Okunma

Telefonlar kulakla kontrol edilebilir!


13 Temmuz 2017 Perşembe 09:00
Telefonlar kulakla kontrol edilebilir!

Çoğumuzun kişisel deneyimlerinden bildiği gibi ellerimiz dolu olduğunda bir akıllı telefonun dokunmatik ekranına erişmek adeta işkenceye dönüşüyor. Sesli komutların gürültülü ortamlarda çalışmaması bu durumu daha da zorlaştırıyor. Geliştirilen yeni bir sistem yüz hareketleriyle telefonun kontrol edilmesini sağlayacak.

Kulak kanalına sensör yerleştiriliyor

Almanya’nın Fraunhofer Enstitüsü’nden bilim adamları, telefonun yüz hareketleriyle kontrol edilmesini sağlayan ve bu hareket durumlarını kulaktan tespit eden bir sistem geliştirdi. EarFieldSensing (EarFS) olarak bilinen teknoloji, kulak kanalına oturan sensör donanımlı bir kontrol mekanizması içeriyor. Algılama sistemi göz kırpma, gülümseme gibi yüz hareketlerinin etkisiyle kulak kanalındaki küçük kas hareketlerini tespit ediyor. Ayrıca başı aşağı-yukarı, sağa-sola sallama gibi hareketleri de algılayabiliyor.

Sensörlerin, yürüyüş sırasındaki titreşimler veya dış müdahalelerden etkilenilmemesi için kulak kepçesine dışardan gelen sinyalleri kaydeden ek bir referans elektrodu uygulanmış.

17-07/13/akilli-telefon-kontrolu-shiftdelete.jpg

Bu hareketlerin her biri, aramaların alınması / reddedilmesi veya bir çalma listesindeki şarkının değiştirilmesi gibi farklı görevlere atanabiliyor. Tüm komutlar ilgili akıllı telefon üzerinde toplanarak, işlenebiliyor.

Geliştirme çalışmaları ile EarFS’in ek olarak sürücülerde uyku tespitini yapabilmesi ve locked-in sendromu (şuur yerindeyken, bedenen felç) olan hastaların iletişim kurabilmesini sağlaması hedefleniyor.

::Akıllı telefonların kas hareketleriyle kontrol edilebilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Telefonlar kulakla kontrol edilebilir!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İşsizliğin geldiği son nokta ulan parmağımızı ekranda kaydıramayacak kadar tembel olduk lan

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Aman kulaktan 3 harfliler kaçar!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  10:29 ahahahahahahahah

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kiborg ne la o cyborg olmasın

 5. SDN Okuru dedi ki:

  10:29

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yakında kiborg yapacaklar lan bizi. İnsanı maymun ederler böyle!

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Gm5 plusta bu teknoloji var zaten konuşurken her yere giriyor programlari açıyor kapatıyor

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Kulak kenarindaki kasi calistirip telefonu acma fikri ilginc. Ama kim ugrasir ki Kulak kaslarini calistirmayi.

" Telefonlar kulakla kontrol edilebilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefonlar kulakla kontrol edilebilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefonlar kulakla kontrol edilebilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "