TELKODER’den Kırmızı Kart!


18 Mart 2009 Çarşamba 12:41
TELKODER’den Kırmızı Kart!

2001’den bu yana telekomünikasyon sektöründeki gelişmeleri yorumlayan Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Genel Başkanı Yusuf Ata Arıak, gelinen noktayı ve 2009 beklentilerini paylaştı.


TELKODER Genel Başkanı Yusuf Ata Arıak, büyük telekomünikasyon yalanlarına kırmızı kart göstereceklerini belirtti.

Toplantıda ilk olarak yeni Elektronik Haberleşme Kanunu‘nu (EHK) yorumlayan Arıak, TELKODER olarak kanunun hazırlanma sürecine katkıları bulunduğunu, sonuçtan genel olarak memnun olduklarını ama bazı noktalarda ciddi eksiklikler olduğuna dikkat çekti. Rekabet eksikliği, Bilgi İletişim ve Telekomünikasyon Kurumu (BTK)’nın durumu ve altyapı kullanımıyla ilgili yorumlarda bulunan Yusuf Ata Arıak, tüketicileri yanlış bilgilendirici açıklamalara kırmızı kart göstereceklerini de ifade etti.

Uygulama Eksikliği Var

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, yeni EHK ile birçok konuda Avrupa Birliği düzenlemelerine uyum sağlandığını belirtirken, özellikle kablo altyapısını elinde bulunduran Türksat’la ilgili rekabete aykırı maddeler içerdiğine dikkat çekti. Kanunla tüm devlet kurumlarının Türksat’tan hizmet almaya mecbur olduğunu belirten Arıak, hem bu durumun hem de diğer şirketlerce bu altyapının kullanılamamasının sektöre zarar verdiğini açıkladı. Bu durum nedeniyle sadece sektörden firmaların kapanmadığını, ar-ge alanında yeni yatırımların da engellenmiş olduğuna dikkat çeken Arıak, BTK’ya burada önemli bir sorumluluk düştüğünü belirtti.

Şehiriçi Rekabet Geliyor mu?

Yıllardır bahsedilen ama Türk Telekom dışında diğer alternatif operatörlerin henüz sunamadığı şehiriçi telefon görüşmeleri konusu da toplantının gündem maddelerinden birini oluşturuyordu. EHK’daki 6 aylık sürenin 9 Mayıs 2009’da dolacağını belirten Arıak, bu tarihten sonra firmaların BTK’ya başvurarak sunduğu hizmetler arasında şehiriçi görüşmeyi de dahil edebilmesi gerektiğini belirtti. Arıak, bu konuda operatörlere bir an önce numara tahsis edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Arıak, ayrıca bu uygulamayla sabit telefon hizmetleri pazarının yüzde 73’ünü oluşturan şehiriçi telefon hizmetlerinde nihayet rekabet başlayabilecek sözlerini de konuşmasına ekledi.

Yalın İnternet Ne Durumda?

Rekabet Kurulu’nun geçtiğimiz haftalarda aldığı “ADSL bağlantısı için sabit telefon hattı zorunluluğunu” ortadan kaldıran kararı memnuniyetle karşıladıklarını açıklayan Yusuf Ata Arıak, 3 ay içerisinde Türk Telekom’un telefon hatsız internet tarifelerini belirleyip BTK’ya onaylatması gerektiğine dikkat çekti. TELKODER olarak açıklanacak tarifelerin takipçisi olacaklarını açıklayan Arıak, yalın ADSL tarifelerinin mevcut tüm tarife paketleri için geçerli olması ve hiçbir şekilde Standart Hat sabit ücreti ile ADSL hizmet paketi ücreti toplamını geçmemesi gerektiğini de önemle belirtti.

Kablo Şebekesi Özelleşmeli

Yusuf Ata Arıak’ın toplantıda önem verdiği konulardan biri de Türksat’ın konumu ve kablo altyapısıydı. Bundan 5-6 yıl önce 60 bin kablo internet abonesi olduğunu, TTNET’in ise “0” genişbant internet abonesine sahip olduğuna dikkat çeken Arıak; bugün, yüzde 94’ü direkt TTNET, yüzde 5’i TTNET’ten hizmet alan firmalar üzerinden, yüzde 1’i de kablo internet olmak üzere toplam 6 milyon kadar genişbant internet abonesi bulunduğunu, kablo TV şebekesinde serbestleşme yaşansaydı bu sayıya 4 milyon kadar da kablo internet kullanıcı sayısının eklenebileceğini, oysa şu an sadece 30 bin kadar olduğunun altını çizdi. Arıak, bu konuda siyasi iradenin kararlarını beklemek durumunda kaldıklarını açıkladı.

WiMAX İhalesi Düzgün Yapılmalı

BTK’nın 2009 içerisinde yer alan, daha önce Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım‘ın da mutlaka yapılacak sözü verdiği WiMAX (genişbant telsiz) ihalesine de değinen Yusuf Ata Arıak; ihale sürecine dikkat çekti. Sadece Türk Telekom ve üç GSM operatörünün katılımıyla gerçekleşecek bir ihalenin verimli olmayacağını, altyapının sadece belirli firmaların kullanımına açık kalacağını, bunun da Türksat’ın uydu altyapısının başka firmalarca rekabet amaçlı kullanılamamasına benzer bir durum olacağının altını çizdi.

ÖİV Tamamen Kaldırılmalı

Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından açıklanan ÖİV indiriminden memnun olduklarını belirten Arıak, 1999 depremi sonrası konan bu vergide daha fazla indirime gidilebileceğini açıkladı. Mobil internette yüzde 25’ten 5’e, sabit internette yüzde 15’ten 5’e indirilen ÖİV’de daha fazla yapılacak indirimin sektörü geliştireceğine dikkat çeken Arıak, düşen ücretler nedeniyle artan hacim sayesinde de vergi gelirlerinde ciddi bir düşüş olmayacağını düşündüklerini açıkladı.

BTK’ya Uluslararası Karne

Üyeleri arasında TELKODER’in de bulunduğu ECTA adlı kurumun Avrupa’da 20 ülkedeki BTK benzeri kurumların performansını denetlediğini açıklayan Arıak; Türkiye’nin de ECTA tarafından bu listeye dahil edildiğini, özellikle altyapı yatırımı konusunda sınıfta kaldığımızı belirtti. Telkoder, yakın zamanda bu karneleri kendi internet sitesinden duyurmaya da hazırlanıyor.

Kırmızı Kartlar Hazır

Sektörde dile getirilen, “hizmet sunacaksanız altyapıyı siz oluşturun” türü söylemleri “Telekomünikasyonda Büyük Yalanlar” olarak tanımlayacaklarını ve bu kişi ve kurumlara, “hayır, gerçeği bu” diyerek kırmızı kart göstereceklerini belirten Arıak, bu duruma örnek olarak fiber altyapı sahibi olmayı gösterdi. Dünyadaki çoğu gelişmiş ülkede bu tür altyapıların tek firmada toplandığını, rekabet ve tüketiciyi koruma düşüncesiyle BTK türü kurumların ücreti karşılığında diğer firmalar tarafından da kullanılabilmesi mecburiyetinin getirildiğine dikkat çekti.

Bu tür bir fiber altyapı kurulmak istendiğinde karşılarına ya çeşitli zorluklar çıkarıldığını ya da git kendi altyapını kur dendiğini belirten Arıak, otobüs işletmecilerinin bir girişim yaptığında karayolu yapmak zorunda değiller diyerek bu tür açıklamalar için kırmızı kartlarının hazır olduğunu belirtti.

:: TELKODER’in bu açıklamalarını nasıl yorumluyorsunuz?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “TELKODER’den Kırmızı Kart!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  internet için sabit hat mecburiyeti sanki bana markette ekmek alan kişi yumurtada almak zorunda gibi bişey gibi ***** örnek ne kadar saçmaysa telekomun internet için illede sabit hat dayatmasıda o kadar saçma ***** sabit hat olup,sabit hattın faturasını ödemeyip,borcunu ödemedigi yüzden telefonu kapandıgı halde internete devam eden kullanıcılar var ***** sabit hat internet için bi zorunluluk degil bu mantıksızlıktan kurtulmak çok güzel bence benim gibi bu sebepten 2 defa internetini iptal ettirenler için çok güzel ***** konuda emek verenlere ugraş verenlere TELKODER e ve sayın Yusuf Ata Arıak’a çok teşekkür ediyorum saygılar sunarım.

" TELKODER’den Kırmızı Kart! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TELKODER’den Kırmızı Kart! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TELKODER’den Kırmızı Kart! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik! iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik!
 2. 2 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor? 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor?
 3. 3 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
 4. 4 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 5. 5 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 6. 6 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 7. 7 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 8. 8 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 9. 9 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 10. 10 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?