederken çok dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi durumda “Reklama giriyor” diyerek RTÜK tepenize binebiliyor.

İzlenme rakamları açısından interneti, gazeteyi, radyoyu geride bırakan TV ekranları için böyle bir düzenleme yapılmasını anlayışla karşılamamız gerekiyor. Aksi durumda, bilinçsiz tüketicileri çok zor günler bekleyebilirdi.

Yalnız anlamadığım bir şey var.

Teknolojiyi TV ekranlarından anlatırken, müthiş bir baskı altında kalıyoruz.

“Aman bu ürünü tanıtırken adını sadece bir kez söyleyim…”

“Kişinin adını yazarken, şirket adını yazmayın…”

“Ürünün videosu çekilirken, logosunu asla göstermeyin…”


Dostumuz Dinçer Karaca, uzun zamandır TV ekranlarında
teknolojiyi sevdirmek için çabalıyor. Hem de bu şartlar altında.

Bu şartlar altında TV ekranına çıkıp da teknolojiyi anlatmak gerçekten çok zor. Şu anda yapan arkadaşlarıma da Allah kolaylık versin.

Sosyal Paylaşım’a Yasak Yok

Bu kadar kısıtlama altında teknolojiyi anlatmaya çalışırken, sosyal paylaşım siteleri için yapılan ayrımcılığı da kıskanmıyor değilim.

Bırakın program boyunca bir markadan sadece bir kez bahsetmeyi, her üç dakikada bir Twitter veya Facebook diyebiliyorlar.

Fransa, bu konuya el atmış ve TV ekranlarından Facebook ve Twitter demeyi yasaklamış durumda.

Sansüre hep karşı geldim. Buradaki maksadım, sosyal paylaşım sitelerinden bahsedilmesin diye ağlamak değil. Madem değişen dünyada sosyal paylaşım sitelerinin isimlerine ses çıkarmıyorsunuz, bırakın teknolojiyi anlatırken de aynı özgürlüğü bize verin.

Otomotiv Kadar Olamadık

Teknoloji sektörüne uygulanan kısıtlama, otomotiv sektöründe de uygulanmıyor. 10 dakika boyunca bir otomobilin adı defalarca söylenebiliyor, marka ve logo ekranda bol bol yayınlanıyor. Söylensin, yayınlansın. Ama sadece otomotiv sektörüne tanınan imkanlar teknoloji sektörüne de tanınsın.

Tanınsın ki, işler kolaylaşsın.

Teknoloji, hayatı kolaylaştırır. Uzakları yakın eder. İşinizi verimli hale getirir.

Bırakın, bu yenilikleri ekranlarda özgürce tanıtalım.

Bu konuyu, forumda tartışıyoruz.
Tıklayın, siz de katılın.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “Teknolojiyi Tanıtmak Çok Zor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  dinçer karaca yı uzun süredir televiztondan takip etmeye çalışıyorum. adamın gerçekten işi zor abi ya. otomotiv dede durum farklı değil abi. bir program anca 5 bölüm ayakta duruyo ondan sonra mazi oluyo. bizi hem teknolojiden hem de otomotiv den uzaklaştırmaya çalışıyorlar

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Burası Türkiye demek geliyor içimden..

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  üye sizin dediğiniz gibi değilde ben elektronik eşyamı şu servise götürdüm numarası şu sitesi şu memnun kaldım derse sorun yok o zaman. Benim fikrim markanın adı tek bir yerde bile o reklamdır ha twitter, ha facebook ha arçelik servisi, herhangi birinin adı geçince sitesine 1 kişi bile giriyorsa amacına ulaşmıştır.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  @speedy aynışey değil düzgün bir biçimde konu açarsanız örneğin; yapmış olduğunuz bir web sitesinin eksiklerini sormak amaçlı bir konu açabilirsiniz. ama bazı insanlar teknik servis reklamı yapıyor hiç özgün bir yazı yok ve telefon numarası adres ve web sitesi veriyorlar ee haliyle mesajları siliniyor.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi diyorsun hoş diyorsunuzda sayın troy üyelerede siz aynı şeyi yapıyorsunuz, sony, twitter, facebook yazmak yasak değil ama üye kendi sitesinin adını yada bir ürünün adını kullanınca kullanınca mesajı siliyorsunuz forum kurallarında reklam yasaktır diyerek. Aynı şey değil demeyin tam olarak aynı şey bence.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  türkiyede neden teknoloji kanalı yok anlamıyorum bi ara vardı oda kapandı teknoloji kanalı harika olur.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  burası türkiye burda herşey gerçeeekk…( takım elbiseli yetkili kişi zihniyeti )

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Hakkı Abi, bu yasakların tek sebebi abartılı reklamlar. Forumlarda imza olarak kullanılan banner ve reklamlar, dizilerin, haberlerin sonlarında yarım dakikalık veda sahneleri öncesi reklamlar, futbol maçlarında sahanın yarısını kaplayan çoğu zaman pozisyonun olduğu yeri kapatan sanal reklamlar…

