Okunma

Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti yükseltildi!


28 Şubat 2018 Çarşamba 14:26
Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti yükseltildi!

Teknolojinin gelişimi ile birlikte, satın alma işlemlerimiz de değişti. İnsanlar artık zamandan tasarruf etmek adına ufak detaylara da dikkat ediyor. Bu ufak detayların en önemlisi, temassız kartlarla şifresiz işlem yapmak.

Bankalararası Kart Merkezi, temassız kartlarla yapılan işlemlerin limitinin artırıldığını duyurdu. Daha önceden 5O TL olan temassız şifresiz işlem limiti, 1 Mart tarihinden sonra 90 TL olacak.

Temassız kartlarda yeni şifresiz işlem limiti

Ülkemiz, yurt dışındaki gelişmeleri takip ediyor ya da yeni çıkarttığı uygulamalarla da örnek oluyor. İş böyle olunca Bankalararası Kart Merkezi (BKM), yurtdışındaki örnekleri dikkate alarak, bu limiti arttırdıklarını açıkladı.

şifresiz işlem
Bu gelişme ile birlikte kullanıcıların hayatları daha da kolaylaşacak. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan BKM Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, “Temassız ödeme yöntemiyle kart kullanıcılarının ve işyerlerinin ödeme süreçleri çok daha hızlı ve kolay hale geldi. Bunu, hızla gelişen kullanım rakamlarından da izliyoruz. 50 TL limitini artırarak, kullanıcıların hayatını daha da kolaylaştırmayı hedefledik. Bugüne kadar küçük ölçekli harcamalarda kullanılan temassız ödeme özelliğinin, limitin 90 liraya çıkmasıyla artık perakende, elektronik ve akaryakıt gibi sektörlerde de tüketicilere kolaylık sağlamasını bekliyoruz” dedi.

Bu limitin arttırılmasındaki en büyük etken, temassız ödeme kullanımı katlanarak artması diyebiliriz. Bu sebeple 2016 verilerine baktığımızda, 31 milyon adet olan temassız özellikli kart bulunuyor ve 2017 yılına geldiğimizde ise bu sayı yüzde 36 artarak 42 milyona kadar ulaşıyor.

Temassız işlem adedi 2016 yılında 45 milyon civarında biliniyor. 2017’de yüzde 96 artış göstererek 88 milyon adede çıktı. Temassız kartlarla yapılan ortalama işlem tutarı ise 2014’te 11 TL iken 2017’de 2,5 katına çıkarak 26 TL’ye yükseldi. 2014 yılında yalnızca 97 bin adet olan temassız ödeme terminali adedi 2016 yılında 608 bine yükseldi, 2017’de ise tam 879 bine ulaştı ve toplam terminal adedi içindeki payı yüzde 37 oldu. Böylece 2014’ten bugüne temassız kabul noktası tam 9 kat arttı. Bugün her 3 kart kabul noktasından 1’i temassız ödemeyi destekliyor.

::Temassız kart hakkında görüşünüz nedir ve daha önce hiç kullandınız mı?
yazarNurullah Akbıyık

Teknolojiyi çok seven Nurullah, boş vakitlerinde yabancı dizi ve film izlemeye bayılır. Ayrıca oyun delisidir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti yükseltildi!”

  1. Sdn yorumcusu dedi ki:

    Arttırcaklarına apple pay samsung pay google pay ödeme sistemlerini türkiyeye getirsinler daha güzel olacak ne işimize yarıcak isterse daha çok limit artsın kullanamadıktan sonra bi işe yaramaz (iPhone kullanıcısı)

  2. Haqy dedi ki:

    Desenize, otobüste minibüste mobil pos cihazı ile milletin temassız kartlarından para çeken hırsızlara gündoğdu.

" Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti yükseltildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti yükseltildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti yükseltildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "