Okunma

Telefon ve bilgisayarlar tehdit altında!


13 Eylül 2017 Çarşamba 08:00
Telefon ve bilgisayarlar tehdit altında!

Yeni bir Bluetooth açığı, milyarlarca cihazı saldırı tehdidi altında bırakmış durumda. Blueborne adlı saldırı, bu yılın başlarında ortaya çıkan Broadcom Wi-Fi saldırısına benzer şekilde kötü niyetli kod dağıtmak için protokoldeki zayıf noktalardan faydalanıyor.

Blueborne saldırısı Bluetooth açıklarını kullanıyor!

Açığı tespit eden Armis, çoğu işletim sisteminde Bluetooth aygıtları yüksek ayrıcalıklara sahip olduğundan, saldırı kullanıcıdan herhangi bir girdi olmadan yürütülebiliyor. Blueborne, cihazların kötü amaçlı cihazla eşleştirilmesi veya keşfedilebilir moda ayarlanmasına da gerek duymuyor. Tehdit altında olduğu söylenen cihaz sayısıysa 5.3 milyar olarak tahmin ediliyor!

17-09/13/blueborne-bluetooth-guvenlik-sdn-02.jpg

Windows, Linux, Android ve iOS cihazların Blueborne saldırısına savunmasız durumda olduğu belirtiliyor. iOS 10 saldırı için savunmasızken, Microsoft ise Temmuz ayında bir yama yayımlamış. Google da cihaz üreticilerine bir ay önce düzeltme sunduklarını ancak üreticiye göre bu düzeltmenin yaygınlaşmasının zaman aldığını belirtiyor.

Bluetooth açığı sistemden sisteme farklılık gösterirken, güncelleme ve yamalarınızdan emin değilseniz şimdilik en iyi güvenlik yönteminin kullanılmadığı zamanlara Bluetooth bağlantısını kapatmak olduğu ifade ediliyor.

Blueborne, Android saldırısı örneği

Blueborne, Windows saldırısı örneği

Blueborne, Linux saldırısı örneği

:: Blueborne tehlikesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Telefon ve bilgisayarlar tehdit altında!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İos demo nerede çünkü sallıyorsunuz

" Telefon ve bilgisayarlar tehdit altında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefon ve bilgisayarlar tehdit altında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefon ve bilgisayarlar tehdit altında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "