Okunma

Telefon kullanırken hayatınızı kurtaracak ipuçları!


05 Temmuz 2018 Perşembe 19:00
Telefon kullanırken hayatınızı kurtaracak ipuçları!

Günlük hayatımızda vazgeçilmezimiz olan akıllı telefonlar, artık telefon görüşmelerimiz dışında birçok farklı fonksiyonu kolayca yerine getirebiliyorlar. Hatta bu çok yönlülük telefonlara yapay zekanın da eklenmesiyle iyice çeşitlilik kazanmış durumda. Biz de akıllı telefon ipuçları ile karşınızdayız.

Akıllı telefon ipuçları – Huawei P20 Pro

Yapay zeka ile güçlendirilen Huawei P20 Pro, EMUI 8.1 arayüzüyle öne çıkan akıllı telefon modellerinden biri. Bu yazımızda Huawei P20 Pro‘nuzu kullanırken sizi rahat ettirecek tavsiyelere yer veriyoruz.

1) Her daim baktığımız arayüzü değiştirmek bir tık uzağımızda

Ana ekranınızdaki uygulamalarınızı dilerseniz birleştirerek bir klasörün içerisinde toplayabilir ya da standart şekilde kullanabilirsiniz. Ayarlarınıza girerek Ekran bölümüne tıklayıp, Başlangıç ekranı stili Standart ya da Çekmece opsiyonlarından seçim sağlayabilirsiniz. Çekmece opsiyonu sayesinde uygulamalarınızı bir klasörde toplayabilirsiniz.

Ekranınızda ne kadar fazla ya da az uygulama görünmesine karar vermek de sizin elinizde. Ana ekranınıza tutarak bastırdığınızda Ayarları seçebilir en alt sağ köşede bulunan Ekran Düzeni‘ne tıklayarak bir ekranda kaç tane uygulama görüneceğine karar verebilirsiniz. Böylelikle istediğiniz kadar uygulamayı görebilirsiniz.

2) Pil performansını artırabilmek için birkaç öneri:

Ayarlara tıkladıktan sonra pil seçimi ile ilerlediğimizde üç farklı pil modu gözlemliyoruz: Normal, Güç Tasarruf Modu ve Süper Güç Tasarrufu Modu.

Tahmin edildiği gibi, normal düzeyde pil kullanımı arka plandaki aktiviteleri etkilemiyor ve CPU’yu kısıtlamıyor. Güç tasarrufuna geçtiğinizde ise pil ömrüne az çok bir güç veriliyor ve yükselme gözlemleniyor. Tabii bu seçenekle beraber uygulama aktiviteleri azalıyor, örneğin bildirimler düşüyor ve CPU kısıtlanmaya başlıyor. Süper güç tasarrufu ise pilinizin gerçekten çok düşük olduğunda devreye girmesi gereken bir sistem. Kullanım sürenizi yaklaşık iki kat daha uzatabiliyor. Akıllı telefonunuzu kısıtlı ve basit bir moda çeviren bu tasarruf sistemi aramalar ve SMS uygulamaları gibi basit işlemleri aktif bırakıyor. Acil durumlar ve festivaller gibi zamanlarda çok yardımcı olacağına eminiz! Ekranı aşağı kaydırdığınız zaman bu opsiyonu kısa yolla seçme hakkınız da bulunuyor.

Pil gücünü artırmak için başka bir opsiyonunuz ise, arayüz renklerini koyulaştırmak. Ayarlarınızın ekran bölümünde bulunan “arayüz renklerini koyulaştır” opsiyonunu seçerek ekranın parlaklığını düşürebilir ve pil ömrünü uzatabilirsiniz.

3) Ekranlar çoğumuzun gözünü yorabiliyor….

Huawei P20 Pro, kullanıcılarına ekran renkleri ve göz rahatlığı için bir sürü opsiyon sunuyor. Göz konforu opsiyonu sayesinde gece vaktinde gözlerimizi rahatsız eden mavi ışık azaltılabiliyor. Bu opsiyonu ayarlar bölümünde ekranın altında bulabilirsiniz. Bu sayede ekran daha sarı gözüküyor. Bu modu her zaman kullanmak istemeyebilirsiniz; fakat dilediğiniz zaman aktive edebilir ya da zamanını programlayabilirsiniz.

Evet, gelelim esas konumuza; ekranımızın istediğimiz renkleri bize vermesi. Herkesin farklı renklere karşı duyarlılığı vardır. Bunun için P20 Pro ekran renklerini dilediğiniz gibi düzenlemeleri için kullanıcılarına bir sürü opsiyon sunuyor. Ayarlardaki ekran bölümünden renk sıcaklığını seçerek dilerseniz sizin için hazırlanmış varsayılan modları kullanabilir (sıcak, canlı, soğuk) ya da kendi isteğinize göre renk çarkını belirleyebilirsiniz.

4) Çentik olması beni çok rahatsız ediyor!

Bunu diyenler için de çözümümüz var! En üstte bulunan çentik, son model akıllı telefonların yeni moda ikonu oldu. Fakat bu çentik bazı kullanıcılara rahatsızlık verebiliyor. Ayarlardaki ekran bölümüne girerek çentik opsiyonuna tıklayabilir ve bu bölümde çentiğin genişleyerek telefon ekranınızın bir bölümünü kaplamasını ya da olduğu halde kalmasını tercih edebilirsiniz.

5) Telefonumdaki gezinme çubuğunu gizleyebiliyor muyum?

Evet! Huawei P20 Pro ile sistem menüsünün altından sistem gezinme opsiyonuna tıklayarak size görsel olarak gösterilen istediğiniz ayarı seçebilir ve gezinme çubuğunun nasıl görüneceğine karar verebilirsiniz. Bu özellik de akıllı telefon ipuçları arasında yer alıyor. Hatta kilit opsiyonların yerlerini değiştirebilir ve dördüncü bir öge ekleyebilirsiniz.

6)Huawei P20 Pro’umu kullanırken hayatımı kolaylaştıracak başka neler var?

akıllı telefon ipuçları makalemize bir başka güzel özellikle devam ediyorum Huawei P20 Pro’nuza daha fazla hareket tanımlayabilir ve bu etkileşimle telefonunuzu farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Akıllı asistan ile hareketli kontrol opsiyonu seçebilir veya parmak eklemlerini etkinleştirebilirsiniz. Hareketli kontrolde sizi birisi ararken ya da alarmınız çalarken telefonunuzu ters çevirerek sessize alabilir, yukarı kaldırarak alarm ya da aramanın sesini artırabilir ya da düşürebilir, kulağınıza götürerek telefona cevap verebilirsiniz.

Parmak eklemlerini kullanıma geçtiğinizde ise, daha sert bir vuruşla telefonunuza yeni bir hayat tanımlayabilirsiniz. Parmak eklemenizi üst üste iki kez ekrana burduğunuzda ekran görüntüsünü kaydedebilir, harf çizerek uygulamaları başlatabilir (K – kamera gibi istediğiniz uygulamaya tanımlama yapabilir) ya da çift ekran kullanmak için ekranınızın ortasından bir çizgi indirebilirsiniz.

Bonus: Ekran kaydetme!

Huawei P20 Pro’nuz ile ekran aktivitenizi canlı olarak kaydedebilirsiniz. Bunu etkinleştirmek için dilerseniz iki tane parmak ekleminizi üst üste iki kez ekrana tıklayabilir ya da aynı anda güç düğmesi ile volüm artırma düğmesine basabilirsiniz.

Huawei P20 Pro’nuzu kullanım alışkanlıklarınıza göre kolaylıkla özelleştirebilir ve benzersiz kullanıcı deneyiminin keyfini sürebilirsiniz.

 
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Telefon kullanırken hayatınızı kurtaracak ipuçları!”

 1. Kerim dedi ki:

  Telefon kullanmamak hayatimizi kurtaracak tek sey.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  MacroDroid ile bayanlar Panic Button’u da oluşturabilirler. Bu sayede acil bir durumda daha önce belirlediği kişilere güncel konumu ve daha önce oluşturduğu metin SMS olarak, Panic Button’a basıldığı anda çekilen fotograf da mail olarak gönderilebilir. Aynı anda konum ve metin tweet olarak da herkese gönderilebilir. Bütün bunların yanında MacroDroid aynı anda belirlediğiniz bir numarayı da arayabilir. Örneğin Polis İmdat gibi…

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  MÜKEMMEL HAYATIM DEĞİŞTİ

  1. muhittin dedi ki:

   😀 zuhahah

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  MacroDroid alın tüm dertlerinizden kurtulun! Fiyatı 10TL. Telefonunuz sabahleyin gündüz mode’una, akşamleyin gece mode’una geçsin! Ekranı her açtığınızda RAM boşalsın! Arabaya bindiğinizde telefonu çalkaladığınızda Bluetooth devreye girsin! Gizli numara veya tanınmayan bir numara aradığında telefonunuz konuşarak belirtsin! Kulaklık taktığınızda ses ayarları otomatik olarak yapılsın, istediğiniz program açılsın! Şarj belli bir seviyeye indiğinde belirlediğiniz ayarlar devreye girsin, şarj belli bir seviyeye çıktığında ayarlar normalleşsin! Belli bir konuma girdiğinizde belirlediğiniz görevler gerçekleştirilsin! Telefonunuz kaybolduğunda aradığınız numaraya SMS göndersin! MacroDroid ile sonsuz sayıda otomatikleştirilmiş görev…

  1. CM dedi ki:

   Bir düzeltme yapıyorum: Telefonunuz kaybolduğunda daha önce belirlediğiniz bir kelimeyi SMS olarak kendi telefonunuza gönderin, telefonunuz size güncel konumunu SMS olarak göndersin! İsterseniz fotograf da göndersin! Birkaç macro daha: Bazen önemli SMS’ler gözden kaçabiliyor. Bu yüzden daha önce belirlediğiniz numaralardan SMS geldiğinde telefonunuz “Önemli bir SMS geldi!” diyerek veya başka şekillerde sizi uyarsın! Bazen meşgule aldığınızda önemli birşey için arandığınızın farkında olmayabiliyorsunuz. Bu yüzden daha önce belirlediğiniz numaralardan belirlediğiniz bir kelime SMS olarak geldiğinde telefonunuz “Acil durumu mesajı geldi. Derhal ara!” diyerek ve/veya başka şekillerde sizi uyarsın! Belli saatlerde bir numara veya herhangi bir numara sizi aradığında telefonunuz aramayı derhal sonlandırsın ve daha önce belirlediğiniz SMS’i otomatik olarak o numaraya göndersin! Telefonunuzu şarja taktığınızda size saati söylesin, gündüz ise gündüz ayarlarını, gece ise gece ayarlarını tazelesin! Ses ve güç düğmelerine istediğiniz fonksiyonları atayın! Telefonunuz otomatik tweet ve mail göndersin! Belli bir program açıldığında telefonunuz ses ve görüntü ayarlarını otomatik olarak yapsın! MacroDroid ile sonsuz sayıda otomatik görev tanımlayabilir, onu bir yapay zeka olarak kullanabilirsiniz…

 5. Mert dedi ki:

  Volüm ne ya? “Ses düzeyi” diye yazmak çok mu zor? Türkçe’yi katletme Emin.

  1. Mustafa dedi ki:

   👏👏👏👏

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yeni nesil telefonların hepsi birbirinden iyi. Garanti, teknik servis, sağlamlık yönünden yaptığı işin hakkını veren tüm üreticileri kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum…

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hayatımızı değiştirecek ip uçları demişsiniz sadece bir telefondan ve onun arayüzü hakkında bilgi vermişsiniz ki artık bu bilgileri bilmeyenleri dövüyorlar 😂

" Telefon kullanırken hayatınızı kurtaracak ipuçları! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefon kullanırken hayatınızı kurtaracak ipuçları! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefon kullanırken hayatınızı kurtaracak ipuçları! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "