Okunma

Telekom, Turkcell’e Savaş Açtı


07 Nisan 2008 Pazartesi 21:00
Telekom, Turkcell’e Savaş Açtı

"Telekomünikasyon sektöründe hâkim konumda bulunan Turkcell, bilindiği gibi, sektörde etkin piyasa gücüne (EPG) sahip operatör konumdadır. Hem Türk Telekom hem Turkcell EPG statüsüne sahip olmasına rağmen iki şirketin bundan doğan yükümlülükleri farklı olarak belirlenmiştir ve bu adil olmayan bir durum yaratmaktadır. Örneğin, Türk Telekom’un bütün tarife değişiklikleri veya piyasaya sunduğu yeni ürünler onaya tâbidir. Ancak Türk Telekom’un rekabet içinde bulunduğu etkin piyasa gücünü haiz diğer operatörler ile diğer yerleşik operatörler için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.
Öte yandan, Turkcell’in, kendi şebekesinde başlayan ve sonlanan aramalara uyguladığı perakende ücretlerini, diğer operatörlerin şebekesinde başlayan ve Turkcell şebekesinde sonlanan aramalara uyguladığı çağrı sonlandırma ücretlerinin altında tutarak çok uzun süredir hukuka aykırı bir şekilde hareket ettiğine ilişkin de ciddi bulgular mevcut bulunmaktadır.

Söz konusu hukuka aykırı uygulamalar, Telekomünikasyon Kurulu’nun 25.09.2007 tarih ve 2007/DK-07/527 sayılı kararı ile de tespit edilmiştir. Turkcell’e şebeke içi tarifelerini, diğer işletmecilere uyguladığı çağrı sonlandırma ücreti seviyesine çıkarması için 1 Kasım 2007 tarihine kadar süre verilmiş ancak şirket bu emredici nitelikteki Kurul Kararının gereğini de yerine getirmemiştir. Ayrıca, Turkcell, Avea’nın şebekesinde sonlanan arama ücretleri gibi şebeke dışı perakende ücretlerini artırmak suretiyle ayrımcı ve rekabeti engelleyici uygulamalar yapmaktadır. Bu uygulamaların da yasadışı olduğu son TK kararıyla nihayet tespit edilmiştir. 

Diğer taraftan, 2007 yılında Telekomünikasyon Kurumu tarafından Türk Telekom çağrı sonlandırma ücretlerinde bir önceki yıla göre % 19, Turkcell çağrı sonlandırma ücretlerinde ise sadece % 3 oranında indirim yapılmışken, 1 Nisan 2008’den itibaren geçerli olan Standart Arabağlantı Referans Ücret Tarifeleri ile çağrı sonlandırma ücretlerinde Türk Telekom için bir önceki yıla göre % 10, Turkcell için ise % 33 oranında indirim yapılması memnuniyet vericidir. Bu uygulama, Turkcell’in hukuka aykırı bir şekilde, çağrı sonlandırma ücretini cari kanun ve yönetmeliklere göre olması gereken değerden çok daha yüksek tuttuğunu bir kez daha açıkça ortaya koymuştur.

Turkcell’in hukuka aykırılığı TK Kararı ile de tespit edilen uygulamaları ve emredici Kurul kararını yerine getirmemesi sonucu, gerek fazla ödenen ara bağlantı ücretleri gerekse yıkıcı fiyatlamadan kaynaklanan adil olmayan rekabet nedeniyle şirketimiz ciddi miktarda trafik ve gelir kaybına maruz kalmıştır. Türk Telekom’un, söz konusu zararların giderilmesi için her türlü hukuki yola başvuracağına şüphe yoktur."

:: Başlayan savaş hakkındaki yorumlarınızı SDN Forum’da alalım. Sizce kim haklı?

SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “Telekom, Turkcell’e Savaş Açtı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  biri burdaki yorumları telekoma göndersin 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  turkcell e helal olsun.
  ttnet in de ne hali varsa görsün.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  haksız sabit ücrete tamam diye yargı turkcell e ceza verırse ben böyle adeletın de boyle turkıyenınde de diye bir başlangıç yaparım gerisi anlayana

 4. SDN Okuru dedi ki:

  telekom, artık çek şu elini cebimizden.. her ay sabit miktarda küfür yiyorsunuz bu milletten, boş beleş tekelciler :Ç…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  telekomun paniklediği andır. gerçi turkcell en pahalı operator olarak diğer operatorlerle yarışacağına ezik kalan telekomu hedef alması garip olmuş. iş yeri dışında yıllardır ev telefonundan birini aradağımı ya da birinin beni aradığını hatırlamıyorum….

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Türk Telekom için sonun başlangıcıdır bu olay. …

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Telekom gitsin kendine baksın. 21.5 ytl lik telefon faturasaı gelmiş bana 5.5 ytl lik konuşmuşum. Gerisi fasa fiso…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  telekom sıkısınca ne yapcağını bilemeden saldırı***** iyi oldu kendi uyguladıkları tarifelerdeki haksızlıklar dillere destan… turkcell’e full destek…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  yabancılar gelince ülkeye görücez ne yapacaksınız.. tekelinize son şirketinize son…..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  guzel olmuş herseyı tekelde tutmak ısteyenlere sunulur :)…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Kendi bi halt yapamadı diye turkcell i mi kıskanıyo şimdide.

  Nazar etme nolur çalış seninde olur koçum….

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Telekomun zoruna gittigi belli ***** de bi vatandaş sadece net kullandığı hattını iptal etmek istemiş telekomun cevabı hat iptalinde net kullanamazsınız.mahkemeye giden bu ola vatandaş haklı *****. hattına ayriyeten para vermeden nete bağlanıla bilecek….

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Ya küfür edicem. Bu adamlar ne biçim iş yapıyor? Bu kadar mı tekel olunur? Ben istediğim fiyatı çekerim. kimse de benim beğenmediğim fiyattan iş yapamaz. Bence TT derhal kapatılmalı illa rekabet aranıyorsa dsl hizmeti diğer şirketler tarafından verilerbilmeli. …

 14. SDN Okuru dedi ki:

  TT yıllarca milleti söğüşledi, şimdi aynı tarlada başka çiftçiler de ürün kaldırmaya başlayınca rahatsız oldu. …

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Tabi Türk halkı pahalı iletişime zorunlu değil mi. açın dava indirim yapana….

 16. SDN Okuru dedi ki:

  türk telekom bu tarz olayları çoktan hak etmişti. kaybetmeye başladı ufak ufak, kuyruk acısı gibi bişey. …

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Telekom gelsin bizim evdeki muhabbet kuşuna savaş açsın. Daha kolay sömürür onu….

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell in tarifesi güzel bir tarife vatana faydalı olacak serbest piyasa ve rekabet ortamı diyorum…..

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Yesin birbirini iki vampir :)…

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Tüketicinin zararına olacak her türlü şeye karşıyım. Sonuçta Türk Telekom da kar amaçlı hareket eden özel bir kuruluş. Eğer -ne kadar sevmesem de- Turkcell’in yeni tarifesi kullanıcının lehineyse Türk Telekom ağlayıp zırlayacağına gidip kendi tarifelerini düzeltsin. Sadece ADSL kullandığım hattımdan telefon hizmeti için sabit ücret alma saçmalığını kaldırsın mesela….

 21. SDN Okuru dedi ki:

  indirimin ve rekabetin hukuka aykırı oldugu gibi saçma ötesi bir idda ile dava açma işinide telekomdan baska bir kurulus zaten yapamazdı……

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Arap TürkTelekom, halkla dalga geçen cem yalmaz eşliğinde ballı ballı tekel karını cebine indirmeyi planlıyordu ama Turkcell oyununu bozdu. O nedenle tüketici yararına bu duruma huysuzluk ediyor. …

 23. SDN Okuru dedi ki:

  kısaca: zarar ediyorum benden ucuza konuşturamazsın! demek oluyor bu…
  Ayıptır ama Telekom! zaten halihazırda tarifelerinizden süper ötesi kar ediyorsunuz Turkcell bu hizmeti bu ücrete verdiği halde kar edebiliyorsa siz de verin siz de kar edin!…

 24. SDN Okuru dedi ki:

  superonline kendilerini dava edince o tatil kampanyası ucuz adsl bitince ağlıyodu telekom şimdi adam olmuşlarda turkcell e bulaşıyorlar….

" Telekom, Turkcell’e Savaş Açtı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telekom, Turkcell’e Savaş Açtı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telekom, Turkcell’e Savaş Açtı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "