Telefon yerine ‘salatalık’ gönderen yandı!


12 Şubat 2021 Cuma 09:22
ABONE OL
Telefon yerine ‘salatalık’ gönderen yandı!

Ticaret bakanlığı, internet, radyo ve televizyon gibi uzaktan erişim araçları üzerinden satılan ürünlerde mağduriyetlerin önüne geçebilmek için Elektronik Ticaretin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Merkezi Destek Sistemi’ni hayata geçirecek. Düzenleme ile tüketiciye yanlış ürün gönderenden, güvensiz ürün satan e-ticaret siteleri 24 saat içinde kapatılabilecek.

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, Ticaret Bakanlığı, internetin gelişimi ile birlikte ortaya çıkan yeni elektronik piyasanın tüketicilere sunduğu imkânların yanında ürün güvenliği açısından tüketiciler için çeşitli risk unsurları da içermesi üzerine harekete geçti.

Son yıllarda uzaktan satışlarda artan şikayetlerin önüne geçmek, tüketicilerin korunması ve haksız rekabetin engellenmesi için Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü bünyesinde Elektronik Ticaretin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Merkezi Destek Sistemi kurulacak. Sistem, uzaktan iletişim yoluyla piyasaya sunulan ürünlerin piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerinde yetkili kuruluşların çalışmalarına destek olacak.

Bakanlık, yetkili kuruluşlardan gelen talepler üzerine veya re’sen sistem aracılığıyla uzaktan iletişim araçları yoluyla yapılan satışlara yönelik uygun olmayan ürünlerin taraması yapabilecekken, uygun olmayan ürünleri piyasaya arz eden iktisadi işletmecilerin tespitine yönelik araştırmalar da yapabilecek.

Popüler ürünlere takip

Yeni sistem ile mevcut ve yeni elektronik ticaret platformlarının, elektronik ticaretteki trendlerin, internet forumlarının ve tüketici şikâyetlerine yer verilen sosyal medya uygulamalarının düzenli takibi ile gelecekte elektronik ticarette popüler ve riskli olabilecek konuların ve ürünlerin belirlenmesine yönelik araştırmalar da yürütülebilecek.

Başta yetkili kuruluşlar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile aracı hizmet sağlayıcılar olmak üzere ilgili tüm taraflarla iletişimi kolaylaştırmak ve hızlandırmak için gerekli işbirliği mekanizmalarının kurulmasını sağlayacak sistem üzerinden yetkili kuruluşlar ve ilgili diğer kamu kuruluşları arasında hızlı bilgi alışverişinin önü açılacak, gerekli önlemlerin alınması sağlanacak.

Gizli satın alma ile denetim

Yetkili kuruluşlar, gerekli gördükleri takdirde her türlü test ve/veya muayeneyi yapmak ve/veya yaptırmak üzere uzaktan iletişim yoluyla piyasaya sunulan üründen gizli satın alma yoluyla numune de alabilecek. Alınan numuneye ilişkin bilgiler ve görseller, ürünün faturasına ve sorumlu iktisadi işletmeciye ilişkin ayrıntılar ile birlikte tutanağa eklenecek.

Yetkili kuruluşlar yapılan tespitlerin ardından güvensiz ürünlere ilişkin içeriğin çevrimiçi ara yüzden kaldırılmasını veya çevrimiçi ara yüze erişim sağlandığında son kullanıcılara yönelik bir uyarının açıkça gösterilmesini istemeye de yetkili olacak. Bu talebin yerine getirilmemesi halinde ise bilgi toplumu hizmet sağlayıcılarından çevrimiçi ara yüze erişimi kısıtlamasını isteme yetkilerine sahip olacak. Yetkili kuruluş içeriğe erişimin 24 saat içerisinde kısıtlanmaması halinde ise söz konusu siteye erişimin engellenmesine karar verip, bu kararı da uygulamak üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na iletebilecek. Uygun olmayan bir ürünün televizyon veya radyo üzerinden satışının durdurulmasına yönelik talep ise medya hizmet sağlayıcı kuruluştan istenecek.
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
11 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Satan mı suçlu, alan mı suçlu bilemedim.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

yıllar geçti, yeni mi yaptırım geliyor bunlara

Ömer
Ömer
19 gün önce

Ya patlıcan gönderenler

Arman
Arman
19 gün önce

Anca akılları başlarına gelmiş. Bu arada kendi emeğini satanlara da sanırım yavaş yavaş bir giydirme gelecek gibi görünüyor. Vergiye tabi vs..

ali mert
ali mert
19 gün önce

insan bari o kadar paraya salata yanında bi çorba gönderir ayıp be, parasını alıyosan hizmetini edeceksin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce
Yanıtla  ali mert

Sen salatalık gönderdiğine şükret allahtan boş kutu göndermiyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Hıyarın yanına tuzda gönderseler bari paraya yazık.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Binlerce liralik ürünü 3 kuruşa almak isteyen uyaniga zahmet edip salatalik gonderen kisi iyi yapmış 😂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Sürekli alıcıları korumaya yönelik geliştirmelerin yanısıra satıcıları da korumaya yönelik geliştirmeler de gelmeli. Zira alıcıların ekseriyeti suistimale çok yatkın.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
17 gün önce

İyiymiş ne zaman gelcen mi bende ona

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Alıcı güvenliği olmazsa satıcı da e ticarete girmez. Yani doğru bir adım atılmış. Takdir ettim. Küçükten başlanılır, gittikçe büyür bu oluşum, e ticareti güçlendirir. Salatalık gönderenlere de karşılıklı olarak para cezası gönderilir. 😉👍

" Telefon yerine ‘salatalık’ gönderen yandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefon yerine ‘salatalık’ gönderen yandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefon yerine ‘salatalık’ gönderen yandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği