Okunma

Telefon Üreticilerine Radyasyon Uyarısı


08 Ağustos 2012 Çarşamba 15:00
Telefon Üreticilerine Radyasyon Uyarısı

Cep telefonları ya da akıllı telefonların yaydığı radyasyon tehlikeli mi? Beyin kanserine yol açar mı? Telefon sevdamız sağlığımızı mı tehdit ediyor?

İşte bu sorular günümüzün en çok tartışılan konularından birinin üzerine parmak basıyor. O da akıllı telefonların yaydığı radyasyon. Bu konuyla ilgili birçok araştırma yapılıyor ve kimileri radyasyonun beyin kanseri riskini artırdığını iddia ederken, bazı araştırmacılar ise bunun doğru olmadığını söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri ise bu konuya farklı bir yaklaşım getirmeye hazırlanıyor. Zira Kongre Üyesi Dennis Kucinich‘in önderliğinde hazırlanan ‘The Cell Phone Right to Know Act‘ adındaki bir yasa tasarısı kabul edilmek üzere.

Bu yasa kabul edildiğinde yalnızca akıllı telefon kullanıcılarını değil, telefon üreticilerini de aynı şekilde etkileyecek. Çünkü artık telefon üreticileri akıllı telefonlarının üzerine bir de ‘Radyasyon Uyarısı’ işareti koymak durumunda kalacak.

Bu sayede akıllı telefon kullanıcılarının ellerindeki cihazın radyasyon yaydığını bilmeme ihtimali kalmayacak. Hem kullanıcılar bilinçlendirilmiş olacak hem de bu sayede akıllı telefon üreticileri de çeşitli davalarla uğraşmak zorunda kalmayacak. Amerikalıların ‘Win Win‘ dediği durum ortaya çıkıyor gibi görünse de, kazanan aslında telefon üreticileri olacak.

Bunun haricinde bu yasa ile birlikte tarihi geçmiş SAR değerleri de güncellenecek ve her akıllı telefonun yaydığı radyasyon miktarı tam olarak ölçülerek kullanıcılara bildirilmiş olacak. Son olarak ülke çapında büyük boyutlu bir araştırma başlatılarak cep telefonlarının insan sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz etkiler (eğer varsa) saptanacak.

Siz okurlarımıza akıllı telefonların yaydığı radyasyonun insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisinin olup olmadığı konusunda kesin bir karara varılamadığını ve bu yüzden kesin konuşmanın yanlış olacağını da hatırlatarak haberimizi noktalayalım.

:: Sizce cep telefonlarının üzerinde radyasyon simgesi yerleştirilmeli mi?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Telefon Üreticilerine Radyasyon Uyarısı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bende sony xperia u var 1.62 baya zararlıymış ama hediye geldiğinde iş işten geçmişti 🙁

 2. SDN Okuru dedi ki:

  acaba bu sar değerleri ne kadar doğru?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  En düşük sar değerlerinin bile laboratuvar ortamında kaydedildiğini göz önüne alırsak, bence uzun süre az çeken bir yerde konuşmak ciddi hasara yol açabilir. Eskiden sigara reklamlarında bile doktorların rol almış olduğu bir dünyada, eğer birileri yok birşey olmaz diyorsa, uzak durmakta fayda var 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bencede kulaklik herseyi halleder. Her elektronik esyada radyasyon var. Hatta telefonun 100 kati. Önemli olan ne kadar cok vucuda ne kadar yakin kullandiginiz. Ayrica samsuncularin bu apple kompleksini anlayamiyorum. Tamam sizde insansiniz. Asagilik kompleksine girmeye gerek yok. Paraniz yetmiyo diye simdi yani..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bencede kulaklik herseyi halleder. Her elektronik esyada radyasyon var. Hatta telefonun 100 kati. Önemli olan

 6. SDN Okuru dedi ki:

  benim aldığım telefonda radyasyon un simgesinin olması beni rahatsız eder. kesinle böyle bir uygulamaya karşıyım ama sar değerleri açık açık telefon özelliklerinde yazsın ona bir itirazım yok.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonla ne kadar konuştuğunuzda önemli , kulaklık kullanın istediğiniz telefonu kullanın 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bende Samsung galaxy W var sar değeri 0,5 sizce bu fazla mı s2’nin 0,25 miş fazla fark olur mu?tedirginim biraz da

 9. SDN Okuru dedi ki:

  SDN OKURU
  08.08.2012 18:26
  Samsung Galaxy S3 en az radyasyon yayan telefon.

  Ölçtün mü ?

  Artık neredeyse hiç kimse doğal sebeplerden ölmüyor. Hepsi de egzoz gazı değil ya bunun. . . Hı?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Galaxy s2 0.34 sar değeri

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung Galaxy S3 en az radyasyon yayan telefon.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bilmiyorum ama ne zaman ceptelimi cebime koyduğumda bir hafif ağrı hisetiyorum ginede koyuyorum acaba bu sar sinyalları olabilirmi çok çabuk etkileniyorum kalıba ondanda olabilir bu tek cepte olmadı gösumede koyduğumda oluyor yanma gibi bir hissiyat ne olabilir bilmiyorum tam olarak ama bu olasılığı olabilir!

 13. SamsungGalaxyS3 dedi ki:

  işte bu yüzden bile s3 açık ara farkla önde
  sar değeri en düşük olan akıllı telefon olarak ***** />
  birde gidin epılın sar değerini karşılaştırın.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  görsel müthişti anasayfadaki 🙂

" Telefon Üreticilerine Radyasyon Uyarısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefon Üreticilerine Radyasyon Uyarısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefon Üreticilerine Radyasyon Uyarısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "