Bakanlık fahiş fiyata ceza yağdıracak


21 Ocak 2021 Perşembe 13:09
ABONE OL
Bakanlık fahiş fiyata ceza yağdıracak

Kısa süre önce temel tüketim ürünlerinde yaşanan fiyat artışları hakkında vatandaştan bakanlığa başvurular yapılmıştı. Ticaret Bakanlığı yapılan başvuruları değerlendirdi ve vatandaşın şikayetleri kapsamında,  ayçiçek yağı, yumurta, tavuk, bebek maması gibi ürünlerde yaşanan fahiş fiyatlara müdahale ediyor. Haksız fiyat artışına gidenlere yüksek para cezaları geliyor.

Temel tüketim ürünlerindeki fiyat artışları için bakanlıktan müdahale 

Ticaret Bakanlığı özellikle temel gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışına yönelik şikayetlere karşılık denetimleri artırmaya başlıyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu satırlar yer alıyor:

”Ticaret Bakanlığı temel ihtiyaç ürünlerinde arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarının tespiti amacıyla 19 Ocak-20 Ocak 2021 tarihlerinde Türkiye genelinde temel ihtiyaç ürünlerine yönelik fiyat denetimleri gerçekleştirilmiştir ve denetimler devam ediyor.

Bu kapsamda, Ticaret Bakanlığınca yapılan denetimler sonucunda 562 işletme bazında 9 bin 870 ürün incelenmiştir. İnceleme sonucu elde edilen veriler Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilecek ve firmaların savunmalarının alınmasının ardından haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenler hakkında 10 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına, stokçuluk faaliyetinde bulunduğu tespit edilenlere ise 50 bin Türk lirasından 500 bin Türk lirasına varan idari para cezası yaptırımı uygulanacaktır.

Bu güne kadar 3 bin 208 dosya karara bağlandı

fiyat artışları

Öte yandan Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Tarım ve Orman Bakanlıkları ve TOBB ile TESK temsilcileriyle üretici ve tüketici örgütleri ve perakende sektörü temsilcilerinden oluşan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, bugüne kadar 3.208 dosyayı karara bağlayarak, gıda, temizlik, hijyen ürünleri gibi temel ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışı yaptığı değerlendirilen 375 firmaya toplam olarak 11 milyon 885 bin Türk Lirası idari para cezası uygulanmasına karar vermiştir.”

Bildiğiniz gibi son dönemde özellikle ayçiçek yağı, yumurta, tavuk ve bebek ürünlerinde çok büyük fiyat artışları yaşandı. Sosyal medyanın da gündemine oturan bu konu hakkında mizahi paylaşımlar yapıldığı gibi durumun trajikomik yönüne dikkat çeken paylaşımlar da yapıldı.

Fiyat artışlarına yönelik sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar:
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Adamların götürdüğü 1000 deve devletin kestiği ceza 1 deve. O zaman arada ki 999 deve şirket devlet teşkilatına müştemişat

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Anca ceza yazar gramajlar ve urunlerin kalitesi düştü ne olduğu belli olmayan maddeler var gidalarda hiçbirinde tat yok. Bir sonraki nesil büyük bir bölümü sakat alarji kronik rahatsizlikla doğacak ama kimsenin umrunda değil ucuz olsun içinde ne olursa olsun mantığı var resmen insanlari zehirliyorlqr ve devlet buna göz yumuyor. Yazik insanlarda bomboş milliyetçilikle kandiriliyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

yağ salça makarna bunlara hep %100 hatta %150 zam gelmiş

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Türk insanın rezalet durumu fırsatçılık tüm Türkleri kapsıyor.. Doları bahane edenler şimdi de ayçicek yağı fiyatını zamlı diyor firma fırsatçılığını konuşturuyor yiyin birbinizi itiraz edilecek tek gerçek Türkler fırsatı dolandırıcılığa kadar getirdiğidir. Her zaman aynı durumlar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Nedense cumadan sütlerin yumurtaların fiyatları yükseliyordu pazartesi geri eski haline… Şimdi de yapsınlar bakalım.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

CÖzüm DEGİL ! Dirwkt ticretten mennn .
Çünkü sistem şu ölümü gösterip bayılmaya razı ediyorlar.
40 liralık yag 65 tl oluyor sonra 55 TL den indirimli satiliyir vereceginiz ceza ettikleri karin yarisi etmez direk tiretten men canlarini jir yak bak bakalim birdaha yapiyorlarmi daha sert hamleler gerek

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Verilecek ceza, zamcı firmanın kâr ettiğinden az olursa, hiçbir etkisi olmayacaktır.

" Bakanlık fahiş fiyata ceza yağdıracak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bakanlık fahiş fiyata ceza yağdıracak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bakanlık fahiş fiyata ceza yağdıracak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
 2. 2 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
 3. 3 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
 4. 4 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
 5. 5 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
 6. 6 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği
 7. 7 Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık! Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık!
 8. 8 iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık? iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık?
 9. 9 Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme! Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme!
 10. 10 İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40! İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40!

Forumdan Son Başlıklar Tümü

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10