Okunma

Telegram’dan Çin’e DDoS saldırısı suçlaması!


13 Haziran 2019 Perşembe 14:15
Telegram’dan Çin’e DDoS saldırısı suçlaması!

Çin’in başketi Hong Kong‘da hükümetin yaptığı yeni yasal düzenlemeye karşı protestolar devam ediyor. Protestocuların şifreli mesajlaşma uygulamalarını kullanmalarından dolayı Telegram Çin tarafından DDoS saldırısına uğradı!

Telegram Çin tarafından DDoS saldırısına uğradı!

Şifreli mesajlaşma uygulaması olan Telegram bir süredir DDoS saldırılarına maruz kalıyor. Kurucu CEO Pavel Durov, bu saldırıların Çin Hükümeti tarafından yapıldığını iddia etti.

Twitter’da yazan Pavel Durov, “Çoğunlukla Çin‘de bulunan IP adreslerinden gelen bu saldırının Hong Kong protestoları ile çakışması devletin bu noktada bir aktör olduğunun göstergesidir.” dedi.

Telegram Çin tarafından DDoS saldırısına uğradı! - ShiftDelete.Net (1)

Durov, DDoS saldırılarının insanların Hong Kong’ta protestolarını koordine ederken tespit edilmekten kaçınmak için Telegram gibi şifreli mesajlaşma uygulamalarını kullanmalarına bağlıyor.

Çin hükümeti tarafından resmi bir açıklama gelmese bile Telegram’ın Siber Güvenlik ekibi bu suçlama da ısrarlı. Ayrıca Bloomberg de Telegram ve Firechat gibi şifreli mesajlaşma uygulamalarının şu anda App Store üzerinde Hong Kong konumlu birçok cihazda kurulu olduğunu ve göstericilerin Hong Kong’un Pekin destekli hükümetten kimliklerini gizlemeye çalıştığını bildirdi.

Telegram Çin tarafından DDoS saldırısına uğradı! - ShiftDelete.Net (2)

Bloomberg şifreli mesajlaşma uygulamalarını kullanmanın yanı sıra Hong Kong’daki protestocuların yüz tanıma sistemlerinden kaçınmak için yüzlerini kapattıklarını da belirtiyor. Ayrıca, yerli kimlikleriyle ilişkilendiren toplu taşıma kartlarını kullanmaktan da kaçınıyorlar.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Telegram’dan Çin’e DDoS saldırısı suçlaması!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Çin’in GRAM suçu yok derim.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Yakında sizin soyunuzu bitirecek çinliler. Eyyy amerika bittin olm sen

" Telegram’dan Çin’e DDoS saldırısı suçlaması! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telegram’dan Çin’e DDoS saldırısı suçlaması! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telegram’dan Çin’e DDoS saldırısı suçlaması! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "