Okunma

Telekom’a Sabotaj 400’ü Aştı


29 Ekim 2007 Pazartesi 14:00
Telekom’a Sabotaj 400’ü Aştı

"Şirketimiz, Haber İş Sendikası ile yürütülen Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde sözleşmenin kapsamı, ücret artışı, ücret farklılığının giderilmesi gibi birçok konuda olumlu bir yaklaşım izlemiş olmasına rağmen Sendika’nın olumsuz ve dayatmacı yaklaşımı bu günlere gelmemize neden olmuştur. Grev anayasal bir haktır ve çalışanlarımızın bu hakkı kullanması şirketimiz tarafından saygıyla karşılanmaktadır. Ancak 15. gününe girdiğimiz süreçte bugüne kadar yaşananlar, çalışanların yasal hak arama zemini olan grevin başka zeminlere çekilmeye çalışıldığını göstermiştir. Bu çabaları üzüntüyle takip ettiğimizi belirtirken grev hakkını sağduyulu bir şekilde kullanmakta olan çalışanlarımızın da aynı üzüntüyü paylaştığını biliyoruz.

Sabotaja Bir Suçüstü Daha

Haber İş Sendikası ile yürütülen ve anlaşmazlıkla sonuçlanan görüşmelerin ardından şirketimizin fiber optik kablolarına ve saha dolaplarına yapılan saldırılar devam etmektedir. Özellikle Gaziantep, Ankara ve İstanbul illerindeki sabotajlar ile ilgili tanık ifadeleri ve ihbarları sonrasında güvenlik güçleri tarafından gözaltı ve sorgulamalar gerçekleştirilmiş olup, soruşturmalar sürmektedir. Bunlara ek olarak önceki gece Erzurum‘da şirketimize ait saha dolabını tahrip etmekte olan bir Yardımcı Hizmet Elemanı, güvenlik güçleri tarafından suçüstü yakalanmıştır. Sendika üyesi olan ve greve katılmış bulunan bu kişi hakkındaki soruşturma adli makamlarca sürdürülmektedir.

Şu ana kadar Türkiye genelinde gerçekleştirilen sabotaj sayısı 400‘ü aşmış olup bunlara ilişkin olarak Cumhuriyet Savcılıkları, Kolluk Kuvvetleri ve Çalışma Bakanlığı Bölge Çalışma Müdürlüklerine 180‘den fazla sayıda başvuru ve şikayette bulunulmuştur. Bu tür hukuka aykırı eylemlerin faillerinin yakalanarak hak ettikleri şekilde cezalandırılmaları için şirketimizce yapılan şikayetler üzerine gerek güvenlik güçleri, gerek adli makamlar tarafından inceleme ve soruşturmalar başlatılmıştır.

Haberleşmenin ana omurgasına zarar vermeyi hedefleyen bu eylemlerin grevde olan sağduyulu çalışanlarımız tarafından da onaylanmadığını biliyor ve izliyoruz.

Yüz milyonlarca YTL kayıp söz konusu

Sabotaj olaylarının meydana geliş şekline baktığımızda bunların tesadüfi olaylar veya adi hırsızlık olayları olmadığı, hem seçilen lokasyonlar hem de zararın veriliş tarzı itibarı ile teknik bilgiye sahip kişiler tarafından yapıldığı şeklinde güçlü bir kanaat oluşmuştur. Bu kanaatimiz Gaziantep, Ankara, İstanbul ve Erzurum illerimizde gerçekleşen olaylarla daha da güçlenmiştir.

Dikkatle üzerinde durulması gereken bir başka husus da, grev kararının uygulanmaya başlaması ile birlikte, daha önce Türk Telekom şebekesinde pek karşılaşılmayan bir durum olan sabotaj olaylarının organize bir şekilde baş göstermiş olmasıdır. 16 Ekim 2007 tarihi saat 03.00‘te tarafların anlaşamayarak görüşmelere son vermelerinin hemen akabinde, neredeyse dakikalar sonrasında, ülkemizin güvenlik, asayiş, sağlık ve ekonomik çıkarları açısından hayati önemi haiz olan kritik noktalardaki telekomünikasyon altyapısına karşı faili meçhul sabotaj eylemleri gerçekleştirilmiştir. Bu sebeple, şirketimizin sabotaj sonucu oluşan arıza sayısında, grev öncesine göre büyük oranda artış görülmüştür. Şirketimiz söz konusu sabotaj eylemleri sonucu ortaya çıkan arızaların giderilmesi, kamu sağlığı ve güvenliği ile halkımızın ve şirketimizden hizmet alan kamu ve özel kurumlarının zarar görmemesi için tüm olanakları seferber etmiş ve bu arızaların büyük kısmını tüm engellemelere rağmen zamanında gidermiştir.  

Yapılan sabotajların 200‘ü yurtiçi ve yurtdışı veri ve ses trafiğini taşıyan ana arterlerdeki fiber optik şebekeyi hedef almıştır. Bu suretle ana arterin üzerindeki trafiğin kesilmesi ve haberleşmenin durması hedeflenmiştir. Ayrıca 237 adet saha dolabına çeşitli şekillerde zarar verilmiştir. Gerek fiber optik kabloların top yekun yenilenmesi gerekse saha dolaplarının onarılması ve değiştirilmesi başta olmak üzere yapılan sabotajlar dolayısıyla yüz milyonlarca YTL’lik bir kayıp söz konusudur.

Bugüne kadar 237 bin adet ev ve iş telefon abonesi bu kesintilerden etkilenmiş ve bu arızaların 152 bin adeti giderilmiştir. ADSL hatlarında oluşan arıza sayısı 53 bin olurken bu sayının 44 bin adetlik kısmı onarılmıştır. Grevde olmayan kapsam dışı personelimizin üstün çalışmaları sonucunda bu arızalar mümkün olan en hızlı şekilde giderilmeye devam edilmektedir.

Çalışanlarımızın anayasal hakkı olan grev hakkına saygı duymakla birlikte,  grev hakkının kanuna, iyi niyet kurallarına aykırı tarzda, toplum zararına ve milli serveti tahrip edecek şekilde kullanılamayacağını da belirtmek isteriz. Ayrıca, grev yaparken kamu hizmetine tahsis edilmiş olan telekom şebekesine zarar vermenin Türk Ceza Kanunu tarafından suç sayılmış ve failleri 3 yıla kadar hapis ile cezalandırılması hükme bağlanmıştır.

Müşteriler İşyerine Sokulmuyor

Faili meçhul sabotaj olaylarının yanı sıra, maalesef yurdumuzun çeşitli yerlerinde grev uygulaması sırasında, greve katılan bazı çalışanların bir takım hukuka aykırı eylemlere tevessül ettiğine ilişkin bilgiler almaktayız. Özellikle greve katılmayarak işlerine devam eden çalışanlarımızın ve müşterilerimizin işyerine giriş ve çıkışlarına müdahale edildiği, özellikle sabotaj sonucu ortaya çıkan arızalara gece gündüz demeden müdahale eden ekiplerimizin çalışmalarının engellendiği, hatta darp ve şiddete başvurulduğu hususları vaki olup, konuyla ilgili her türlü yasal önlem, şikayet ve suç duyurusu işlemleri ikmal ettirilerek, konu ilgili mercilere intikal ettirilmiştir.

Ülke olarak içinde bulunduğumuz bu hassas dönemde haberleşme hizmetlerinin aksatılmadan devamını sağlamaya çalışan personelimize yönelik bu tür hukuka aykırı müdahaleleri ülkemizin bekasına müdahale olarak kabul ediyoruz. Hiç kimsenin şirketimizin faaliyetlerini hukuka aykırı bir şekilde durdurmaya çalışmak veya grev yapmak adına, hukuka aykırı eylemlerle ülkemizin haberleşme güvenliğini tehlikeye atmak gibi bir hakka sahip olmadığını belirtmek isteriz.

Şirketimiz bu konudaki uğramış olduğu zararların tazmini dahil her türlü hakkını sonuna kadar arayacak ve tespit edildiğinde failler hakkında her türlü hukuki ve cezai tatbikatı son aşamasına kadar takip edecektir. Sorumluların, bağımsız yargı önünde er ya da geç hak ettikleri cezaları alacaklarına olan inancımız tamdır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız."

Türk Telekom


Bilgi için
: Türk Telekom
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Telekom’a Sabotaj 400’ü Aştı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba. Duyumlar üzerine yürütülen açıklamalar doğru değil. Burada neden sürekli varsayımlar üzerine Telekom çalışanları suçlanıyor, anlamıyorum… Hizmet kötülüğünden şikayetçi olan sizsiniz, hızdan şikayetçi olan sizsiniz, fiyattan şikayetçi olan sizsiniz, teknik destekten şikayetçi olan sizsiniz, Telekom’un tekel olmasından şikayet eden sizsiniz, saat 8’den sonra vb. vb. satış stratejileriyle göz boyayan kampanyalardan şikayetçi sizsiniz… Bu durumda böyle kalitesiz bir hizmet veren kurumu nasıl savunabilirsiniz? İşçi çalışıyorsa, hakkını vereceksin!

  Lütfen biri şu çalışanlara ait bir bordro görüntüsü koysun buraya da şu iddiaların sonu gelsin.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Daha hiçbir şey delillendirilmemiştir kimin yaptığına dair,sonuçlanmış bir mahkeme varmı? Kesinleşmeden kimseyi suçlu ilan edemezsiniz. Bi kaç çürük elma da çıkabilir evet ama herkese mal edilemez. Neyin aptallık olup olmadığını görmek konusunda da gösterdiğiniz basiret pek örnek teşkil etmiyor açıkçası. Telekomun özelleştirme maddelerini inceleyerek görünürdeki aptallığın nerde olduğunu ortaya koysanız daha güzel olurdu. Söz verilen yatırımlar gerçekleştirilmemiş,üstelik çalıştırıcağı işçi sayısı sözünü de yerine getirmemişler. Siz dünyanın en pahalı internetini kullanın,yatırımlarını yapmasınlar bu adamlar,reklama milyonlarca dolar ayırsınlar hiç gerek yokken, karları bigüzel transfer etsinler bi de bu adamların savunuculuğunu yapın. Yarın işinizi belli olmayan bi havuz sistemine bağladıklarında,sendikasızlaştırma başarıya ulaşıp köleleri durumuna düşülünce aynı konuşmaları tekrarlıyabilcekmisiniz acaba. Saygılar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adamlar yüzsüzlük yapıyor ve aç gözlüdürler arkadaşlar bana göre aldığım duyumlara göre bu adamlar 2000ytl maaş + 3 ayda bir yarım maaş 6 da bir tam maaş ikramiye alıyor + resmi ve dini tatillerde tatil yapıyor + sabah 9 akşam 6 çalışıyor yemek ihtiyaçları telekom tarafından karşılanıyor diye duyumlar aldım ya bana kim söyleyecek Türkiyede bu şehir eşkiyaları gibi çalışan ve kazan kaç işçi var?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ortada yalan veya çarpıtma yok. Telekomun basın açıklamalarıyla duyurduğu vukuatların hepsi, Türkiye cumhuriyeti kolluk kuvvelteri tarafından delillendirilmiştir. Bütün bu olaylarda da çalışanların dahli olduğu meydandayken bunlara kapitalist oyunlar demek aptallıktan başka bir şey değildir.
  Kimsenin hak aramasına itiraz eden yok. Ama herkes adam gibi hakkını arayacak. Ellerindeki şemalarla optik kablo aramayacak. Kesmek için. Kabadayılık yapmayacak. umarım çalışanlar bunları yaptıktan sonra t. telekom pes edip anlaşmaz. yoksa herkes kaba kuvvele işini halletsin.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Eski toprak sahipleri-kapitalistler,işçileri zam yada daha iyi haklar talep ettiğinde kullandıkları silahları şimdi aynen telekom da kullanıyor ve siz de yutuyosunuz. Kamuoyunu kullan,siyasileri kullan ***** hizmeti telekoma dava açarak isteme hakkınız var beyler. Ayrıca her meslekten 3-5 çürük elma çıkabilir ama bunları tüm sendikacılara yıkmak haksızlık. Çoğu arıza inşaat kamu işleri vs şeklinde çıkıyor ama bunalar gideriliyodu şimdi grevden ***** önce sözünü veridği yatırımları yapsın. Zaten tekel konumunda olup hiç bi işe yaramayan reklamlara da milyon dolarlar vereceğine emekçilere hakkını versin.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Hiçbir şey insanların evine götürdüğü ekmekten daha önemli olamaz! Telekom, haklarını arayanları kamuoyu önünde suçlu duruma düşürerek bundan faydalanmaya çalışıyor. Lütfen konforunuzdan biraz ödün verin ve haklarını arayan insanlara destek verin.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar sabotaj ve faili yakalanan varsa lokavt mi isteniyor acaba ?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Telekomun özelleştirmesi yanlış yapıldı. Telekomun tamamı, parçalanarak satılmalıydı. Bugünkü olayların tameli buna dayanıyor…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ne böyle , bir an önce buna biçözüm bulsunlar.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bu heriflerin topunu atıcaksın işten resmen şehir eşkiyası kesildiler başımıza bizim haklarımıza tecavuz ediyorlar.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel, yakında geri iade ederler tt’u. Adamlar gerçi elde edecekleri k

" Telekom’a Sabotaj 400’ü Aştı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telekom’a Sabotaj 400’ü Aştı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telekom’a Sabotaj 400’ü Aştı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "