Okunma

Telefon Hafızasını Temizleme Yöntemleri


06 Eylül 2016 Salı 17:00
Telefon Hafızasını Temizleme Yöntemleri

Günümüzde akıllı telefonların depolama kapasiteleri artmış olsa da, yetersiz depolama alanı hala pek çok kullanıcı için sorun olmaya devam ediyor. Hafıza beklenmedik bir anda dolunca yeni fotoğraf çekmek, müzik listeleri oluşturmak ve dahasını yapmak imkansız hale geliyor.

Bu yüzden sizler için bir liste hazırladık. Listemizde telefonunuzda yer açmak için ufak ipuçları bulabileceksiniz. Sonuçta filmleri, dizileri silerek geniş alanlar yaratabileceğinizi siz zaten biliyorsunuz.

Önbelleğe alınmış haritaları silin

16-09/05/google-maps-onbellek-temizleme.jpg

Sık olarak geziyorsunuz ve bu sebeple de telefonunuzun harita hafızası giderek fazlalaştı mı? Tabii ki bu hoş bir şey ama hafıza doluyken akıllı telefonunuzda yüzlerce harita tutmak pek akıllıca olmayabilir.

Bu çözümü otomatik olarak çevrimdışı önbellek tutan Apple Maps‘te kullanamasanız da, Google Maps ve diğerlerinde deneme şansınız var. Google Maps‘te ana menüden çevrimdışı bölgeler kısmına girin, istediğiniz bölgeye dokunun ve ardından silin.

Bunun gelecekte tekrar etmesini istemiyorsanız da, çevrimdışı bölgelerin 30 gün sonra kendilerini otomatik olarak silmesini aynı menüden ayarlayabilirsiniz. Emin olun faydasını da göreceksiniz.

Diğer sayfaya geçmek için “Sonraki” yazısına tıklayın

Senkronize oynatma listelerini silin

16-09/05/spotify-muzik-silme.jpg

Belki de sevdiğiniz müzikleri her yere taşıma tutkunuz akıllı telefonunuzun dolup taşma sebeplerinden birisidir. Spotify’da ana menüden kütüphanenize giderek yeşil renkteki senkronize edilmiş oynatma listelerini kaldırabilirsiniz.

Aynı yöntemi Google Play Music‘te de Ayarlar kısmındaki ‘indirmeleri yönet’ seçeneğiyle uygulayabilirsiniz. Oynatma listesinin yanındaki turuncu renkteki tike basarsanız, istediğiniz listeleri, albümü ya da şarkıyı telefonunuzdan kaldırabilirsiniz. Benzer şekilde Apple Music’te de listelerinizi kaldırarak telefon hafızanızı rahatlatma şansınız var.

Fotoğraf ve videoları silin

16-09/05/telefondan-fotograf-silme.jpg

Özellikle sıkça 4K video çekenlerdenseniz, fotoğraf ve video silmek size hatrı sayılır miktarda alan kazandıracaktır. Eğer fotoğrafları kökünden silmeye kıyamıyorsanız Google Photos gibi bulut uygulamaları kullanarak, verileri telefonunuzun dahili depolama alanı dışında saklamayı tercih edebilirsiniz.

Aynı yöntemi iCloud yedeklemeleriyle Apple’ın Fotoğraflar uygulamasında da gerçekleştirebilirsiniz ve fotoğraflarınızı başka yerde saklayarak, akıllı telefonunuzun depolama kapasitesini artırabilirsiniz.

iCloud Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tarayıcı indirmelerini silin

16-09/05/telefonda-tarayici-temizleme.jpg

İnternet üzerinden çokça dosya indirip daha sonra da unutuyor musunuz? Safkan Android‘lerde “indirmeler” uygulaması olduğundan, buraya kısaca göz atarak silmeyi unuttuğunuz fotoğrafları, uygulamaları ve dosyaları görebilirsiniz. Artık ihtiyacınız olmayanları kaldırmayı unutmayın.

iOS ise bildiğiniz gibi indirmeler konusunda biraz daha titiz ve kayıtlı fotoğraflar da zaten fotoğraf uygulamasında saklanıyor. Ayrıca web sitelerinin geçmişlerini, tarayıcı önbelleklerini de düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

Oynamadığınız oyunları silin

16-09/05/telefon-oyun-yukleme.jpg

Merak edip indirdiğiniz onlarca oyun olduğunu biliyoruz ama kaldırmak neden bu kadar zor geliyor ki? Belki farkında değilsiniz ama bir hevesle indirdiğiniz oyunlar, akıllı telefonunuzda ciddi bir yer kaplayabiliyorlar.

Şimdi menünüzü kontrol edin ve bir bakın bakalım, oynamadığınız kaç tane oyun var?

:: Telefonunuzu ne sıklıkla temizliyorsunuz?


yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye’nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

16 yorum - “Telefon Hafızasını Temizleme Yöntemleri”

 1. murat dedi ki:

  android telefonlardaki dahili hafızayı biçimlendirdiğiğmiz zaman telefona yüklediğimiz uygulamalar da silinir mi ?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Benim 2 tane uygulamam ***** ve *****. ama yerim 89 dolu

 3. SDN Okuru dedi ki:

  kendi saçma sapan gereksiz uygulamalarını kaldırırsa bayağı bi yer açılır ***** gastelik odunluk kömürlük

 4. SDN Okuru dedi ki:

  32 lik S7 edge kullanıcısıyım 64luk hafıza kartı takılı yetmiyor bende yazıyı görünce sanırım bir uygulama veya işe yarar bilgiler vardır diye girip okudum ama yazı çok gereksiz olmuş insanlar çözüm arıyor bu gibi durumlar için bu sadece konu olsun diye yazılmış bir yazı olmuş sadece

 5. SDN Okuru dedi ki:

  64 GB Telefon yayıla yayıla kullan

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Amaaaan dandroidliler düşünsün

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Hafıza boşaltmayi iPhone cular düşünsün.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ne var ne yok silin de kurtulalım…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  150 mb lik tel kullanı***** 40 mb zaten 25 mb si de acil durumlar için ayrılmış screenshot programı tarayıcı indirdim bitti yer 😀

 10. SDN Okuru dedi ki:

  16 bana yetiyor (android kullanıcısı)

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bilmece gibi yazı..kim kimi niye,,neden siliyor..açıklama yok..sallama yazı.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Tamamen gereksiz bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonumu domestosla siliyorum

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Herşeyi sildik tlf niye satın aldık herşeyi silmek içimmi tlf en az 32 gb olmalı yoksa unut

Yorum yazın

Geri bildirim