Okunma

TeliaSonera Kcell’deki Hissesini Arttırdı


22 Aralık 2011 Perşembe 09:37
TeliaSonera Kcell’deki Hissesini Arttırdı

TeliaSonera Kcell markası altında faaliyet gösteren GSM Kazakhstan LLP adlı şirketin yüzde 49 hissesini satın almak üzere Kazak Telecom’la bir anlaşma imzaladı. Satın alma 1.519 milyar ABD doları üzerinden gerçekleşti. Yasal onay süreçlerinin ardından, satışın 2012 yılının ilk çeyreğinde sonuçlandırılması planlanıyor.

TeliaSonera, anlaşma kapsamında sözkonusu hisselerin yüzde 25 eksi birini halka arz edecek. Halka arzın 2012 yılında tamamlanması bekleniyor. Halka arz sonrası hisse senetleri fiyatlarındaki değişime bağlı olarak TeliaSonera Kazak Telecom’a ek bir ödeme yapmak durumunda kalabilir.

Hisse yüzdeleri

Halen, GSM Kazakhstan LLP’ de Fintur Holding’in % 51, Kazak Telekom’un % 49 hissesi bulunuyor. Fintur Holding B.V.’de ise TeliaSonera’nın % 58.55, Turkcell’in ise % 41.45 hissesi mevcut. İşlemin her iki adımı da tamamlandıktan sonra TeliaSonera’nın şirketteki fiili payı % 61.74’ e yükselecek.

Konuyu değerlendiren TeliaSonera Eurasia Başkanı Tero Kivisaari, ““Bu anlaşma , stratejimiz dogrultusunda yonetimimiz altindaki sirketlerde bulunan hisselerimizi arttırmak için attığımız adımlardan birini teskil ediyor. TeliaSonera, yönetimine ve operasyonel kontrolüne sahip olduğu Kcell’deki hisse oranını bu anlasma ile arttıracaktır. Yıllar icinde içinde önemli bir büyüme gösteren Kcell, Orta Asya’nın en büyük pazarı olan Kazakistan’da tartışmasız pazar lideridir. Şirketin bir kısmının halka arz edilecek olması bu sirketi daha da cazip hale getiriyor” dedi.
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" TeliaSonera Kcell’deki Hissesini Arttırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TeliaSonera Kcell’deki Hissesini Arttırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TeliaSonera Kcell’deki Hissesini Arttırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "