Okunma

Telekomünikasyonda Taksit Belirsizliği


31 Aralık 2013 Salı 15:00
Telekomünikasyonda Taksit Belirsizliği

Bir süredir üzerinde çalışılan kredi kartları ile ilgili yeni düzenleme bugün resmi gazetede yayınlandı. Buna göre telekomünikasyon ürünlerinde yapılacak taksitlendirmeye sınırlama geliyor. Hatta bazı ürünlerde halen yer alan taksitlendirme tamamen kaldırılıyor. Sınırlama yapılmasına yapıldı ama düzenlemede yer alan bir ifade kafa karıştırdı. Yapılan resmi açıklama şöyleydi:

Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında taksit uygulanamaz.” 

Resmi gazetede yayınlanan düzenlemenin tam linki okumak için tıklayın

Yukarıdaki düzenlemede yer alan ‘kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında taksit uygulanamaz’ ibaresinde yer alan telekomünikasyon’ ifadesinin net olarak açıklanmamış olması bu kategoriye hangi ürünlerin gireceği konusunda tartışma başlattı. İçine telefon, akıllı telefon, tablet ve benzeri cihazların girebileceği bir alan olan telekomünikasyon, ifadesinin net olmaması sektörde kısa süreli bir paniğin yaşanmasına da sebep oldu.

Konuyla ilgili olarak Hürriyet internet sitesine açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bu kapsamda değerlendirilecek ürünlerin kontör ve benzeri kalemler olduğunu söyledi. Ancak kanun olarak yayınlanan bu düzenlemenin netleşmesi için BDDK‘nın yen ibir çalışma yapması gerekiyor. Buna göre konuyla ilgili düzenlemeyi gerçekleştiren BDDK‘nın yeni bir düzenleme ile telekomünikasyon kapsamına hangi ürünlerin gireceğini net olarak belirtmesi bekleniyor.   

Kontör ve altınla mikro kredi

Son yıllarda kontör ve altın alımı özellikle küçük esnaflar tarafından bir nevi mikro kredi olarak kullanılıyordu. Bazı kişilerse kontör satmış gibi göstererek belli bir oranda komisyon alarak nakit para sağladıkları da biliniyordu. Yapılan düzenlemenin bu tip kullanımların önüne geçmek için yapıldığı tahmin ediliyor. Ancak ifadelerin muğlak olması sektörde sıkıntı oluşturdu. 

Gold Bilgisayar’dan açıklama

Öte yandan ShiftDelete.Net’e açıklamalarda bulunan Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Demir, Telekomünikasyon teriminin netleşmesini bekliyoruz dedi. İşte Demir’in açıklamaları:

31.12.2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Şubat’ta yürürlüğe girecek kredi kartları hakkında yönetmelik değişikliğine göre telekomünikasyon ürünlerinde taksit yapılamayacak.

Gold olarak konuyla ilgili bir açıklama yapmadan önce BDDK ve ilgili kurumlardan “telekomünikasyon” kategorisinin içeriğine dahil olan ürün veya hizmetlerin açıklanmasını bekliyoruz. Şuan sektörde “telekomünikasyon” kategorisinin içinde nelerin yer alıp nelerin yer almayacağına dair bir bilgi kirliliği oluşmuştur. Bu kirliliğin önlenmesi ve önümüzü daha net görebilmemiz açısından bu tanımın netleştirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Her yıl neredeyse %50 büyüme kaydeden teknoloji marketleri pazarında televizyon: %25, dizüstü bilgisayar: %18, cep telefonu: %30, tablet: %7 paya sahiptir. Yani tüm bu ürün grupları hali hazırda teknoloji marketlerinin %80’lik cirosunu oluşturmaktadır. Bu sebeple söz konusu yönetmeliğin içeriğinde bu ürün gruplarının olup olmaması imalatçısından perakendecisine tüm teknoloji sektörünü yakından ilgilendirmektedir.

Yanlış tespitlerin ve açıklamaların spekülasyona yol açmaması açısından bu hususun ivedilikle açığa kavuşturulmasını bekliyoruz.

Düzenleme bekleniyor

Gerekli düzenleme yapılmaz ve telekomünikasyon ürünlerinin tanımı net olarak yapılmazsa 1 Şubat 2014 tarihi itibariyle bu cihazlarda taksitli satış yapılamayacak. 

:: Siz bu düzenlemeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “Telekomünikasyonda Taksit Belirsizliği”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyanın hiç bi yerinde böyle taksit yok. Hükümetle ne alakası var olayın. Önceki hükümetler salla başı yaptıkları için bu hale geldık. Şimdide düzen gelince veryansın ediliyor bu milletten korkulur arkadaş

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ya boş boş konuşmayın bu dedınız olursa mıllet bırbırnı vurmaya başlar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumlarda kucuk esnaf kazanacak diyen arkadas birkere senet sepetle satmaya baslasa esnaf ayda kac adet senetle satabilecek kadar elinde cihaz bulunduracak bunun icin evkur gibi guclu bir yapin olmasi lazim kucuk cep telefoncularin hepsi kapatip gider cunku bu sekilde satacak guce sahip degiller ayrica fiyatta rekabet etme sansi kalmaz teknosa % 8 indirmle alirken kucuk esnaf nakitte en fazla %5 ile temin edecek cihazi yine rekabet olmayacak

 4. SDN Okuru dedi ki:

  SDN Okuru demiş ki:
  Çok isabetli bir karar, Böylece küçük esnaf ve KOBI`ler bir işe yaramayan elektronik magazalara türlü manevralar ile kaptırdıkları müşterilerine geri kavuşur.

  aynen öyle kardeşim aynen katılıyorum…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  2. el alırım ya da gider belli bir operatör bayisinden alırım kartsız alabilirsem.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Taksit pismanliktir

 7. kafgore dedi ki:

  fiyat artırma mı? iktisat okuyun biraz. "satış azalırsa fiyat düş***** herhangi bir ürünün fiyatının -bu telefon da olabilir – haftalar içinde nasıl indirilip kaldırılabildiğini ve bunun vergilerle değil sadece ve sadece karla alakalı olduğu gerçeğini hiçbir şey değiştiremez. s3 1600 tl idi şimdi 1149 tl ne yani. devlet 450 tl den mi vazgeçti. şimdi 20 tl lik bataryayı 70 tl ye satan "kazıklayıcı" zihniyet düşünsün. onlar fiyatı düşürmezse kimse almaz. hukukçu kimliğimle söylüyorum yeni bi düzenleme kesinlikle olacak , bu haliyle bırakamazlar bu düzenlemeyi. fakat o zamana kadar, bırakın da satıcılar düşünsün. biz taksit ödemek için yeterince düşünüyoduk.

 8. HSYN89N dedi ki:

  EVKUR yetkililerinin bir parmağı var bence

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Aslinda despot bi uygulama ancak yerinde gibi. İhtiyaci olan olmayan herkeste iki binliralik telefon. Yaziktir gunahtir

 10. sdmh dedi ki:

  IPhone 5s’i peşin alabilen babayiğitler görecek demekki bu memleket. 2000tl telefonun taksitsiz satılıp alınabileceğine inananlar var. Artık ihtiyaç kredilerinin canı sağolsun.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  toplumumuzda malesef dünya genelini sarmış olan tüketim çılgınlığı uzun zamandır bulunmkta. bunu paramız olduğu için yada ihtiyacımız olduğu için değil çoğu zaman gösteriş yahut ‘yeni model’ takıntısından yapıyoruz. dolayısı ile burda devlet bir önlem alması gerekiyordu ve aldı. sistem yeni doğal olarak açıkları eksikleri bulunacaktır herşeyi düşünemezler. zamanla yerine oturcağını düşünüyorum. burda bddk nın gerekli tanımlamaları ve kanunun ayrıntılarını yayınlayacaktır. bu yapıldığı taktirde sistem işlemeye başlayacaktır.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten teknoloji marketler %2, %3 kredi kartı komisyonu ekliyor,
  birde üstüne taksitten gelen vade farkları, daha pahalıya, daha dandik model alını***** />
  Peşin almak her zaman daha ucuzdur.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Tamam da herkesin aylık geliri sabit degilki

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Muhteşem bir sistem. Çocukça mırın kırın etmek yerine biraz mantıklı düşünün.

 15. ceyg dedi ki:

  Tamamen saçma bir sistem.

 16. ConfickerBelasi dedi ki:

  benim memurum işini bilir demiş merhum cumhurbaşkanımız.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Benim duyduğum son olarak cep telefonlarına hiç taksit yapılamayacağını elektronik cihazlara ise en fazla 6 taksit yapılabileceği yönünde BDDK açıklama yapmış TV’de haberlerde söylendi ve bunun yanında bir kişinin aylık tüm kartlarındaki toplam taksit miktarı aylık gelirinin yarısından fazla olamayacak ..

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Nasıl versin değil, veremiyorsa almasın. Sonra başka şeyler veriyorlar. İnsanlara yazık

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Bence tam tersine fiyatlar düşecektir. Mağazalar sonuçta 12 ay taksit olacak ön görüsü ile fiyatları yüksek belirliyor. Taksit sayısı düşünce fiyatlar düşecektir.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Teknomarketler ; Yusuf-yusuf

 21. SDN Okuru dedi ki:

  kanunun belirsizliğinin ve anlaşılamadığının en güzel örneği de yorumlar olmuş ***** kadar teknoloji marketine kapatın gidin denilebilir mi? kanun kapsamında elektronik eşyaların temelini oluşturan telefon,bilgisayar,televizyon gibi cihazların taksitle satılacağı net bir biçimde ***** taksit sayısı sınırlandırılacağı kesin.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Çok isabetli bir karar, Böylece küçük esnaf ve KOBI`ler bir işe yaramayan elektronik magazalara türlü manevralar ile kaptırdıkları müşterilerine geri kavuşur.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  bu taksit değişikliği tüketimi tahmin ettiklerinden fazla kısacak. tüketim o kadar düşmüşken büyüme rakamları da dibe vuracak. bununla kalmayıp taksit işi kredi kartlarından tekrar senetlere kayacak bu da diğerleri yetmezmiş gibi bir de kayıt dışında artış getirecek. evet insanların sahip olmadıkları parayı harcamasının önüne geçilmeli kredi kartı nasıl kullanılır öğretilmeli ancak bunu yaparken iplikle bağlı ekonomimizi daha fazla hırpalamadan yapmalı.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Kredi Kartını kullanmasını bilmediğimiz dolayı bu tür uygulamalar çıkıyor.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle abzürd bir yasaklama dünyanın hiç bir yerinde yok. Milleti iyice hayattan bezdirmeye mi uğraşıyorlar? Bunu yapacaklarına herkesin hakkettiği maaşları almasına çalışsalar ya. Yine işi en kolay şekilde halletme derdindeler. Ayrıca, bddk farklı söylüyor, hükümet farklı. Ne yaptıklarını kendileri de bilmiyorlar.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  insanımız sahibi olmadığı parayı harcamaya alışmış. cok iyi oldu. herkes bütçesine göre harcama yapmayı öğrenmeli. paran yoksa alma kardeşim. e ben taksit taksit ödeyeceğimdiyenler. her ay paranı at bi köşeye birikince alırsın ne alacakasan.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  vay arkadaş hem pahalı alıyoruz hemde taksit yok nasıl versin insanlar 2000 tlyi peşinn

 28. SDN Okuru dedi ki:

  şimdi kafalarına göre bi hafta 1000 tl fazla satıp ertesi hafta normal fiyatına satan namuslu teknoloji marketleri düşünsün.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  vergileride düzene soksunlar 1500 tl lik telefona 2150tl ödüyoruz sonra isterse hiç taksit yaptırması***** bizi taksite zorlayıp sonra taksiti kısıtlıyor

 30. SDN Okuru dedi ki:

  taksitlerin düşmesi iy oldu bebelerin elinde iphone var yazık kardeşim ya o ana o baba napsın yani sonra maddi sıkıntılar ve boşanma

" Telekomünikasyonda Taksit Belirsizliği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telekomünikasyonda Taksit Belirsizliği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telekomünikasyonda Taksit Belirsizliği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "