Okunma

Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı?


12 Ekim 2017 Perşembe 13:45
Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı?

Ülkemizde her ne kesimden olursa olsun, alınabilir seviyede görüldüğü için üst seviye akıllı telefonlara yatırım yapılıyor. Günümüzde ilginç bir şekilde 24 ya da 36 ay gibi ciddi taksitlerle alınan akıllı telefonlar, teknolojinin o hızına bile yetişemiyor diyebiliriz. Aldığımız bir telefonun, 36 ay sonra ödemesi bitecek fakat ödemesi bitene kadar üzerine kaç tane yeni model çıkacak orası pek belli değil.

Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı?

Her ne kadar son 2 yılda çıkan üst seviye akıllı telefonlar suya dayanıklı olsa da, akıllı telefon modellerinin geneline baktığımızda hala cihazların suya karşı dayanıksız olduğunu görüyoruz.

12 – 24 ya da 36 ay gibi ciddi taksitlerle alınan bu akıllı telefonları bir şekilde korumak gerekiyor. Eğer telefonunuz suya karşı dayanıklıysa buradan sonraki yazıları okumanıza pek gerek kalmayabiir. Tabi cihazınız suyu gerçekten geçirmediyse!

Akıllı telefonları nasıl koruyoruz?

Yüksek miktarda değere sahip akıllı telefonları korumak için kılıf ya da ekran koruyucu filmler kullanılıyor. Çizik ve darbelerden korunmak için internette ve kitaplarda yüzlerce bilgi anlatılırken, telefonun su alması durumunda yapılması gerekenler yeterli ölçüde bilinmiyor.

Sıvı temasında ne yapmak gerekiyor açıklıyoruz!

Telefon su  alma riski olması illa tatilde deniz kenarında olmaya gerek yok, çantadaki su şişesinden sızacak sızıntıyla cihazın su alacağı gibi, bulaşık yıkarken ya da televizyon keyfi yaparken içtiğiniz meşrubatın dökülmesiyle de su alabilir. Bu gibi durumlarda, yapılması gerekenleri anlatmadan önce yapılmaması gerekenleri de bilmek gerekiyor.

14-09/03/telefonunuz-suya-dustugunde-yapmaniz-gerekenler-mobilcadde-basin-bulteni-6.jpg

Telefon su aldığında yapılmaması gerekenler

İlk olarak eskiden bilinen yöntemle, kurutma makinası ile telefona sızan suyu kurutma fikrini kesinlikle aklınızdan çıkarmalısınız.

Saç kurutma makinesi telefonun mekanik parçalarına zarar verdiği gibi, suyu yok etmiyor ve iç parçalara iyice yayılmasına sebep oluyor.

Aynı şekilde bu durumun tersini düşünerek elektrikli süpürge ile suyu çekmenin etkili olduğu kanısı da doğru bildiğimiz yanlışlardan. Elektirik süpürgesi suyu çekse dahi, telefonun dokunmatiğine zarar verir ve hassas parçaların negatif etkilenmesine sebep olur.

Telefonunuz su geçirdiğinde hazırlayacağınız en temel amaçlar şunlar olmalıdır:  Pamuk, vakum poşet, pirinç, silika jel, temiz bir havlu ve şarj cihazı. Sırasıyla kurtarma aşamalarını uygularsanız, çok yüksek bir sıvı temas olmamışsa, biraz da şansınız yanınızdaysa, telefonunuz yüksek ihtimalle kurtulacaktır.

İşte telefon su aldığında hemen yapılması gerekenler;

Telefonu kapatın

Kısa devre korumasıyla beraber zaten telefonunuz hızlıca kapanabilir. Fakat kapanmadıysa, oluşabilecek sıkıntıları önlemek için hemen telefonunuzu kapatın. Pili çıkarılabilir yapıdaysa pili de çıkartın.

Sızan su, telefon açık olduğu taktirde, çalışan mekanizma ısısı nedeniyle içeri doğru diğer parçalara hızlı yayılabilir.

Temiz bir havlu ile kurulayın

Telefonu sudan çıkarır çıkarmaz temiz ve tozsuz bir havlu ile kurulamalısınız. Telefon dış yüzeyi tamamen kuruyana kadar nazik hareketlerle kuruladıktan sonra diğer işlemlere geçiş yapabilirsiniz.

Telefonu en ince parçalarına kadar ayırın

Biraz önce kullandığınız havlu üzerinde, telefonun batarya, hafıza kartı, sim kart ve bunun gibi ayrılabilecek tüm parçalarını çıkarın.

Pamuk ve kulak temizleme çubuğu kullanın

Normal bez ve havlular suyu tamamiyle içine çekmediği gibi toz da bırakır. O nedenle kurulama işlemine daha temiz olması ve suyu içine daha iyi çekmesi için pamuk ile devam etmelisiniz. Telefonun ayrılan parçalarını bir parça pamuk ile tekrar kuruladıktan sonra, kulak temizleme çöpü ile, telefonun ayrıntılı deliklerini de silmeyi deneyin.

Silika Jel

Silika Jel adını ilk defa duymuş olabilirsiniz. Halbuki bu madde çok yabancı değil, yeni kıyafetlerin ceplerinde, ya da yeni bir çantanın içerisindeki kağıt paket içerisindeki tozdur.

14-09/03/telefonunuz-suya-dustugunde-yapmaniz-gerekenler-mobilcadde-basin-bulteni-2.jpg

Ne işe yarıyor bu diye düşündüğünüz gibi, kıyafeti koruma amaçlı kullanıldığını az çok anlamışsınızdır. Ürünleri nemden, pas ve küflenmeden koruyan bu iri kum tanecikleri nem alıcı olarak bilinmektedir. Telefonunuzu slika jel ile dolu bir kaba koyarsanız, içerisindeki sıvı ve nem çok hızlı bir şekilde bu kum tanecikleri tarafından çekilecektir.

Slika Jel yoksa pirinç ve vakumlu poşet

Slika Jel’i arayacak vakti olmayanlar için ikinci doğal çözüm pirinç. Telefonu pirinç içerisine koyarsanız, pirinç tanecikleri içerisindeki suyu emecektir. Pirinç yöntemi konusunda dikkat etmeniz gereken nokta ise telefonun pirinç içerisinde gömülü iken hava almaması gerektiğidir. Havayı önlemek için vakumlu poşet ideal bir tercih olduğu gibi, yiyecek saklama kabı da kullanılabilir. Burada mühim olan telefon pirinç içerisindeyken havayla teması önlemek ve daha hızlı sonuç almaktır. Telefonunuzun aldığı suya göre ortalama 24-48 saat arası bu şekilde hiç dokunmadan bekletmeniz gerekir.

Şarj cihazı

48 saatin sonunda telefonunuzu vakumlu poşetten çıkarın, tamamen kuru olduğuna emin olun. Öncelikle şarja takın ve %100 şarj olmasını sağlayın. Cihazınız kapalıyken batarya %100 dolu olursa kendi açılırken doğabilecek problemler daha aza indirgenir. Şarj işlemi bittikten sonra telefonunuzu açmayı deneyin.

Telefon su aldığında gerekli bu işlemleri tamamlarsanız yüksek ihimalle cihazınızı kurtarmış olacaksınız. Yine de bu yöntemin tamamen çözüm olmadığını bilmekte fayda var.

:: Daha önce bir telefonunuz suya düşerek bozuldu mu?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

216 yorum - “Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Telefonun arkası açılmıuor ne yapmalıyım

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ya benimde telefonum klozete düştü hemen çıkardım ama ses kısık geliyo bire güç tuşu na basıyorum kapatma seçenekleri çıkiyo normal erkanı kilitlemiyo pirince koydum ama başka çözümü varmı acaba? (telefon galaxy j7 prime)

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Benim telefonum j7 ben bir mallık yapıp telefonu islak mendille temizledim kamera da sıkıntı çıktı ne yapabilirim lütfen yardımcı olun

 4. Emre M. dedi ki:

  ıphone se telefonumu tuvalete düşürdüm telefon çalışıyor ama home tuşu bastıgımda çalışmıyor şuan kendi kendine basıyor ama home tuşu ve durduramıyorum nasıl düzelte bilirim

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Huawi telefon suya düştü hala çalışıyordu sadece ses kısıldı pirince gömdüm kapattım inşallah düzelir

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Benim telefonum bir kova duyun içine düştü ne yapmalıyım

 7. Anonim dedi ki:

  Merhaba telefonum Galaxy J7 Prime Suya düştü sanırım maksimum 2 saniye kadar durmuştur hemen aldım pamuk bir kazak ile kuruladım ondan sonra pirince gömdüm sizce düzelir mi ?

  1. Anonim dedi ki:

   Telefonu direk kullanmaya çalıştığımda sesi kısıktı dokunmatikte bir sorun yoktu kapama düğmesine su girmemişti sanırım şuan tek korkum şarj bölgesinin su almış olma ihtimali pirinç yeter mi ? elimle kontrol ettiğimde kuru gibi duruyordu ama emin olamadım .12 saat pirinçte dursa yeterli olur mu ?

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bugün telefonum birikmiş bir suyun içinde kaldı kamerası su dolmuş kılıfın içi de ıslanmış sonra güç düğmesine basınca telefon full kapanıyor du bir daha acilmiyodu yani acilmiyodu derken guc düğmesine çok uzun basınca aciliyodu şimdi ise güç düğmesine hemen basınca full kapanmiyo ama bı on onbeş dakika sonra tekrar kapanıyor napabilriim bir yardımcı olsanız lütfen

 9. Anonim dedi ki:

  benim telefonum samsung galaxy s3 yağmur altında müzik dınlıyordum de tlefonun arka kapağı yoktu sadece plsatik bir kılıf varde eve yaklaştın sonra telefon sayfaları falan kendi değiştirnce korktum bataryayı çıkarttım eve çıktım soktum parçaları saç kurutma makinesiyle biraz kurutn-maya çalıştım mal gibi hala açılmadı 1 saat geçti 2 sonra falan açsam açlır mı?

  1. Anonim dedi ki:

   benimik de sileken içinie kaçtı yok hala çalışmıyor

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Benim telefon j7 prime suya düştü bi 15-20 saniye kadar durdu galiba … ilk elime aldığımda müziği açayım dedin hoparlör kısık ses çıkmaya başladı .. Geri tuşu kullanılamaz hale gelmişti … bi 3-4 saat böyle kullandım sonra ekranda birşeyler olmaya başladı ondan sonra telefonu bile kapatamadım çünkü ekran kendi kendine oynuyordu dokunmatigi kontrol edemiyordum . Mağlum bataryası da değiştirebilir değil .ondan sonra sim kartı ve micro kart yerini çıkardık ve pirincin içi koyduk kapalı bi bidon da idi piirnc içine gömduk … bi 12 saat falan kaldı sonra çıkardım geri tuşu da çalıştı ses te normal hale geldi ekran da düzeldi dokunmatik yani . Ondan sonra ara sıra yine koydum akşamları sabaha kadar bi 24 saatten fazla koymusumdur . Aradan 3 ay falan geçti şuan hiç bi sorun yok . Ama ekran dönmez hale geldi ama ara sıra ekran döndürme çalışıyor . Şuan başka sorun yok umarım da bi 4-5 sene olmaz ondan sonra değişiriz inşallah .. hiç bi kasıntı ve yavaşlık yok telefonda . Ama ben bugünden itibaren belki bi yararı olur diye yine pirinç içine koyucam . Zaten geceleri telefonu kapatıp uyuyorum . Bi 10 saat kapalı duruyor . Neyse benim olayım da bu .

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gerçekten yarıyor arkadaşlar deneyin

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Benim telefonum samsung galaxy j7 core su döküldü ama bataryanın içine kadar girmedi telefonu kuruladım ama şarj soketinin içine de su kaçmış saç kurutma makinesiyle kuruttuk , telefonu şarja taktık ilk deşarj oldu %1 e geldiğinde hızlı bir şekilde şarj olmaya başladı telefonu söküp yeniden taktık düzeldi şarja bıraktım ama %68 den sonra deşarj olmaya başladı şimdi yine şarjda yardım edin

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Birşey soracağım ama bu daha çok uygulama ile ilgili youtuba yanlışlıkla her zaman gir dedim şuanda youtuba Google’dan giremiyorum ne yapmalıyım ?

  1. Anonim dedi ki:

   Üzerine tıklayıp yeni sekmede aç diyebilirsiniz. Ya da youtube uygulamasındaki varsayılan iznini kaldırın.

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Vestel venus5000 dualar suya dustu acılmıyor

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sony xperia xa ultra kullanıcısıyım gece yatarken teli şarja taktım yarım bardak su döküldü ses kısık geliyor bide klavye takılı ve geç yazıyo ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Benim telefonum Bir kova suyun içine düştü telefonumun dokunmatiği almiyordu telefoncuya 50 tl temizlettm şuan çok iyi şükürler olsun

 16. receptt dedi ki:

  SAMSUNG GALAXY S9 PLUS telefonumla Antalya Side’de havuzdan fotoğraf çekeyim suya dayanıklı dedim tatil zehir oldu Side’de 1 er gün aralıklarla 2 tane telefoncuya götürdüm cihaz yurt dışı neyse cihazı temizlediklerini söylediler ve yapılacak hiçbir şey olmadığını çok geç kalındığını cihaz tepki vermediğini söylediler ben 3. gün akşamı otele geldiğimde şarja taktım şarj işareti görünüyor ama yüzdesi görünmüyordu sonra kapattım otelden şef den pirinç istedim 1 günde pirincin içinde açık bir kutuda bekledi bugün akşam eve geldim pc takayım cevap veriyor mu diye bakayım dedim ve cihazı mucizevi bir şekilde açıldı sadece hoparlörde ses gelmiyor, şimdilik ve araştırdığımda ilaç kutularından 2 silika jel ve pirince tekrar yatırdım sadece tatil boyunca fotoğraf havuzun içinden çektiğim kaldı ve tatil boyunca ızdırap çektim 🙂 şükür atlattım sayılır

 17. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Öncelikle telefonumun markası general mobile discovery 2. Suya düşmedi fakat buzun üstünde 2 saat kadar durmuş. Farkettiğimde telefont kendi kendine açılıp kapanıyordu. Aradan 8 saat kadar geçtikten sonra telefon açılmış kapanmadan duruyordu. Telefon şu an açık herhangi bir tehlikesi var mı

 18. Anonim dedi ki:

  of ben dahakötü denize düşürdüm 5 dk fln orda kaldı sonra hemen götürüp pirincin içine koydum havluyla silip sizce çalışırmı vestel venus v3

 19. Günay dedi ki:

  Öncelikle şimdiye kadar kullandığım 2 tabletim bozuldu arından amcam bana hediye olarak Vertex İmpress Fit telefonunu aldı. 2 hafta sonra yani 16 Ağustos 2017’de suya düşürdüm. Bu olayın üstünden 11 ay geçmişken ablamın eski telefonu olan LG e612 telefonunu kullandım. Onu da dün yine aynı yere düşürdüm. İkisinide suya düştükten sonra parçalarını ayırıp pirinçte beklettim. Ama LG telefonumu daha erken çıkarmıştım sudan şimdi çalışıyor ama dokunmatiği pek iyi değil

 20. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Benim tel havuza düştü kurutum havluyla fln eve gittim şarja taktım bi baktm şarjı %99 açdım açıldı şarjdan çıkardım an kapandı snra yine taktm yine aynısı oldu sadece şarjda çalışıyo beyler yardm edin telefonum s6 edge

 21. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Telefonum klozete dustu. O anda pirince koymak aklıma gelmedi tabi,cikarttim kuruladim sonra 4-5 saat sonra pirince koydum 2 gun pirincte kaldi. Actigimda sorun yoktu.
  Sakın telefon dustugunde acmaya calismayin. Ilk dustugu anda calisabilir ben fotograf bile cekmistim,aklima hic bataryayi cikarmak aklima gelmedi pirince yatirin ve 2 gun bekleyin

 22. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Telefonum klozete dustu. O anda pirince koymak aklıma gelmedi tabi,cikarttim kuruladim sonra 4-5 saat sonra pirince koydum 2 gun pirincte kaldi. Actigimda sorun yoktu.
  Sakın telefon dustugunde acmaya calismayin. Ilk dustugu anda calisabilir ben fotograf bile cekmistim,aklima hic bataryayi cikarmak aklima gelmedi

 23. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Benim telefon sidikli suya düştü gm 5 plus

 24. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Benim telefon sidikli suya düştü gözümden 5 plus

 25. Teknoloji Dostu dedi ki:

  BENİM TELEFONUM SAMSUNG GALAXY J7 BUGÜN HAMAMDA ÜZERİNE SU DÖKÜLDÜ ARDINDAN TELEFONU SAUNAYA KOYDUKTAN SONRA TELEFONU AÇTIM KULLANDIKTAN SONRA BİR SÜRE SONRA EKRAN CIZIRTILI BİR ŞEKİLDE KAPANDI VE BENDE ARDINDAN BATARYAYI ÇIKARIP PİRİNCE KOYDUM SİZCE DÜZELİRMİ CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM.

" Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "