Okunma

Telefonlar saniyeler içinde şarj olacak


08 Aralık 2016 Perşembe 05:30
Telefonlar saniyeler içinde şarj olacak

Şarj problemi, insanoğlunun son 20 yılını özetleyen en büyük sorun. Telefonlarımızı ve mobil cihazlarımızı, şarjı ne zaman bitecek korkusuyla kullanmak zorunda kaldığımız bu dönemin sonu ise geliyor olabilir.

Dünyanın artık tamamen elektrik enerjisine dönmeye başladığı, otomobillerin bile elektrikle çalışmaya başladığı yeni dönemde, pil teknolojisi kritik önem taşıyor ve Surrey Üniversitesi’ndeki bilim insanları, bu alanda önemli bir keşif yaptılar.

1000 kat daha güçlü pillere hazır mısınız?

Araştırmacılar geliştirdikleri yeni materyalle, normal pillerden 1000-10.000 kat daha güçlü pil üretmeyi mümkün kılacaklar.

Üstelik bu yeni süper piller, eski pillere oranla çok daha hızlı şarj olabilecek.

Özel bir polimer sayesinde mümkün olan süperkapasitörler sayesinde, artık elektrikli otomobillerin menzil problemi ortadan kalkacak, telefonların şarj sorunu bitecek ve hatta evlerimizde, güneş enerjisinden sağlanan elektrik, aylarca/yıllarca yetecek düzeyde depolanabilecek. 

Üniversitedeki araştırmacıların şimdi bu yeni teknolojiyi, pratik kullanıma hazır ve güvenli şekilde işlenecek ürünlere dönüştürmeleri gerekiyor.

Son zamanlarda patlayan pillerden de anlaşılacağı üzere, yüksek kapasiteli piller, aynı zamanda birer el bombası kadar tehlikeli ürünler, dolayısıyla bu kadar yüksek kapasiteli pillerin piyasaya sürülmeden önce güvenli olduğundan emin olmak gerekiyor.

:: Telefonunuz birkaç saniye içinde şarj olsa hayatınız eskisi kadar heyecanlı olur muydu?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “Telefonlar saniyeler içinde şarj olacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bu pili yaparlarsa arabaların sonu gelir sadece yük taşımacılığında kullanılır
  insanlı uçan araçlar gök yüzünü kaplar özgürlük bu olur işte insanlık yeryüzüne dağılır

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Millete onca dil dokuyorum. Artik karbon bazli pillerden kurtulmak daha cevreci pillere gecmek ve onlarin kullanilabilirlik suresini uzatmak gerek diye. Bilim insanlari neden boyle bir teknoloji uzerinde calismiyorlar diye. Cevabi hemen herkesin akilna geliyo: Kapitalizm tabii kii. Tesla ile Edison hikayesini bilenler vardir aranizda mutlaka.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Peki Teknoloji materyali ne peki??? Onu da soyleseydin de haberimiz olsaydi. 1999 yada 2000 yillarinin ilk 3 yili olmasi gerek. Toshiba mutfaga yerlestirilebilir bir nukleer santralden bahsetmisti. Son derece guvenli demisti. 2015 yilina kadar seri uretime gecirebileceklerini soylemislerdi. Kim evinin icinde bir atom santrali ister ki? Mesela ben istemem.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ne biçim haber bu söylenti gibi haber yapıyorlar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yav he he

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Insanoglunun en buyuk problemi mi? Yok artik..

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Lityum kullanılmadığı için patlama derdi yok

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Vay

 9. SDN Okuru dedi ki:

  geliştirilen teknoloji umrumuzda değil ne zaman kullanabiliriz onun haberini yapın

 10. SDN Okuru dedi ki:

  10 sene öncede öyle diyodunuz

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer ki üniversitelerin araştırmalarını inceliyorsanız göreceksiniz ki bu ve buna benzer piller zaten çoktan keşfedildi sorun şu ki, eldeki kaynağı iyice tükettirmek istiyor para babaları. Şimdi ellerindeki ürünü çöpe niye atsınlar para'ya çevirmek varken değil mi?

  Mantıklı düşünün biraz. Bu tarz teknolojileri yedirmezler insanlara kolay kolay. Önce kendilerinin kar zarar tablolarında gerileme görmeleri gerekir ki yeni teknolojinin seri üretimi için yatırım yapsınlar.

  Ne yazık ki dünya düzeni böyle ilerliyor. Yaklaşık 90 ların başında GM ev1 'i çıkarttı ve petrol baronları projeyi ortadan kaldırttı. Hatta daha da geri gidersek 60 lı yıllarda Renault 'un da bu tarz bir elektrikli araç girişimini görüyoruz ama tabi petrol bol ve babalar para basıyorken bu tarz girişimler yok edildi. Ne yazık ki anca 2010'lu yıllarda gözü kara (elon) girişimciler gördük te bu teknolojileri kullanmaya başlayabildik. Günümüzde petrol rezervleri de iyice azaldığından yeşil enerji ve elekrikli araçların sayısında artış görücez.

  Aynı şeyler piller içinde geçerli olacak lityum iyice bittiğinde farklı şekilde depolanacak.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  insanoğlunun en büyük derdi 🙂 pil mi ? savaşlar mı açlık mı adaletsizlik Sizce !

 13. SDN Okuru dedi ki:

  1000 kat daha güçlü pil. Patlayınca yanında olmak istemem 🙂

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Geleceğin ham maddesi Grafen'dir arkadaşlar. Şu anda piyasada nadir markalar Grafen piller üretiyor, bu pillere yüksek gerilim vererek 1-2 dakika içerisinde tam şarj sağlayabiliyorsunuz.

  Şu anda mümkün olan teknolojidir.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  uzun zamandan beri konu başlıklarıyla konular uyuşmuyor. çok sıkıcı gelmeye başladı…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonlar saniyeler içinde şarj olacak, Bilim insanları öyle bir pil geliştirdi ki, bu yeni teknolojiyle telefonları saniyeler içinde şarj etmek mümkün olacak mı? İnsanoğlunun en büyük derdi sona eriyor olabilir mi? Bu nasıl cümle

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Yapılsa efsane olur. Çağın icadı olur kesinlikle. İnanılmaz sorunları çözer.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  kimse kendi topuğuna sıkmaz.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Karnın acıktığında en büyük derdinin pil olmadığını anlarsın.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle birşey mümkün olsa dahi yapılmaz. Bknz:kapitalizm

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Hangi araştırmacılar? Kaynağınız ne? Telefon saniyeler içinde şarj olacak diye başlık açıyorsunuz da kaç saniye bu? 3.600 sn ise fark eden birşey yok yine 1 saat oluyor!

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Yıllardır aynı haberler ama değişen hiç birşey yok yıllardır piller gelişecek ama hala 1 gün dayanmayan piller kullanıyoruz yalan dolan hepsi anca oyalıyorlar

 23. SDN Okuru dedi ki:

  insanoğlunun en büyük derdi pildir açlık, savaşlar, küresel ısınma, terör bunlar ikinci sırada önce şarj

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Yıllardır geliştiriyorlar ama hiçbiri gerçeğe dönüşmedi.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanlığın son 20 yılında ki en büyük sorununun şarj olduğu dünyayı gerçekten merak ediyorum. Birler ve sıfırların arkasından bakınca dünyayı tek problemi şarjmış gibi görünüyor galiba.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanoğlunun en büyük derdi mi!?

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Pil üzerine çalışmalar mevcut ama sizin bahsettiğiniz haberdeki teknolojik gelişme hangi araştırmaya bağlıdır acaba ? Nasıl bir gelişme olmuş ?

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar önemli bir haber için kaynak belirtmemişsiniz, çok fazla subjektif bir haber olmuş Elle tutulur nesnel bilgi çok az..

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Yapilirsa devrim nitelginde olur

" Telefonlar saniyeler içinde şarj olacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefonlar saniyeler içinde şarj olacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefonlar saniyeler içinde şarj olacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "