Telefonlara Yeni Vergi! iPhone’a 280 TL Zam!


28 Haziran 2016 Salı 12:26
Telefonlara Yeni Vergi! iPhone’a 280 TL Zam!

Dahili radyo alıcısı olan telefonların, benzer özelliklere sahip telefonlara göre ülkemizde biraz daha pahalı satıldığını, teknoloji severler yakından bilirler. Biz de dahili radyoya sahip telefonları incelediğimizde sık sık değiniriz.

Radyo / TV alıcısı olan elektronik cihazlar için uygulanan bandrol uygulaması, bugün resmi gazetede yayınlanan değişiklikle beraber değiştirildi.

İnternete bağlanan tüm telefonlara yüzde 8 zam!

Kısaca TRT Bandrolü artık sadece radyo / TV alıcısı olan telefonlardan alınmayacak, internete bağlanan tüm cihazlardan alınacak.

Cihazlarda dahili radyo / TV alıcısı olmasa da, internet üzerinden radyo ve TV hizmeti alınabildiği için böyle bir uygulama değişikliğine gidildiği açıklandı. 

Yenilenen TRT Bandrolü neler getirecek?

Yayınlanan yürürlüğe giren kanun ile internet bağlantısı vasıtasıyla doğrudan veya herhangi bir yazılım veya donanım ilavesi ile radyo/televizyon yayınlarını alabilen cep telefonları da bandrol ücretine tabi hale geldi.

Kısaca WEB tarayıcısı ve internete erişme yeteneği olan her telefondan biraz daha vergil alınacak.

Diğer bir deyişle web tarayıcısı veya bir uygulama aracılığıyla radyo ve televizyon yayını alabilen tüm akıllı telefonlardan artık TRT bandrolü alınacak. Karara göre televizyonlardan alınan yüzde 16’lık bandrol oranı devam edecek.

Yayınlanan değişiklikle dahili alıcısı olan cep telefonlarındaki bandrol ücreti oranı yüzde 6’dan yüzde 7’ye yükseltilirken, değişiklikler sadece telefonlarla sınırlı kalmadı.

Bilgisayar ve tabletlerden de TRT Bandrolü alınacak!

Daha önce bandrole tabi olmayan bilgisayar ve tabletlerden de artık TRT bandrolü ücreti alınacak. Dahili alıcısı olan bilgisayar ve tabletlerden yüzde 3, alıcısı olmasa da internet aracılığıyla radyo ve televizyon yayınlarını alan bilgisayar ve tabletlerden ise yüzde 2 oranında TRT bandrolü kesilecek.

Telefonlar ne kadar zamlanacak?

Eğer firmalar devletin yeni kararı sonrası ortaya çıkacak olan yüzde 8’lik zammı sineye çekmedikleri sürece, telefonlara minimum yüzde 8’lik bir zam gelecek.

Bu da demek oluyor ki, 3499 TL fiyata sahip olan 16 GB’lık iPhone 6s Plus’ın yeni fiyatı 280 TL daha yükselecek ve 3779 TL seviyesine çıkacak.

 

:: Yeni vergilerden sonra iyice yükselecek telefon fiyatları hakkında yorumlarınız neler?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

314 yorum - “Telefonlara Yeni Vergi! iPhone’a 280 TL Zam!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Yurt dışındaki telefonlara da geldi mi zam ?iphonelera

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Almiycaz abi gitcez ucuz tel alcaz ayni osi gormuyomu hepsi sonucta 3000 telde ayni isi goruyo 1000 liralikta kandirilmanin manasi yok

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Almiycaz abi gitcez ucuz tel alcaz ayni osi gormuyomu hepsi sonucta 3000 telde ayni isi goruyo 1000 liralikta kandirilmanin manasi yok

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Nefes aliyorsan hadi vergi ver 🙂 vergiyle yonetilen bir ulkeden ne beklenebilirdi ki baska ?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Yuh diyorum haraç resmen

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Yuh diyorum haraç resmen

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Lenovo vibe x2 750tl. En guzel telefon…

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Yahu vergi Cumhuriyeti olduğumuz halde, vatandaş ekonomik sıkıntı çektiği halde yeni yeni vergiler getirildiği halde, en büyük soygunun benzinden alınan fahiş vergiler olduğu halde hala hükümete laf etmeyin diyen insanlar, yakında büyük bir KRİZ patlayacak bunu kabul etmeseniz de PAT LA YA CAK! O zaman yapılan yolları hep beraber yer doyarız elhamdülillah.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Anlamadiğım şimdilik sadece Iphone için söylenti. Tüm cihazlara zamda kapida demekki

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Helali hoş olsun keşke %100 olsa vergiler. Ödeyemeyen yok bunları kimse kendini kandırmasın. Ödeyemeyen kesin fakir üç beş muhalafet partili

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizde gider telefonu yurtdışından alırız

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Ampulu sivazlayon kerameti bol olsun…

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  bakalim milletin elindeki üç kuruşu daha ne kadar soyacak sahtekarlar,herkesi salak mi sanıyorlar anlamiyorum ki nedir bu Zana'lardan çektiğimiz yapanın göz yumanın Allah belasını bin türlü versin bu mübarek günlerde Benim diyeceğim bu.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu ne ya artik nefes aldigimiz icinde vergi kesecekler

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu ne ya artik nefes aldigimiz icinde vergi kesecekler

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Altına Vs. Yatırım Yapmayı Bırakıp iPhone'a yatırım yapmak lazım ..

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu zulümdür. Zulum zulmedenin yanina kalmaz.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Yakında saatlere de gelir bu vergi şaşırmış bunlar?

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  iPhone 7 çıkmadan birde burdan gol yedi 😀 oldu 5bin tl 😀

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Dunyada baska bir devlet daha varmi boyle? Hem vatandasina karsi yukumluluklerini yerine getirmeyen, politikcailarin saltanat surdugu, memurlarin kiraldan farksiz oldugu, tonlarca uydurma vergilere birde yeni bilmemne eklemisler. Nasil bir ulkedir bu ya!

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Devletin parasını öyle yiyorlar ki bütçe açığını kapatmak için saçma sapan vergiler çıkarıyorlar. İyice saçmaladılar!!

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  DUR!!! bak dedim ama bir kişi olunca sallamıyorlar

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  biz avrupayı örnek almıyoruz, örnek gösteriyoruz ama jöle oksijen engelliyormuş, birazcık ara verirseniz anlarsınız bizi

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Kullandığımız internetten hem kdv, hem öiv ödüyoruz, kullandığımız telefon hattına hem kdv, hem öiv ödüyoruz, aldığımız telefona hem kdv, hem ötv, hem maktu vergi, hem de trt payı ödüyoruz. yani devlet diyor ki; cep telefonu kullanmak senin neyine, önce karnını doyur. Dünya terabayt internet hızını nasıl sunarım peşinde, bizimkiler de teknoloji kullananı cezalandırma peşinde, yazık bize

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  yerli telefon üretmeden ucuza telefon almak hayal. çinliler neden kendi üretiyor. onlarda meşhur markaları alsaydı ya ?

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence de güzel fıkra,hatta Ali baba ve kırk haramiler.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Aynen yabtılar ***** 😉

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  yunanistana bak istersen kac yildir batti diyorlar birseyin oldugu yok. bizden iyi yasiyorlar.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  iste bu sebeplerden canim ulkemden telefon almiyorum. az kaldi arabayi da yurt disindan alacagim. otv cepte var pirlantada yok.

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Yüzde 6 az 25 olması lazım dış borcu korukluyor insanlardaki telefon merakı bence amiral gemilerine ek vergi uygulanmalı millet sırf hava olsun diye alıyor çoğunu

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  yorumlara bak adam bu verginin sadece 3000 lik telefona geleceğini ***** lük telefona da gelecek o ***** savunanları da gördüya bu ülke daha da söze gerek ***** olsam bu tiplerin kıçındaki dona kadar alırım nasıl olsa rázılar

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Trt si batsın iki maç izledik burnumuzdan gelecek!

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  akkepe propaganda kanalı trt ye verdiğim vergiyi helal etmiyorum

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok iyi olmuş yoksa milletin zırt pırt telefon değiştirme hastalığı devam edecek

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Adam 3500 liralık telefona 280 lira zam geldi diye ağlıyor. Ağlama fakir ağlama! Bu tüketim sen de oldukça bu sana müstehaktır! Ama iphone kullanmasa bir yeri eksilir!Ama son model olmalı cebindeki telefon, bindiğin araba sana yetmez kredi çek yenisini al!Sonra devlet araba üretir çakma diye dalga geçer üretmeyen aklıyla! Tabi tek vergi devleti bizmiş gibi konuşur da konuşur..Merak etme 3500 verdiğin telefona 3800 verecek kadar zenginsin ama sen farkında değilsin!

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  ne zammı yahu hükümetimiz yol yapıyor kömür makarna veriyor zam olsun yine veririz biz oy hüloğğğğğğğ

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Yav ne trt ymis be izlemiyorum ama ne alsam para ona gidiyor neyin kafası fatura trt telefon trt yok katkı payı bilmem ne ne yapacaklarını kaybettiler iyice

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Yav ne trt ymis be izlemiyorum ama ne alsam para ona gidiyor neyin kafası fatura trt telefon trt yok katkı payı bilmem ne ne yapacaklarını kaybettiler iyice

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  adamların kötü hali bizim en iyimizden daha iyi be.

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  iyi oldu bunları görmek, devamı da gelecektir bu zamların. krizin iyice etkilediğini gösteriyor. sıkı tutunsunlar gemi batıyor.

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  Allah’a ait haklar ve kullara ait olan haklardır.Allah kendisi ile ilgili haklarıyla ilgili olarak, şirk hariç tövbe edenleri affedeceğini bildirmektedir. İnsanlara ve diğer canlılara ait hakları ise Allah ***** hakkına hiçbir şekilde müdahale edilemez. Peygamber Efendimiz de müdahale etmemiştir. Yüce Allah hak sahibi razı olmadıkça veya hakkı ödenmedikçe kul hakkını affetmez. Dolayısıyla kişi o günahtan (kul hakkından) hak sahibi bağışlamadıkça kurtulamaz. Kendini Dindar gösteren kişiler bunları bilmiyorlar ki KUL HAKKI YİYORLAR.

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  Koyun sürüsü neredeyse teşekkür edecek zam için.

" Telefonlara Yeni Vergi! iPhone’a 280 TL Zam! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefonlara Yeni Vergi! iPhone’a 280 TL Zam! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefonlara Yeni Vergi! iPhone’a 280 TL Zam! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik! iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik!
 2. 2 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor? 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor?
 3. 3 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
 4. 4 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 5. 5 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 6. 6 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 7. 7 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 8. 8 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 9. 9 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 10. 10 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?