Okunma

Telefon bildirimleri strese neden oluyor mu?


16 Nisan 2018 Pazartesi 11:00
Telefon bildirimleri strese neden oluyor mu?

Bir iş üzerinde yoğunlaştığımız sırada, aldığımız telefon bildirimleri dikkatimizin dağılmasına neden oluyor. Araştırmacılar, telefon bildirimleri ve stres arasındaki ilişkiyi inceledi. Araştırmanın sonuçlarına göre bildirimleri kapatmak kesin çözüm değil.

Telefon bildirimleri ve stres ilişkisi

Cebimizde bir titreşim hissetmek veya telefonun bildirim ışığının yanıp söndüğünü görmek dikkatimizin dağılması için yeterli oluyor. Gelen bu bildirimle ilgilenip, yaptığımız iş üzerinde tekrar dikkatimizi toplamak ise ortalama 25 dakika sürüyor. Kullandığımız mesajlaşma ve sosyal medya uygulamalarından aldığımız bildirimleri düşündüğümüzde, neredeyse tüm günü dikkati dağılmış bir şekilde tamamlıyoruz.

Duke Üniversitesi’nin Gelişmiş Hindsight Merkezi’nde yapılan ve Amerikan Psikoloji Derneği konferansında sunulan araştırma, telefon bildirimleri ve stres konusunu ele aldı. Çalışmaya göre bildirimleri tamamen kapatmak stresi önlemek için kesin çözüm değil. Bunun yerine bildirimler toplu halde günde üç kez alındığında, katılımcıların daha mutlu, daha az stresli, daha üretken ve daha fazla kontrol sahibi oldukları gözlemlendi.

Telefon bildirimleri

Araştırmaya göre ortalama bir telefon kullanıcısı, günde 60-80 kez bildirim alıyor. Bir de buna bildirim almadığı halde telefonu kontrol etme durumu eklenmesi, kişinin verimsiz bir gün geçirmesi için yeterli oluyor. Araştırmacılar, kullanıcıların bildirimlerini kapatmamalarını ancak bunu bir düzene koymaları gerektiğini belirtiyor.

Gün içinde aldığımız bildirimler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Telefon bildirimleri strese neden oluyor mu?”

  1. Kerim dedi ki:

    Basliga direkt cevap veriyorum. EVET. Sadece bildirimler degil telefonun kendisi strese neden oluyor. Neden telefonu acmadin/acmadi, neredeydin/nerede acaba,… Gibi gereksiz sorulara yanit bulmamiz gerekiyor.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Haberleri, ios 11.3 sürümlü iphone 6’mda sonuna kadar okuyamıyorum bir süredir. Aşağı doğru kaydırırlen haberin yarısından sonra ekran beyaza düşüyor.

" Telefon bildirimleri strese neden oluyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefon bildirimleri strese neden oluyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefon bildirimleri strese neden oluyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "