Telefona format atma nasıl yapılır? Adım adım işlemler


27 Mart 2021 Cumartesi 17:41
ABONE OL
Telefona format atma nasıl yapılır? Adım adım işlemler

Akıllı telefonlar hayatımızda önemli bir yere sahip. Hızlı bir şekilde işlerimizi hallettiğimiz bu cihazlar bazı durumlarda yavaşlamaya ve donmaya başlar. Böyle durumlarla karşılaştığımız zaman ilk yaptığımız şey genellikle telefonda fazla yer kaplayan uygulamalar ve dosyaları silmek oluyor. Ancak yaşanan sorunların arkasında virüs gibi daha tehlikeli nedenlerin olma ihtimali de var. Bu nedenle cihazınızda bir yavaşlama ve donma hissettiğiniz zaman telefona format atma işlemi uygulamak her zaman daha sağlıklı olacaktır.

Telefona format atma işlemi için çeşitli yöntemler mevcut 

Yavaşlamaya ve donmaya başlamış bir telefona format atma işlemi için birkaç yöntem mevcut. Soft reset ve hard reset olmak üzere ikiye ayrılan bu yöntemler, telefonda mevcut olan sorunun büyüklüğüne göre değişiklik gösteriyor.

Soft reset nedir?

telefona format atma

Güç düğmesi ve ses kısma tuşuna 10 saniye boyunca basılı tutun

Çoğu kişi soft reset işlemini ‘’Ayarlar’’ bölümünde bulunan ‘’Fabrika ayarlarına sıfırla’’ işlemi olarak biliyor ancak işin aslı öyle değil. Bu işlem, genellikle yavaş ve çeşitli sistem sorunları olan telefonlarda işe yarar. Herhangi bir şekilde dosyalarınızı ve verilerinizi yok etmez.

Soft reset işlemini yapmak da oldukça basit. Telefonunuz açık bir durumdayken Ses kısma + Güç tuşlarına 10 saniye boyunca basın. Daha sonra telefonunuz yeniden başlayacak ve aradaki farkı göreceksiniz.

Soft reset işlemi; uygulamaların çalışmaması, telefonun donması ve yavaşlaması, ses sorunları, bildirim ekranı sorunları ve dokunmatik ekran duyarlılık sorunları gibi birçok sorunu hızlı bir şekilde verilerinizi silmeden çözer.

Hard reset nedir?

Her zaman son çare olmalıdır.

Hard reset, her zaman son çare olarak düşünülmeli. Telefonlarda ciddi sorunlar meydana geldiğinde tercih edilmeli. Telefona virüs bulaşması, çeşitli yazılım sorunları gibi durumlarda uygulanan hard reset, telefonda bulunan tüm dosyaları siler ve fabrika ayarlarına döndürür.

Hard reset iki farklı şekilde yapılır. Bunlardan ilki;

 • Ayarlar’a girin
 • Gelen ekrandan Sistem’e girin
 • Açılan pencereden Sıfırlama seçeneğine tıklayın
 • Telefonu sıfırla seçeneğine tıklayın

Bu şekilde telefona format atma işlemini kolayca yapabilirsiniz. Son olarak bu adımların modeller arasında değişiklik gösterebileceğini de belirtelim.

Eğer telefonunuz açılmıyorsa ve Ayarlar’a erişemiyorsanız, çeşitli tuş kombinasyonları ile hard reset işlemini gerçekleştirmeniz mümkün. Bu adımlar;

 • Telefonunuz kapalı durumdayken Ses açma + Güç tuşuna basılı tutun.
telefona format atma

Ses tuşlarını kullanarak tipe data/factory reset seçeneğine tıklayın

 • Açılan pencereden ses tuşlarını yön tuşu olarak kullanarak Wipe data/factory reset seçeneğini seçin ve Güç tuşu ile onaylayın.
telefona format atma

Reboot system now seçeneği ile telefonu yeniden başlatın

 • Telefona format atma işlemi bitti. Son olarak ses tuşlarını kullanarak ‘’Reboot system now’’ seçeneğine gelin ve güç tuşunu kullanarak onaylayın.

Bu işlem sonrası telefonunuz yeniden başlatılacaktır. Son olarak gerekli kurulumları yaptıktan sonra telefonunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.
yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Telefona format atma nasıl yapılır? Adım adım işlemler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefona format atma nasıl yapılır? Adım adım işlemler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefona format atma nasıl yapılır? Adım adım işlemler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
 2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
 3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
 4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
 5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
 6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
 7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
 8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
 9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
 10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!