Okunma

Temiz Bir Vista İsteyenler İçin!


17 Temmuz 2009 Cuma 15:00
Temiz Bir Vista İsteyenler İçin!

Vista kullanıcıları birçok konuda işletim sistemlerinden şikayetçi. Bazı durumlarda ise kendi kendilerine çözümler üretebilirler. Örneğin kapasite sorunu yaşıyorsanız, bir derece bu sorunu halledebilirsiniz. Üstelik bu çözümleri uygulaması basit ve etkili. Sistemin performansını da yavaşlatmıyor.


Kapasite sorunu her yerde karşınıza çıkabilir.

Siz de eğer Vista kullanıp, kimi zaman kapasite sorunundan şikayetçi oluyorsanız, yazıda bahsettiğimiz yöntemleri uygulayıp, sorununuzu biraz olsun çözümleyebilirsiniz. İleri bilgisayar bilgisi gerektirmeyen bu basit ve pratik bilgilerin işinize yarayacağını umuyoruz.

Klasörleri Tek Tek İnceleyin

Uzun ve meşakkatli bir işlem gibi gözükse de, aslında birçok büyük boyutlu dosya belirli klasörlerde yer alıyor. Bu klasörler anahtar görevi görüyor ve temizledikten sonra sürücüde büyük yer kazanmış oluyorsunuz. Genellikle en büyük boyutlu dosyalar belgeler, resimler ve müzik klasörlerinde yer alır. Buralardaki klasörler, varsayılan olarak dosya boyutunu göstermeyecek şekilde ayarlanmıştır.


Büyük yer kaplayan dosyalar gözünüzden kaçmış olabilir.

Klasör seçeneklerinden dosya boyutunu göster seçeneğini seçerek hangi dosyanın çok daha fazla yer kapladığını görebilirsiniz. Bazı uygulamaların gereksiz dosyaları da bu klasörlerde saklanabiliyor, ve bunlar da önemli boyutlarda yer kaplayabiliyor.

Gelişmiş Aramayı Kullanın

Başlat > Bilgisayar > CTRL+F ile birlikte otomatik arama panelini açabilirsiniz. Açılan panelde sağ üst tarafta “Gelişmiş Arama” sekmesi görünecektir. Ona tıkladığınızda açılan ek panelde, boyuta göre arama seçeneğini göreceksiniz. Üç seçenek var; “eşittir”, “büyüktür”, “küçüktür”. Bu bölmenin karşılığına yazdığınız değer, seçtiğiniz seçeneğe göre farklı sonuçlar getirecektir.


Gelişmiş arama ile sisteminizde yer kaplayan devasa dosyaları tespit edebilirsiniz.

Örneğin 1gb yazıp büyüktür’ü seçerseniz, sistem size 1gb’tan büyük olan dosyaları görüntüleyecektir. Size de bu dosyalardan gereksiz gördüklerinizi sisteminizden silmek kalıyor.

Temp Dosyalarını Temizleyin

Vista’da Temp klasörünü bulup temizlenin kolay yolları mevcut. Başlat > “Temp” yazın > Enter’a basın. Karşınıza çıkan klasördeki temp (geçici) dosyalarını silebilirsiniz. Fakat unutmayın ki bazı temp dosyaları halihazırda çalıştığınız uygulamaların işine yarıyor olabilir. Onları silmemeye özen gösterin.


Temp dosyaları birçok kullanıcının belalısı olarak biliniyor.

Eğer hangilerinin işine yaradığından emin değilseniz hiç dokunmamakta fayda var. Fakat bir internet tarayıcısının sakladığı geçici dosyaları silmekte hiçbir sakınca yok.

Harici Depolama Çözümleri

Harici sabit diskler ya da flash bellekler, özellikle multimedya dosyalarınızı saklayabileceğiniz en güvenilir çözümlerin başında geliyor. USB port aracılığıyla sisteminize dahil ettiğiniz bu depolama üniteleriyle birlikte sadece multimedya dosyalarınızı değil, günlük olarak kullanmadığınız her dosyayı rahatça saklayabilirsiniz. Böylece sisteminizde fazlasıyla boş yer edinmiş olursunuz.


Harici depolama çözümleri sandığınızdan daha kurtarıcı olabiliyor.

Bu yöntemin tek dezavantajı maliyetli olması. Bunun dışında bir dezavantajı bulunmuyor.

:: Sisteminizde yer açmak için siz ne gibi çözümlere başvuruyorsunuz?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Temiz Bir Vista İsteyenler İçin!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Yahu kardeşim neden bu mikrosofttan bu kadar çile çekiyoruz.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    çok tesekkürler.

" Temiz Bir Vista İsteyenler İçin! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Temiz Bir Vista İsteyenler İçin! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Temiz Bir Vista İsteyenler İçin! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "