Okunma

Telefonlar başarıyı etkiliyor mu?


29 Temmuz 2018 Pazar 12:00
Telefonlar başarıyı etkiliyor mu?

Son birkaç yılda mobil teknolojilerde yaşanan ilerleme ile neredeyse herkes telefon sahibi oldu. İletişimi kolaylaştıran bu cihazlar öğrenme sürecini de etkiliyor. Peki telefonların öğrenciler üzerindeki etkisi nedir?

Telefonların öğrenciler üzerindeki etkisi

New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi, 118 psikoloji öğrencisinin desteği ile ilginç bir çalışma gerçekleştirdi. Araştırmada, bir konferans salonunda akıllı telefon veya bilgisayar bulunmasının öğrenme sürecini ve sınav başarısını nasıl etkilediği incelendi.

Blok dersin yarısında öğrencilerin telefon veya bilgisayarlarını kullanmalarına izin verilirken, diğer yarısında yasaklandı. Hatta bu cihazların kullanılmaması için sinyal kesici bile kullanıldı. Daha sonra öğrenciler arasında öğrencilere cihazlarını öğrenim amaçlı kullanıp kullanmadıkları soruldu.

Çalışma sonunda sınav notları incelendiğinde ise cihazların yasaklandığı durumda başarının yaklaşık yüzde 5 oranında daha yüksek olduğu gözlemlendi. Yani bu cihazların aslında bilgi edinmenin yanı sıra dikkat dağıtıcı ve ilgiyi azaltıcı bir etkisi de bulunmaktaydı. Ayrıca kullanıma izin verilen durumda hemen hemen öğrencinin ders içinde en bir kez bu cihazlarla ilgilendiği görüldü.

Hayatımızı kolaylaştıran bu cihazların, faydalarının yanı sıra birçok zararı da bulunuyor. Özellikle işte, eğitimde hatta trafikte dikkat dağıtan bu cihazlar; iş verimliliğini, öğrenme sürecini ve trafik güvenliğini olumsuz etkiliyor.

Bu çalışmanı sonuçları, Educational Psychology dergisinde yayımlandı.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Telefonlar başarıyı etkiliyor mu?”

 1. Kerim dedi ki:

  Telefonlarin zararli oldugunu arastirma yapmadan da bulabilirlerdi. Bana sorsunlar yeter. Arkadas sirf para almak icin bu kadar gereksiz bir arastirma yapilir mi! Benim anneannem TV den baska teknolojik cihat kullanmaz o bile biliyor. Bunlar hep parani almak icin yaptiklari seyler diyor. Bunun icin bilim insani olmaya gerek yok yani.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Telefonla alakaSı yok hedefi Olan her koşulda başarır.
  ü***** haZırlanan 3 yıllık mEzuN

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  %5’lik fark azmis ya, genc nesil teknolojiye adapte olmus belli ki 🙂 #zurrani

" Telefonlar başarıyı etkiliyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefonlar başarıyı etkiliyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefonlar başarıyı etkiliyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "