Okunma

Telefon mikroskobu geliştirildi!


21 Şubat 2018 Çarşamba 18:30
Telefon mikroskobu geliştirildi!

Telefon mikroskobu, araştırmacıların milimetrenin 200’de 1’i boyutunda görüntüleme sağlıyor. Telefon mikroskobu, 3D baskı ile üretildi.

Telefon mikroskobu ile görüntüleme

ARC Merkezi’nden Avustralyalı araştırmacılar, bir akıllı telefonu tamamen işlevsel bir mikroskop haline getiren, 3 boyutlu olarak basılan “clips-on” geliştirdi. Harici bir güç veya ışık kaynağı gerektirmeyen mikroskop, numuneleri milimetrenin 1 / 200’ü boyutlarında inceleme imkanı sağlıyor. Örneğin; mikroskobik organizmalar, hayvan ve bitki hücreleri, kan hücreleri görülebiliyor ve hücre çekirdeği sayılabiliyor.

ARC araştırmacıları mikroskoba ait 3D baskı dosyalarını açık kaynaklı bir şekilde paylaştı. Böylelikle herkesin kendi imkanları ile telefon mikroskobunu yapabileceği belirtiliyor.

Telefon mikroskobu

Bu teknoloji, güçlü mikroskoplar bulunmayan gelişmekte olan ülkelerde kolay bir şekilde kullanılabilir. Örneğin; su kalitesini belirlenebilir, parazitlere yönelik kan örnekleri analiz edilebilir veya erken hastalık tespiti yapmak için kullanılabilir.

3D baskılı mikroskop hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Telefon mikroskobu geliştirildi!”

  1. Anonim dedi ki:

    Tüm haberlerde fotoğraflar yetersiz, haberler bolca fotoğraf ile desteklenmeli.

" Telefon mikroskobu geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefon mikroskobu geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefon mikroskobu geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "