Okunma

Telegram kullananlara kötü haber!


01 Ekim 2018 Pazartesi 13:00
Telegram kullananlara kötü haber!

Rus geliştirici Pavel Durov tarafından, başta alternatif anlık mesajlaşma uygulaması olarak piyasaya sunulmuş olan Telegram hakkında büyük bir skandal ortaya çıktı!

Telegram’da skandal!

Telegram’ın özellikle güvenlik özellikleri ile öne çıktığını hepimiz biliyoruz. WhatsApp‘a da bu konu hakkında defalarca gönderme yapan şirket, en güvendiği noktasından vuruldu. Ortaya çıkan bilgide, kullanıcıların herkese açık ve kişisel IP adreslerini sızdırdığı ortaya çıktı. Güvenlik araştırmacısı Dhiraj Mishra, kimlerin etkilendiğini ve açığın ne şekilde oluştuğunu da detaylandırdı.

Masaüstü uygulamasını kullanan kullanıcıların, sesli görüşme yaptıkları anda konumları ve IP adresleri karşı taraf tarafından ele geçirilebilmekte. Mobil uygulamasını kullanan ve peer to peer özelliğini devre dışı bırakmış olan kullanıcılar ise bu açıktan etkilenmiyor. Masaüstü sürümünde ortaya çıkan açığın sebebi ise, peer to peer özelliğinin devre dışı bırakılamaması.

telegram

1.13.7 beta ve 1.14 sürümünde, peer to peer özelliğini masaüstü uygulamasında da kapatabilme seçeneği eklenerek ortadan kaldırılmış olan açık, kullanıcıların aklında güvenlik konusunda büyük soru işaretleri bırakmaya yetecek gibi duruyor.

Özellikle sloganlarında bile güvenli olduğu ısrarla vurgulanan uygulamanın konumunuzu açığa çıkarması, şirket için çok büyük bir prestij kaybı olmuş durumda. Açığı bulan araştırmacı ise 2,000 Euro ile ödüllendirildi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Telegram kullananlara kötü haber!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Ne olursa olsun watsap ve viber den daha güvenli ve süper özellikler ile dolu bir program tek kelime ile. Diğerleri eline su dökemez.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Güvenli yazılım diye birşey yok. Büyük şirketler kullanıcılardan elde ettikleri bilgileri kullanıyorlar veya satıyorlar.

" Telegram kullananlara kötü haber! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telegram kullananlara kötü haber! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telegram kullananlara kötü haber! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "