Okunma

Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı?


12 Ekim 2017 Perşembe 13:45
Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı?

Ülkemizde her ne kesimden olursa olsun, alınabilir seviyede görüldüğü için üst seviye akıllı telefonlara yatırım yapılıyor. Günümüzde ilginç bir şekilde 24 ya da 36 ay gibi ciddi taksitlerle alınan akıllı telefonlar, teknolojinin o hızına bile yetişemiyor diyebiliriz. Aldığımız bir telefonun, 36 ay sonra ödemesi bitecek fakat ödemesi bitene kadar üzerine kaç tane yeni model çıkacak orası pek belli değil.

Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı?

Her ne kadar son 2 yılda çıkan üst seviye akıllı telefonlar suya dayanıklı olsa da, akıllı telefon modellerinin geneline baktığımızda hala cihazların suya karşı dayanıksız olduğunu görüyoruz.

12 – 24 ya da 36 ay gibi ciddi taksitlerle alınan bu akıllı telefonları bir şekilde korumak gerekiyor. Eğer telefonunuz suya karşı dayanıklıysa buradan sonraki yazıları okumanıza pek gerek kalmayabiir. Tabi cihazınız suyu gerçekten geçirmediyse!

Akıllı telefonları nasıl koruyoruz?

Yüksek miktarda değere sahip akıllı telefonları korumak için kılıf ya da ekran koruyucu filmler kullanılıyor. Çizik ve darbelerden korunmak için internette ve kitaplarda yüzlerce bilgi anlatılırken, telefonun su alması durumunda yapılması gerekenler yeterli ölçüde bilinmiyor.

Sıvı temasında ne yapmak gerekiyor açıklıyoruz!

Telefon su  alma riski olması illa tatilde deniz kenarında olmaya gerek yok, çantadaki su şişesinden sızacak sızıntıyla cihazın su alacağı gibi, bulaşık yıkarken ya da televizyon keyfi yaparken içtiğiniz meşrubatın dökülmesiyle de su alabilir. Bu gibi durumlarda, yapılması gerekenleri anlatmadan önce yapılmaması gerekenleri de bilmek gerekiyor.

14-09/03/telefonunuz-suya-dustugunde-yapmaniz-gerekenler-mobilcadde-basin-bulteni-6.jpg

Telefon su aldığında yapılmaması gerekenler

İlk olarak eskiden bilinen yöntemle, kurutma makinası ile telefona sızan suyu kurutma fikrini kesinlikle aklınızdan çıkarmalısınız.

Saç kurutma makinesi telefonun mekanik parçalarına zarar verdiği gibi, suyu yok etmiyor ve iç parçalara iyice yayılmasına sebep oluyor.

Aynı şekilde bu durumun tersini düşünerek elektrikli süpürge ile suyu çekmenin etkili olduğu kanısı da doğru bildiğimiz yanlışlardan. Elektirik süpürgesi suyu çekse dahi, telefonun dokunmatiğine zarar verir ve hassas parçaların negatif etkilenmesine sebep olur.

Telefonunuz su geçirdiğinde hazırlayacağınız en temel amaçlar şunlar olmalıdır:  Pamuk, vakum poşet, pirinç, silika jel, temiz bir havlu ve şarj cihazı. Sırasıyla kurtarma aşamalarını uygularsanız, çok yüksek bir sıvı temas olmamışsa, biraz da şansınız yanınızdaysa, telefonunuz yüksek ihtimalle kurtulacaktır.

İşte telefon su aldığında hemen yapılması gerekenler;

Telefonu kapatın

Kısa devre korumasıyla beraber zaten telefonunuz hızlıca kapanabilir. Fakat kapanmadıysa, oluşabilecek sıkıntıları önlemek için hemen telefonunuzu kapatın. Pili çıkarılabilir yapıdaysa pili de çıkartın.

Sızan su, telefon açık olduğu taktirde, çalışan mekanizma ısısı nedeniyle içeri doğru diğer parçalara hızlı yayılabilir.

Temiz bir havlu ile kurulayın

Telefonu sudan çıkarır çıkarmaz temiz ve tozsuz bir havlu ile kurulamalısınız. Telefon dış yüzeyi tamamen kuruyana kadar nazik hareketlerle kuruladıktan sonra diğer işlemlere geçiş yapabilirsiniz.

Telefonu en ince parçalarına kadar ayırın

Biraz önce kullandığınız havlu üzerinde, telefonun batarya, hafıza kartı, sim kart ve bunun gibi ayrılabilecek tüm parçalarını çıkarın.

Pamuk ve kulak temizleme çubuğu kullanın

Normal bez ve havlular suyu tamamiyle içine çekmediği gibi toz da bırakır. O nedenle kurulama işlemine daha temiz olması ve suyu içine daha iyi çekmesi için pamuk ile devam etmelisiniz. Telefonun ayrılan parçalarını bir parça pamuk ile tekrar kuruladıktan sonra, kulak temizleme çöpü ile, telefonun ayrıntılı deliklerini de silmeyi deneyin.

Silika Jel

Silika Jel adını ilk defa duymuş olabilirsiniz. Halbuki bu madde çok yabancı değil, yeni kıyafetlerin ceplerinde, ya da yeni bir çantanın içerisindeki kağıt paket içerisindeki tozdur.

14-09/03/telefonunuz-suya-dustugunde-yapmaniz-gerekenler-mobilcadde-basin-bulteni-2.jpg

Ne işe yarıyor bu diye düşündüğünüz gibi, kıyafeti koruma amaçlı kullanıldığını az çok anlamışsınızdır. Ürünleri nemden, pas ve küflenmeden koruyan bu iri kum tanecikleri nem alıcı olarak bilinmektedir. Telefonunuzu slika jel ile dolu bir kaba koyarsanız, içerisindeki sıvı ve nem çok hızlı bir şekilde bu kum tanecikleri tarafından çekilecektir.

Slika Jel yoksa pirinç ve vakumlu poşet

Slika Jel’i arayacak vakti olmayanlar için ikinci doğal çözüm pirinç. Telefonu pirinç içerisine koyarsanız, pirinç tanecikleri içerisindeki suyu emecektir. Pirinç yöntemi konusunda dikkat etmeniz gereken nokta ise telefonun pirinç içerisinde gömülü iken hava almaması gerektiğidir. Havayı önlemek için vakumlu poşet ideal bir tercih olduğu gibi, yiyecek saklama kabı da kullanılabilir. Burada mühim olan telefon pirinç içerisindeyken havayla teması önlemek ve daha hızlı sonuç almaktır. Telefonunuzun aldığı suya göre ortalama 24-48 saat arası bu şekilde hiç dokunmadan bekletmeniz gerekir.

Şarj cihazı

48 saatin sonunda telefonunuzu vakumlu poşetten çıkarın, tamamen kuru olduğuna emin olun. Öncelikle şarja takın ve %100 şarj olmasını sağlayın. Cihazınız kapalıyken batarya %100 dolu olursa kendi açılırken doğabilecek problemler daha aza indirgenir. Şarj işlemi bittikten sonra telefonunuzu açmayı deneyin.

Telefon su aldığında gerekli bu işlemleri tamamlarsanız yüksek ihimalle cihazınızı kurtarmış olacaksınız. Yine de bu yöntemin tamamen çözüm olmadığını bilmekte fayda var.

:: Daha önce bir telefonunuz suya düşerek bozuldu mu?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

168 yorum - “Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı?”

  1. Catycat dedi ki:

    Benim telefonum suya dustu 2-3 saniye sonra aldim tel calisiyordu hoorlorden ses gelmiyordu birtek pirince koydum 4 saat sonra actim telefon da hoporlorde calisiyordu sonradan hoporlor gitti yine pirince koydum korkuyorum

  2. Sakarşakir dedi ki:

    Ben 2 gün önce telefonu arka cebimde unutup tuvalete girdim. Düştüğünde klozetin içine bunun telefon olabileceği aklıma gelmedi tabi kalktım ve şifonu çektim ve bu telefon iPhone 6s’ti. Telefonu aldığımda çalışıyordu fakat kısa devre yapmaması için hemen hattımı çıkartıp pirinç dolu bir kap içine bıraktım 2 gün bekledi açtığımda höparlörden ses çıkmıyor karşı tarafa sesim gitmiyordu ve ekranda çok azda olsa sıvı alımı vardı cihazda herşey çalışıyordu telefonu kapatıp tekrar pirince bıraktım 1 gün daha daha sonra telefonu alıp şarja kapalıyken bıraktım açtığımda yine çalışmıyordu ses sıkıntısı vardı garanti kapsamına girmiyordu cihaz sıvı aldığı için daha sonra şarja geri takıp beklemeye başladım bir iki deneme sonrası aynı şekilde çalışmaya devam etti

  3. hakan dedi ki:

    arkdaşlar gece telefonumu klozete düşürdüm aldım hemen bişey yapmadım alkollü kafaya sızıp kalmışım sabah kalktığımda hatırladım dşürdüğümü açılmıyo kamerasında su görünüyo pirince koydum düzelir mi tam kuruttuktan sonra garantiye göndersem anlaşlır mı ?

  4. Muhammed Doğan dedi ki:

    Abi adam uzman helal olsun süper sin

  5. Sdn okuru dedi ki:

    Askerliğimi yaparken tuvaletin deliğine düşürmüştüm s3 ü, sonra bütün parçalarını çıkardım, batarya, micro sd, sim vs söktüm sıvı sabunla hepsini yıkadım, alay marketindeki iade prinçlere gömdüm gün bittikten sonra çalıştırdım, sadece orta tuşun sağı ve solundaki tuşlar çalışıyordu bu kadar, daha sonra idareden j1 mini prime aldım ondan sonra sivile döndüğümde dersimi aldım ve xperia xz aldım dikkat ediyorum kullanıma ama kafam rahat 🙂

  6. Hhhhhhhhh dedi ki:

    Telefonum A8 suya düştü pirinçe koyduk şarj alıyor ama açılmıyor ne yapmamız lazım

  7. Keremkerem dedi ki:

    Trlefon suya dustu ekran gelip gıttı pırınce koydum duzelpr mı

  8. Kerim dedi ki:

    Akilli telefon olmaz, akilli adam olur. Programlanabilir telefonlari suya dusurmeyin. Pirinc, silika, … gibi seyler ise yaramaz. En iyi cozum suya dusurmemek. Dusurmeden once su ucuz onlemi alabilirsiniz. Kondomu telefon kilifi gibi kullanabilirsiniz. Agzini bagladiktan sonra kondom un yapisi geregi su gecirmeyecektir. Siz de rahat ekonomi de rahat. Bu kadar uzun yazi da yazmaya gerek yoktu.

  9. SDN Okuru dedi ki:

    telefonum tuvalete düştü telefonu guzelce silip pirince yatırdım 4 saat kadar sonra açtım telefonun arka kamerası buğlu ve ekran rengi kısılıp düzeliyor pirince yeniden yatırdım çalışırmı

  10. SDN Okuru dedi ki:

    6s im suya düştü çalısıyodu ama ben yine de kuruttum(kurutma makinasıyla 🙁 ) sonra telefonu kapatıp pirince yatırdım kapattığımda şarjı %6 falandı sabah telefonu açamadım şarja taktım gösterge yoktu ne yapmalıyım lütfen yardım edermişiniz

    1. mehmetcaglayan dedi ki:

      Telefonunuzu kurtarabildiniz mi ben de aynı şeyi yaşadım bugün

  11. SDN Okuru dedi ki:

    J5 abdest alirken muslugun oraya dustu biraz su aldi sac kurutma makinesi ile kuruttum batarya vb cikardim telefonu actim ekran geliyor bildirim vb wpden geliyor tek sorun dokunmatik bunu nerde yaptiririm suanda pirince koydim insallaj duzelir:(

  12. SDN Okuru dedi ki:

    Merhaba telefonu suda yıkadı kardeşim. ıpjone7. Telefoncuya götürdüm. İçine su girmişti. Kuruttu. Telefon hata verir mi ?

  13. SDN Okuru dedi ki:

    Ne yaptiniz acaba duzeldi mi

  14. SDN Okuru dedi ki:

    s6 edge kullanıyorum içine bir miktar su girmiş hoparlör cızırtı çıkarıyor, güç tuşu ve ana tuş çalışmıyor pirinç işe yarar mı?

  15. SDN Okuru dedi ki:

    Telefonum sony xperia m5 ( güya suda etkilenmiyor ) yolda yürüyordum ayağım buzda kaydı düştüm telefon elimdeydi kara saplandı çıkarım ilk başta ekran açıktı telefon donuyordu biraz sona dokunmatik dokunmamaya başladı. daha eve yakındım hemen getirip pirinçin içine koydum. Biraz bekledikten sonra açmayı denedim ekrana sony yazısı geliyor gidiyor tekrr geliyor. Yani ekan açılıyor ama sistem başlamıyor. Ne yapmalıyım daha garantisi var yolasammı ?

  16. SDN Okuru dedi ki:

    sa arkadaslar 5s mkdelim gece sarjdayken suya temas etmis kendiliginden kapanmis kurutma makinesiyle kurutup prince koyduk prince koymadan once telefon aciliyor fakat sudan kaynakli olarak rengarenk ekrani oluyordu tahminen ne kadar beklemeliyim ve gercekten duzelir mi 🙁 ?

  17. SDN Okuru dedi ki:

    Arkadaslar bende suyun icerisine dusdu.1 gun bekledim kendi kendi ne duzeldi

  18. SDN Okuru dedi ki:

    Benim telefon posetteydi kapanimistim ama rizede hayvan gibi yagmur yagdi posete normalde su girmesi imkansiz ustune baska seylerde koymustum su girmis yaklasik 15dk falan suyun icinde kalmis aldigimda kapanmisti telefon tusa bastigimda acilmadi bende acmadim telefonu 20dk sonra pirince batirdim sizce servis halledermi ve garantiye girermi ?

  19. SDN Okuru dedi ki:

    benim telefon vestel venüs 5070 sulu çamura düştü ama hala yenisi gibi maşallah bu telefonu öneririm

  20. SDN Okuru dedi ki:

    abi telefonum lg g3 beat suya düşürdüm servise verdim bu telefon yapılmaz dedi ama çalısıyor ses var görüntü var ama görüntü eskisi gibi parlak deil napabilirim yardım et abi

  21. SDN Okuru dedi ki:

    Benim açıldı kapandı

  22. SDN Okuru dedi ki:

    merhaba kardesim vileda kovasına ďüsürdü 3 yada 4 saniye sonra aldm belki daha az kurutma makinesiyle kurruttum ses gitmio bide muzik acinca gelmio kulaklikla caĺısıo napabilirim markası j7 samaung

  23. SDN Okuru dedi ki:

    merhaba kardesim vileda kovasına ďüsürdü 3 yada 4 saniye sonra aldm belki daha az kurutma makinesiyle kurruttum ses gitmio bide muzik acinca gelmio kulaklikla caĺısıo napabilirim markası j7 samaung

  24. SDN Okuru dedi ki:

    ya telefonum kolzete dustu dırek alıp kuruladım pırınce koydum kapatamadım da arkası da acılmıyo bataryayı falan cıkaramadım sonra cıkarttım telefonu icine pirinc kacmıs onları temızledım bi 20 dkka tekrar pırınce koyum gunesın altına koydum ya sızce calısırmı ve suan acık telefonum ya

  25. SDN Okuru dedi ki:

    Telefonum LG G4 Stylus poşette cam şişem vardı kapağı sürekli kendiliğinden açılı***** telefon büyük diye poşete koymuş ve sonra kapak açılınca telefonun bataryasına kadar su dolmuş ve su ekranın içine kaçmış.Garantiye versem kabul ederler mi? Evkur'a götüreceğim yarın..Çözüm öneriniz var mı? Daha taksidi bitmedi telefonun. 🙁

  26. SDN Okuru dedi ki:

    telefonum s4 su dolu kovaya düştü 10 saniye filan gecti hemen aldım kuruladım pirince koudum 1 gün simdi cıkardımda açmaya korkuyom ya düzelirmi sizce

  27. SDN Okuru dedi ki:

    Merhaba ben huawei p8 kullanıyorum suyun içine düşürdüm telefonu hemen kapattım pirincin içine koydum ama telefonu parçalara ayıramıyorum içinde hala su varmıdır şarj oldu açıldı işlevleri yerinde yardımcı olurmusunuz

  28. SDN Okuru dedi ki:

    Benim telefonum suya düştü ve telefonu kapatmadım sadece kabından ayırıp kuruttum telefonu. Güneşe koydum bataryasını falan ayırıp ama telefon şarj olmuyor… Neden acaba?.

  29. SDN Okuru dedi ki:

    Benim sgh d880 ime sabun kaçtı içi falan her tarafından köpük fışkırdı artık çalışmıyor

  30. SDN Okuru dedi ki:

    Beyler bende general mobile elite var suya düştü hemen çıkardım kurutma makinesi elektrikli süpürge falan denedim 3 pirincde açılmıyor ama sarjdayken kırmızı ışık yanıyor ekrandamı sorun var yardımcı olun ???!??

  31. SDN Okuru dedi ki:

    Beyler bende general mobile elite var suya düştü hemen çıkardım kurutma makinesi elektrikli süpürge falan denedim 3 pirincde açılmıyor ama sarjdayken kırmızı ışık yanıyor ekrandamı sorun var yardımcı olun ???!??

  32. SDN Okuru dedi ki:

    Allah razı olsun hayatımı kurtardınız resmen benim olay söyle oldu kola içiyodum masamda tabi bende sakarlık bol telefonda masanın üstündeydi kolumu kolaya çarptım kola döküldü telefonun şarj yerine geldi ilk yarım saat bir şey olmadı telefon normal çalışıyodu şarja takınca şarj olmadı şimdi bu yöntemi uyguladım yarın ya da pazar günü bakıcam inşallah düzelir.

  33. SDN Okuru dedi ki:

    merhaba general mobile 4g tuvalete dustu telefon calısıyor fakat ekran gelmiyor bi kac yere götürdüm olmadı ne yapmalıyım

  34. SDN Okuru dedi ki:

    abi telin üztüne 45 damla sugeldi il dim bazı yerleri çalşmıyo namam ger kir ?

  35. SDN Okuru dedi ki:

    arkadaşlar benim telefonda note 3 bugün yağmurdan kaçarken telefon düştü hani yerlerde olur ya su birikintileri onlardan birine düştü işte ama ne çok ne de az bir su birikintisiydi ben tabi bi 10 sniye sonra fark ettim hemen geri gittim telefonun etrafında kulaklığım sarılıydı o yüzden biraz havada durdu Allahtan sonr eve geldim güzelce sildiim bataryasına baktım hiç problem yok sadsece içine damla damla su kaçmış yani biraz onları sildim sonra açtım telefonda hiç problem yok 1 2 saat sonra telefonun ortasında beyaz sarı çizgiler çıktı ara sıra korkup kapattım keşke hiç açmasaydım sonra biraz araştırıp pirinç olayını gördüm saat 8 gibi pirince yatırdım kapattım kapağı bekliyorum sizce 1 2 saat kullandığımdan dolayı telefon gider mi korkuyorum..

  36. SDN Okuru dedi ki:

    Ya benimki gm discoveriy ben de suya düşürdün hemen aldım bataryasini falan çıkarıp kuruladim eve gidince pirince yatirdim 2 gün bekledi(zaten kurulduktan sonra da çalışıyordu)ama ekranı cizik çizik beyaz ve reknten renge giriyor ne yapmaliyim ?

  37. SDN Okuru dedi ki:

    Telefonum discovery denize düştü düşer düşmez aldım bataryayi cikardim direk hatti cikardim kuruladim hemen eve geldim pamukla kuruladim ve pirince koydum sizce olurmu arkadaşlar yardim edin

  38. SDN Okuru dedi ki:

    Benim A5 telefonum var ve denize düşürdüm. 10 saniye sonra hemen aldım. ama telefonu kapatmadim ve şuan pirinçte bekliyo akşamtelefonu cikarcam inşallah telefon açılır ve bir sorun olmaz AMİN sizce bir sorun olur mu yada telefon düzelirmi ??

  39. SDN Okuru dedi ki:

    benim discovery 2 telefonum suya düştü kuruladım fön makinası tuttum süpürge makinasına felanda tuttum sonra pirince koydum açılmadı önce sonra açıldı tekrar kapandı tüş ışıkları yanıyodu ama ekran açılmıyodu telefoncuya verdim dokunmatiği felan gitmiş dedi 200 tl istedi yaptırmadım şuan dokunmatiği az basıyor ama tekrar bi sorun olurmu acil yardımm ??

  40. SDN Okuru dedi ki:

    ☺☺

  41. SDN Okuru dedi ki:

    benim huawei g7 kovaya düştü.saç kurutma makinasıyla kuruttum açıldı ama arama yapmı***** açılmı***** yapmalıyım arkadaşlar

  42. SDN Okuru dedi ki:

    Sony Xperia Z1 ri havuza sokuyorum havuzda fotoğraf çekiyorum duşta kullanıyorum çok kirlenince musluğun altında yıkıyorum ve üçüncü senesi oldu hala mükemmel çalışıyor. heralde sorun yaşayanlar sert bir şekilde bir kaç defa telafonu düşürmüştür yada yalıtımlı kapağı deforme etmişlerdir usb kapağı deforme olamasın diye manyetik şaarj kablosu kullanıyorum.

  43. SDN Okuru dedi ki:

    ARKADAŞLAR MERHABALAR SIVIYA MARUZ KALAN ELEKTRONİK CİHAZLAR İÇİN BİR ÇÖZÜM VAR QRONİ DİYE BİR SİTEDE GARANTİLİ BİR ŞEKİLDE VE CÜZİ BİR MİKTAR KARŞILIĞINDA KURTARIYORLAR BENDE PİRİNCİ DENEDİM AMA ÇALIŞMADI GÖNDERDİM ARKADAŞLAR 100 TL VERDİM CİHAZIM İPONE APPLE ŞUAN ÇALIŞIYOR VE VERİ KAYBIMDA OLMADI.

  44. SDN Okuru dedi ki:

    Telefonum LG bugün klozete düşürdüm havluyla ve sac kurutma makinasıyla kuruttum şimdi pirincin içinde seçenek ve geri tuşlarının ışığı yanıyor ama telefon açılmıyor başka ne yapmalıyım

  45. SDN Okuru dedi ki:

    ARKADAŞLAR YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM LÜTFEN bu gün telefonumu KARın altında kaybettim rahat 20 dk boyunca karın altında kaldı aramaya çıktım. Telefonumu arkadaşımın telefonundan aradım ama telefon kapanmıştı daha sonra buldum telefon kapanmıştı ve ıslak bir haldeydi hemen o heycanla hırkamla kuruladım çalışıyomu diye açtım daha sonra kapattım hattımı ve bataryasını çıkardım once kendi imkanlarımla kuruttum daha sonra arabanın kılimasında kurutum daha sonra pirincin içine koydum telefonum SAMSUNG J5 bişey olurmu? pirinç içinde daha ne kadar bekletmeyim? LÜTFEN YARDIMCI OLUN

  46. SDN Okuru dedi ki:

    arkadaşlar benim telefonum klozete düştü hemen çıkardım ve kuruladım çalıştı ama jarz olmuyo ne yapmalıyım ?

  47. SDN Okuru dedi ki:

    benim general mobile discovery suya düstü pirincin içine koydum çalışırmı çalışmazsa tamir olabilirmi

  48. SDN Okuru dedi ki:

    Telefonun ustune su dokuldu kuruladik ilk basta pek bisey yoktu ama bir iki gun sonra ekran parlakligi azaldi ve suan baya az gorunmuyo ekran ne yapmaliyim

  49. SDN Okuru dedi ki:

    benim telefon Samsung galaxy ace bugün aklıma bu yazanlar gelmediği için bir sorun oldu kaplumbağamın suyuna düştü, elimden kaydı. Sonra kurulayıp açtım ama kapatma tuşu çalışmıyordu, ne yapabilirim? şuan kuruyor ama birşey olur mu?

  50. SDN Okuru dedi ki:

    Abi az once samsung grand neomu klozete dusurdum hemen cikarttim kuruladim falan sonra bataryasini sokup pirince koydum cok su kacmadi ama ne kadar beklemem lazim acil cevap lutfen?

  51. SDN Okuru dedi ki:

    abi tel samsung gran neo suya düştü ve bi 3 saat sonra fark ettim aldım pirince koydum kurudukdan sonra açtım siyah ekran var ama ışıklar yanıyo telefoncuya götürdüm içini açtı adam şimdi de ekrandsa görüntü falan var ama sadece dokunmatik yok genel tuşlar çalışıyo bunun sorunu ne şimdi bilmiyom telefoncu 170 liraya yaparız diyo ama sanki 170 liralık bişey yok gibi geldi bana herşeyi çalışıyo çünkü bi tek dokunmatik yok !!!!!!

  52. SDN Okuru dedi ki:

    telefonum benimde klozete düştü hemen aldım temiz suydu ama sonra hemen peçeteyle kuruladım eve gittim kurutma makinasının soğuğuyla epey bir kuruttum. Daha sonra pirince koydum hava almayacak şekilde sonra bir şarja taktım açıldı allaha şükür daha yeni almıştım çünkü Galaxy edge

  53. SDN Okuru dedi ki:

    Benim de T 50 lim vardı içine su kaçtı 2 hafta kulandım sonra bozuldu 3 haftadır pirinçte duruyordu fakat gelen görüntüde gitti bence bozulur bozulmaz servise götürün yoksa telefon bidaha açılmaya bilir bataryası da olmayınca kurutmak zor olabilir

  54. SDN Okuru dedi ki:

    Benim lg g4 vardi ve denize dustu hemen cikardiktan sonra telefonu acmaya calisarak cok yanlis bisey yaparak kisa devre yapti fakat tamirci paneli degistirmemiz gerek ***** sorum sizce panel degistikten sonra tekrar sorun yasarmiyim yoksa probmem tamamen cozulurmu. Tsklerr

  55. SDN Okuru dedi ki:

    Benimki suya düştü ve ekran açılıyor sadece renk i mor a dönüyor yine yapmalıyım beyler

  56. SDN Okuru dedi ki:

    Benim sony c5 2 hafta önce çok az bişey su girdi sarıya biraktigimda kırmızı ışığı yani şarj alma işareti yanıyor fakat ekran acilmiyo sizce tamir olurmu

  57. SDN Okuru dedi ki:

    Arkadaşlar Lg G3 tel var benim daha 3 aylık bugün tuvalete düşürdüm hemen çıkardım kuruladım açmaya çalıştım olmadı açınca ekrena volume gibisinden barkot falan gibi şeyler geliyo pirinçe yatırmadım acaba servis yada telefon hastaneleri yaparmı

  58. SDN Okuru dedi ki:

    Benim bitane telefonum var HTC bir kac yıl önce suya düştü şimdi napmaliyim geri calismasi icin ? Lutfen yardim edin 🙁

  59. SDN Okuru dedi ki:

    Arkadaslar vestel venus telefonum havuzdan tam ciktim elime aldim ama maalesef havuza dusurdum simdi bu olatin ustunden 2 ay gecti ve telin bataryayi takinca kesintisiz titreme ***** tl istiyolar yapmak icn eskisi gibi olurmu acaba ltfn yardim edin

  60. SDN Okuru dedi ki:

    Beyler bnm telefon tuzlu suda 15 dk kaldı ve çıkardım silkeledim 1 saat sonra pirince koydum ama arkası açılmıyor sence telefon calisirmi

  61. SDN Okuru dedi ki:

    ben dün iphone 5s imi tuvalete düşürdüm sonra hemen elimi sokup aldım havlularla kuruladım.içindeki suyun deliklerden çıkması için salladım ve kurutma makinesinin en soğuk ayarıyla 1 dakika kuruttum sim kartını çıkarttım ve pirince ***** bekliyorum sizce çalışırmı arkadaşlar?

  62. SDN Okuru dedi ki:

    Ben apple watch ile havuza girdim. Suya dayanıklı kelimesine güvenerek. Suya daldım az da kulaç attım bi 1-2 dk falan sürdü. Ben ilk önceşarja taktım pili bitmiş olabilir diye ama ısındığını görünce çektim ve heralde çalışçak desim şarj olduğuna göre. Bna evdekiler onu saç kurutma makinesiyle kurut dediler ve sonra içi pirinç dolu bi poşete koydular. Şimdi bekliyorum işte

  63. SDN Okuru dedi ki:

    arkadaslar benim telefonum tuvalete dustu hemen cikardim kuruladim parcalara ayirdim ve pirince yatirdim 4 saat sonra acmaya calistim olmadi biraz daha mi beklemeliyim ?napayim yardim edin

  64. SDN Okuru dedi ki:

    bu gün 19 itibarıyla samsung grand prame telefonun klozete düşürdüm elimi sokup aldım hemen giyisimle alış veriş merkezinde temizledim herkes bana bakıyordu genç kızlar falan telaş içindeydim 19 45 iibarıyla sorunsuz çalişiyor BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ

  65. SDN Okuru dedi ki:

    Arkadaşlar lütfen yardım edin telefon m8 mini suya dustu pirince yatirdim acildi ekran falan duzelmisti ama kamera acilmiyor ne yapmaliyim

  66. SDN Okuru dedi ki:

    Merhabalar!!
    n
    nBenimde Xperia Z3’um var. Birkac Gun Once Aldim Ilk Zamanlar Legenlerdeki Sulara Koydum Sikinti Yoktu Fakat Bugun Arkadas Cesme Altina Soktu Yaklasik 5-6 Saniye Surdu. Daha Sonra Kamerasi Bugulandi Anladimki Su Kacmis Oysa ki Tum Kapaklari Kapaliydi Daha Dikkatlice Inceleyince Suyun Ust Hoparlore Kactigini Anladim. Telefona Biraz Bakim Yaptim Ve Ardindan Acildi Suanlik Tek Sorunu Var Birisi Aradiginda Onun Sesi Gelmiyor Benimkide Gitmiyor. Sonra Sesi Disari Verdim Ve Arkadasin Sesini Duydum Benimkide Ona Gitmisti Ust Hoparlorden Ses Gelmiyordu Bu Arada Yani Anliycaginiz Su Yemis. Nette Gezerken Gordum Pirinc Meselesini O Sac Kurutma Mak. Veya Supuge Fasa Fiso Ben Yaptim Hatta Yarar Degil Zarari Oluyormus. Az Once Bi Saklama Kabinin Zeminini Pirincle Kapladim Ardindan Teli Koydum Ve Tekrar Ustunu Pirincle Orttum Kapaginida Kapattim 24-48 Saat Beklemem Gerekiyormus Ben 24 Saat Bekliycem Cunku: Tek Sorun Hoparlorde Sanirsam Icerilere Cok Kacmamis (Ha Bu Arada Su Ilk Kactiginda Ekran Dokunmatigi Algilmiyordu Sonra Teli Salladim Icinden Sular Damladi Elime Eve Gittim Balkona Koydum Bayagi Bir Durdu Ardindan Duzeldi Ekran Meselesi). Eger Sizinde Boyle Sorununuz Varsa Tavsiyem: Teli Kapatin Arkasi Aciliyorsa Acin Ve Pirince Yatirin Ne Yazikki Benim Arkasi Acilmiyor. Yarin Aksam Sizi Bilgilendiricem Ins. Duzelir

  67. SDN Okuru dedi ki:

    Tel su aldı ne yapmalıyım

  68. SDN Okuru dedi ki:

    Benim tel samsung ekrani tek aciliyor tekrar kapaniyor napmam lazim yardim edin lutfn

  69. SDN Okuru dedi ki:

    Arkadaşlar kesinlikle kurutma makinesiyle kurutmayın tam tersine suları ileriye itiyor. Pirinç dolu kaba yatırın 1 gün kalsın kesinlikle eskisinden daha iyi oluyor.

  70. SDN Okuru dedi ki:

    Arkadaşlar geçen denize düştü ondan öncede tuvalete düşmüşt pirince koydum baya bekledi rahat rahat kullanmaya başladım yeni gibiydi herşey yolundaydı dün birkez daha tuvalete düştü yine pirince koydum üzerindeki damla damla şeyleri gitmiş suyu çekmiş biraz ama açamadım inşallahbirkez daha çalisir hepimize allah yardım etsin sakınkurutma makinesi kjllanmayin icindeki aparatların yerleri degisir hepten beter olur

  71. SDN Okuru dedi ki:

    telefonum denize düştü hemen çıkartıp kuruttum ve eve gelince saç kurutma makinesiyle bi daha kurutup pirincin içine yatırdım sabah telefonu açtım ve telefoncuya götürüp temizlettim bundan sonra kapanma ihtimali filan olur mu acaba

  72. SDN Okuru dedi ki:

    delicesine paralar verip pahalı telefonlar alıyoruz ama xperia z3 compact kullaniyorum ama hiçbir şekilde memnun değilim. 9 aylık cihaz ve 3 kez servis gordu ve hep sıvı ile ilgili sorunlar. Bu konuda Sony eurisa ya yazacağım ve reklamlar gerçekten kandırmaya yönelik.

  73. SDN Okuru dedi ki:

    Arkadaşlar benim galaxy a5'im suya düştü hemen kuruladım arka kapağı açılmadığı için güneşte biraz beklettim (10-15 dk kadar) ertedi gün sarja taktım sarj oluyor ama sarj olduğunu belirten hiç bir şey yok ve arama gelmiyor ya da yapılamıyor. Başka yapabileceğim bir şey var mı?

  74. SDN Okuru dedi ki:

    Telefon suya düştü pirinçten baska bir yöntem varmı beyler?

  75. SDN Okuru dedi ki:

    4 gün önce xperia z yi cebimde unutup 45 dk boyunca denizde kaldım. Tel kapandı arka kapağı zorlayıp cıkardım. pirince koydum kurutma tuttum hala acılmıyo ne yapmak gerekir

  76. SDN Okuru dedi ki:

    Reis benim tel suya düştükten sonra 1veya 2 hafta sonra pirince koydum çalışırmı galaxy young

  77. SDN Okuru dedi ki:

    HTC one m8 suya girdi tamir olurmu yardım eden yokmu arkadaşlar

  78. SDN Okuru dedi ki:

    T 50 için bir bilgi vermenizi rica ederim telefona yağmurun suyu düştü hep açılıp kapanıyor

  79. SDN Okuru dedi ki:

    selam benim telefonum da suya düştü ben de pirince koydum ekran bembeyaz hiçbir şey gözükmüyor ve etrafında sular var pirinç işe yarar mı

  80. SDN Okuru dedi ki:

    benim s4 suya düştü önce biraz kurumasını bekledim daha kötü oldu

  81. SDN Okuru dedi ki:

    benim es 4 mini kusura bakmayın klozetin içine düştü cıkardım önce sildim sonra kapattım içindekileri çıkardım fön makinesiyle kuruttum calisti ama tik calışmıo assadaki cıkma tusuyla yanındaki dokumadik calışmıo napmam lazım lütfenn yardımmmmmm edinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

  82. SDN Okuru dedi ki:

    Ya beyler benim Lg g2 var,suya dustu pirincle ***** kulaklik takili oldugu halde kulaklik simgesi cikiyor ve birsey dinlerken ses cikmiyor ama hoparlor calisiyor yardim edinnn

  83. SDN Okuru dedi ki:

    z3 compact 5 aylık cihaz ve yarım 25 cm mesafeden yağmur suyuna düştü ve 2/3 dak içinde takılmaya başladı. telefonu kapattım.birkez güvenli modda açıldı ve 5 saattir açılmı***** yapmalıyım.

  84. SDN Okuru dedi ki:

    beyler Turkcell MaxiPlus 5 Cihazım elimden kayıp suya düştü akıllı telefon düşünce arka kapağı açılıp bataryası düştü 😀 sonra bezle kuruttum o an unutup kurutma makinesiyle ekranına tuttum. 30dk bekleyip cihazı açtım ilk bişi olmadı sonra ekran silikleşince yazıdakileri yaptım. şuan pirinçte umarım düzelir :S

  85. SDN Okuru dedi ki:

    ya ben telefonu ilk havlu ilr kuruttum ve sonra bataryayı çıkartıp saç kurutma makinesi ile kuruttum şarjı zaten 0 dı. şarja taktım açılmadı şimdi saklama kabının içinde pirince koydum ne yapmalıyım..

  86. SDN Okuru dedi ki:

    SAMSUNG ACE İÇİN NE YAPMAK LAZIM

  87. SDN Okuru dedi ki:

    Çok korkuyum yaa
    telefenUm em fazla 3 sn suda durdu ama alınca mu tuşu alan yanıp sönüyor

  88. SDN Okuru dedi ki:

    S5 için ne olur acaba

  89. SDN Okuru dedi ki:

    Sıvı teması sonrası anakartı değişecek olan cihazdan fayda gelir mi yardımcı olur musun Htc one cihazım için 620 tl istiyor kvk bu fiyat üzerine yasaltakip mesajıda aldım imei dgsmis galiba bu da anakartan kaynaklanıyormuş yani o paraya orta seviye bir cihaz mi alayim.

  90. SDN Okuru dedi ki:

    Bataryasi cikmayan tel icin ne yapicaz

  91. SDN Okuru dedi ki:

    Benim galaxy s4 zoomum var suya dustu acilinca warning veriyor ve ses acinca contine yapacak diyor ama ses tuslari tutmuyor acil ne yapabilirim

  92. SDN Okuru dedi ki:

    Benim iphone5im bar telefon kar'da düştü bide kapandı acil açmam gerekiyodu karlı eldivenlerle baya haşırneşir oldu telefon ve su aldı sonrasında ekranda bi sıkıntı olmamasına rağmen ses gitti pirince koydum iki saate yakın hava almadı ve şuan son ses house of rising sun dinliyorum hiç bi sıkıntı yok. Açıklamada 24 saate yakın diyo da abartı bi saat getek yokmuş allahtan Ulu pirinç

  93. SDN Okuru dedi ki:

    Sony Xperia Z serisi telefonu olmayanlar için güzel bir konu olmuş 🙂

  94. SDN Okuru dedi ki:

    Merhaba arkadaslar soyle birsey dusundum telefonu kapayip batarya fln sokup yikarsam ne olur

  95. SDN Okuru dedi ki:

    coooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook tesekkur ederim

  96. SDN Okuru dedi ki:

    telefonum suya dustu daha sonrasında calıstı fakat az bir sure geçince dokunmatıgı bozuldu ve bulgura koydum 22 saat falan bekledim ve sarja taktım ekran gelmiyo artık telefon oldu mu

  97. SDN Okuru dedi ki:

    general mobile discovery karda düştü karda baya durdu sildim pirinçin içine koydum sobanın sıcağına koydum halen bekliyorum sonuç negatif ağlicam valla

  98. SDN Okuru dedi ki:

    Duştayken müzik dinlemek için yanıma aldım telefonu ama sonra küvete düştü içindeki su kurudu ama çok az miktarda su hala var dokunmatiği etkiliyor ve artık çalışmıyor bir aramaya bile cevap veremiyorum bildiğiniz bir yöntem varsa yardım edebilir misiniz

  99. SDN Okuru dedi ki:

    arkadaslar ben size bir öneri vereyim ekranına su kaçanlar için için bütün uygulamaları bide oyun telefonunun z ekranı 49 dereceye kadar gelsin su buharlasacaktir bir aksam açık dursun bisey kalmaz

  100. SDN Okuru dedi ki:

    Benim telefonum samsung bu suya dustu kuruladim 2 gun sonra acildi ama acilista karincali ekran geliyorrrr

  101. SDN Okuru dedi ki:

    Telefonum tuvalete düştü iki üç dakika kaldı okulda eve gelene kadar poşetin içinde otuz kırk dakika kaldı eve gelince kuruladım ama batarya orjinal değildi başka almıştm telefonun heryerinden masmavi şeyler akıyodu içindeki sim kartı ve sd kartı çıkardım telin kendi mesajlarına ve kendi sdsine giden resimlere bişey olmuş mudur? Markası samsung galaxy trend. acil cevap lütfen. tamire gitti telefon ama silinmişmidir silinmemişmidir cevaba ihtiyacım var

  102. SDN Okuru dedi ki:

    arkadaşlar benim bir telefonum var suya düştü kapandı ve açma tuşu bozuldu bana bir öneriniz var mı ??

  103. SDN Okuru dedi ki:

    arkadaşlar benim telefonum suya düştü kapandı ve açma tuşu bozuldu ben şimdi telefonumu açamıyorum bir öneriniz var mı ??

  104. SDN Okuru dedi ki:

    Aman niye tartışıyorsunuz ki kullanan bilir sony xperia CAN’ dır

  105. SDN Okuru dedi ki:

    Telefonlar 30 dakika suya dayanıklıdır diye yazıyor arkadaş! Utanmadan 2 saat havuzda yüzdüm yazmış

  106. SDN Okuru dedi ki:

    Z1-2-3’ün su geçirmezliği var da xperia Z sadece Z olan sadece suya dayanıklı

  107. SDN Okuru dedi ki:

    telfon eğer su geçirdiyse bir daha suya koyun o şekilde servise götürün çok ciddiyim..

  108. SDN Okuru dedi ki:

    beyler bende xperia z1 var. daha önce yaklaþýk 2 saat havuzun içinde kullandým kamera kapandý ve hata vermeye baþladý ve yaklaþýk yarým saat sonra açýldý geçen hafta gene havuzda kullandým yaklaþýk 2 saat. telefonun arka kamerasýnda buðulanma oldu ve kapandý sarja falan taktým fön makinesiyle kurutmaya çalýþtým açýlmadý sonra telefoncuya götürdüm adam teli zorla yaptý ama 200 tl para aldý. eðer sizinde telefonunuz su geçirirse hiçbirþey yapmayýn sarja falan da takmayýn direk sony servisine götürün. herhangi kapaðýný açarsanýz yada sarja takarsanýz telefon gidiyor düzelmesi imkansýz oluyor

  109. Causative dedi ki:
    sosyalli2 Nickli Üyeden Alýntý
    1 tane geçirdi diye geçirecekcek deðil derken. Hepsi seri üretimdi bu su geçrien telefon kaçýncý parti üretim ise o partinin hepsi su geçiriyor anlamýna gelir az beyin pratiði yapalým lü*****

    Sony Xperia Z serisi kaç milyon satýldý bi bak bakalým. Peki aralarýnda kaç tanesi su geçirdi? En fazla 1000.