  Yayın esnasındaki buğulama ya da karartma ile kapatılan reklamlar artık izleme zevkini düşürü***** ise sahne gereği ortamda olan reklam içeren şeylerden reklam vergisi almak ve bunların yayın akışı esnasında Acun’un yaptığı gibi vurgulayarak yapılmasını engellemek. Sahnenin gerçek hayatta olduğundan daha fazla şekilde abartılı ürün tanıtımı içerdiği tespit edilince de ciddi ceza kesmek hatta bir süre yayın içi reklam cezası ***** />

  Sponsorlar için ise daha farklı bir yöntem izlemek. Sponsor ismini sadece reklam bitiş ve başlangıçlarında sunucuların anlatımı ile değil de süresi belirli kısa jenerik şeklinde olmasını sağlamak. Bulunulan ortamın arka planında da sponsora ait logo, yazı gibi şeylere sınırsız izin ***** />

  Forumlarda ise kişisel web sayfasının tanıtımını sadece ilgili bir "Üye web sayfaları" bölümü altında herkese bir başlık hakkı vererek yapılmasını sağlamak. Diğer web sayfası önerilerini de kar amacı ile yapılıp yapılmadığına bakmak ki bookmark bölümünde bu amaçla küçük düzenlemeler yapılabilir.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Yapağınız tek şey artık bir Televizyon Kanalı kurmaktır. Bir zamanlar Teknoloji Televizyonu /Tech TV vardı ama resmen kanalı bitirdiler. Şimdi uydu kanalları resmen frekans çöplüğü, hiç doğru dürüst bir kanal yok zaten düzgün olanlarda paralı uydu platormu. Dediğim gibi, SDN TV ya da Teknoloji Televizyonu şart….

 10. Ziyaretçi dedi ki:
  Alıntı Troy Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Acaba internette yaptığımız incelemelere de yakında kısıtlama gelir mi?

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu. Haddini bilsinler yahu.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş. Ekleyebileceğim bişey kalmamış yani. Teknoloji hayatı kolaylaştırır, engelleri kaldırın kardeşim. Sloganımız bu yola çıktık

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  değişik bi bakış açısını olmuş gayette güzel olmuş.arabalar konusunda mesela artık bildiginiz üzere magazin haberleri normal haber bultenlerinden daha çok tv de gosterildiği için mecburiyetten bunlara gozum takılıyo arada ,geçenlerde bi unlu ferr..i marka bi ootomobil almış ve adamlar resmen aracın reklamını yaptılar haberde kımsenınde gıkı çıkmadı ..

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  rtük ün saçma sapan sansürleri var,face twitter ürün sanal logo var ama demek yasak zihin işte

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Büyük ihtimalle gelebilir yasak..

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  O kadar da yapmazlar sanırım. Ama şu da var Burası TÜRKİYE! Ne olacağı hiç bir zaman belli olmuyor.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Acaba internette yaptığımız incelemelere de yakında kısıtlama gelir mi?

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Rtük’ün kendi işine bakmadığı konusunda hemfikiriz sanırım, bu yaptıklarının tarifi yok mantıksızlık diz ***** amaçlı firmanın a’sı b’si olur mu?Face de bişey yok oynat, logitech deyince banned..

 18. Ziyaretçi dedi ki:
  Alıntı ~J.c–W_ Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  TV’de SDN diyerek bu fırsattan yararlanalım

  Konuşurken arada durup durup SDN falan.

  Bu arada yani gereksiz o kadar şeye izin veriyorlar ama, mühim işlere izin vermemeleri gerçekten soğutuyor insanı..

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  TV’de SDN diyerek bu fırsattan yararlanalım

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  kesinlikle arkadaşlar.

  firma sponsor olmak istiyor ama adamın adını sadece bir kez söyleyebiliyorsun.

  bir kere adını söyletmek için her haftakanala 10.000 dolar verecek kaç marka var ki?

  onun yerine dünya kadar reklam verir aralarda.

  maksat, sponsorluk şartlarını kolaylaştırmak değil tabii ki. haber programına konuk olarak katıldığım zamanlarda bile konu hakkında bilgi verirken "aman marka söylemeyin" diyorlar.

  marka vermeden model vermeden de nasıl anlatacağız bilemiyorum.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  güzel tespit.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  bir ara sdn’nin televizyon programı yapacağı konuşuluyordu. aceba o projenin hayata geçmemesinin sebeplerinden birisi de bu mu?

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Tamamen katılıyorum sana Hakkı Abi, o kadar şeye izin var ama teknoloji ürünlerine gelindiği zaman bir yavaşlama değil direk durma var.

  "Fransa, bu konuya el atmış ve TV ekranlarından Facebook ve Twitterdemeyi yasaklamış ***** Fransa’yı tebrik etmek lazım.Ama ülkemizde neredeyse her şeyin bir facebook sayfası var, durmadan facebook sayfamız falan diye ekran da çıkı***** facebook&Twitter bizde de yasaklansa tv ekranlarında. Ama nerdeee..

" Teknolojiyi Tanıtmak Çok Zor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknolojiyi Tanıtmak Çok Zor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknolojiyi Tanıtmak Çok Zor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!