  110. SDN Okuru dedi ki:

    yenisini almalı

  111. sosyalli2 dedi ki:
    Causative Nickli Üyeden Alýntý
    1 tane Sony su geçirdi diye hepsi geçirecek deðil. (bkz: Z2 6 Hafta Tuzlu Suda Kaldý!) Beným arkadaþýmda Z1 var ve suyun dýþýndan çok suyun içinde kullanýyor telefonu ve hiçbir þeyde *****

    1 tane geçirdi diye geçirecekcek deðil derken. Hepsi seri üretimdi bu su geçrien telefon kaçýncý parti üretim ise o partinin hepsi su geçiriyor anlamýna gelir az beyin pratiði yapalým lütfen.

  112. Ultrayer6 dedi ki:
    KatyPerry Nickli Üyeden Alýntý:
    Güzel kardeþim Xperia Z serilerinin hepsimi su alýyor peki ????????? Benim arkadaþým kullanýyor hiçbirþey olmuyor. 100000 tane cihazdan 1-2 tanesi su aldý diye Xperia Z su geçiriyor diyemezsiniz.. Yok iþte neymiþ forumda konu varmýþta mýþ mýþta tamam arada hata olabilir bunlar elektronik cihaz kul yapýmý sonuçta. Hiçbirþey Allahýn yarattýðý gibi kusursuz olamaz…

    Ayrýca forumda birtane daha konu vardý sanýrým xperia z2 ile alakalý 1 ay mý nemi suyun altýnda kalmýþtý , sudan çýkardýktan sonra telefon hala çalýþýr vaziyetteydi. O nasýl oluyor peki ?

    Katýlýyorum. Bir arkadaþým var, adliyede kâtip. Adam iþten çýkar çýkmaz evden havluyu alýp sahile koþuyor. Suya bayýlýyor. Bazen kurbaða deriz hatta. Onda Z1 var. Geçen sene aldý. Adam hep denize telefonla giriyor. Daha týký çýkmadý telefonun.

  113. SDN Okuru dedi ki:

    çöpe atmalı

  114. SDN Okuru dedi ki:

    Elektronik birazda þan iþi, o yüzden bir iki cihazda olan sorun için tüm cihazlarda bu sorun oluyor düþüncesine kapýlmayalým

  115. Causative dedi ki:

    1 tane Sony su geçirdi diye hepsi geçirecek deðil. (bkz: Z2 6 Hafta Tuzlu Suda Kaldý!) Beným arkadaþýmda Z1 var ve suyun dýþýndan çok suyun içinde kullanýyor telefonu ve hiçbir þeyde olmuyor.

  116. KatyPerry dedi ki:
    sosyalli2 Nickli Üyeden Alýntý
    Forumda xpreia cihazýnýn su aldýðý ve garanti dýþýna çýktýðý hakkýnda konu vardý arastirirsan bulabilirsin mobile sürümde giriyorum yavaþ olduðu için bulamýyorum

    Güzel kardeþim Xperia Z serilerinin hepsimi su alýyor peki ????????? Benim arkadaþým kullanýyor hiçbirþey olmuyor. 100000 tane cihazdan 1-2 tanesi su aldý diye Xperia Z su geçiriyor diyemezsiniz.. Yok iþte neymiþ forumda konu varmýþta mýþ mýþta tamam arada hata olabilir bunlar elektronik cihaz kul yapýmý sonuçta. Hiçbirþey Allahýn yarattýðý gibi kusursuz olamaz…

  117. SDN Okuru dedi ki:

    iphone da ne yabeciyz?

  118. Ultrayer6 dedi ki:


    Doðru.

    Yalnýz þöyle bir þey de var:

    Birincisi, linkteki cihaz Xperia Z.
    Z1 ve Z2’den daha düþük su korumasý var. Bu cihazlar gibi su geçirmez deðil, suya "dayanýklý".

    Ýkincisi, arkadaþýn hoparlörüne su kaçmýþ. Eskiden de su geçirmez cihaz kullandým (samsung’un tuþlu bir modeliydi) ve hoparlör dýþarýya açýk olduðu için kaçmasý normal. Ama hiçbir zararý olmuyor, su geri çýkýyor. Nitekim verdiðiniz linkteki arkadaþta da problem olmamýþ.

  119. SDN Okuru dedi ki:

    Yalnız bataryayı olaydan hemen sonra çıkarınca yanıyor diye duymuştum. Ne kadar doğru bilemem tabi.

  120. neet dedi ki:
    Ultrayer6 Nickli Üyeden Alýntý
    Z2 kullanýyorum, konuyu okumuyorum ooiioioiiooiiiioiiioii

    ***** />
    dünyanýn bin bir türlü hali var aman dikkat

  121. osman sarohan dedi ki:

    Telefon pirince yatýrýlýyordu galiba.

  122. KatyPerry dedi ki:
    sosyalli2 Nickli Üyeden Alýntý
    Sonra su alýyor ve garanti de bunu kullanýcý hatasý olarak sayý*****

    Valla benim arkadaþýmda var çocuk denize , havuza ful giriyor havuzun içinde oyun bile oynamaya çalýþýyo Banamýsýn demiyor telefon ne su geçiriyor nede garantilik oluyor

  123. SDN Okuru dedi ki:

    princ yontemini gecmiste denedim ve basarili olmustu. princle beraber, asiri sicak olmayan bir kalorifer peteginin uzerine yerlestirmede sureci hizlandiriyor.

  124. Ultrayer6 dedi ki:

    Z2 kullanýyorum, konuyu okumuyorum ooiioioiiooiiiioiiioii

  125. SDN Okuru dedi ki:

    Benim bi e250 telefonum vardi 3 saat denize girmistik birlikte cebimde unutmustum 😀

  126. SDN Okuru dedi ki:

    Galaxy s5’i olanlar için gereksiz bir konu

  127. SDN Okuru dedi ki:

    HTC one m8 de ne yapcaz peki???

  128. KatyPerry dedi ki:

    Xperia Z serilerinden birtane alýyoruz ve istediðimiz kadar suya atabiliyoruz Yani birþey yapmamýza gerek kalmýyor…

  129. neet dedi ki:

    daha önce baþýma geldi ve iþe yarayan sonuç þ***** />
    telefonun bataryasý hemen çýkarýlýr.kurulanýr.ardýndan telefon pirinç dolu kavonaza suyunu tamamen içinden çekmesi için günlerce býrakýlýr.

Geri bildirim