Tencent’in birleşme adımı Çin piyasasını karıştırdı


24 Mart 2021 Çarşamba 19:17
ABONE OL
Tencent’in birleşme adımı Çin piyasasını karıştırdı

Çin oyun pazarında 3 milyar dolar değeri ile önemli bir yere sahip olan Tencent, yeni bir gelişmeyle gündemdeki yerini aldı. Reuters’ın haberine göre, Çinli teknoloji ve sosyal medya devi, kontrolü altındaki iki akış platformunu birleştirmeyi planlıyor. Ancak, birleşmenin boyutu nedeniyle, Çin’deki yerel piyasa düzenleyicilerinden ‘tekelleşme’ itirazı yükseldi.

Huya ve DouYu platformları birleşecek

Tencent, ilk kez geçen yıl, Çin’in en büyük iki çevrimiçi akış platformu olan Huya ve DouYu‘yu birleştirmeyi planladığını duyurmuştu. Bu büyük birleşme, görünüşe göre şirketin belirli şartları kabul etmesini gerektirecektir.

Anlaşmanın yetkililer tarafından onaylanabilmesi için firma, büyük bir adım attı. Reuters raporunun açığa çıkardığı bilgilere göre belirli koşulları kabul etmeyi istekli olduklarını bildirdi. Ayrıca, SAMR (veya Çin’in Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi) Aralık ayında bu birleşme anlaşmasını gözden geçirdiğini belirtmişti. Ne yazık ki, Tencent, Huya, DouYu ve hatta SAMR henüz bu konu hakkında yorum yapmadı. Gelen herhangi bir yorum talebi ve sorulara da yanıt vermedi.

Tencent, tekel karşıtı baskılara karşı zorda

Tüm bu yaşanan süreçten sonra yerel piyasa düzenleyicileri yasal yollara başvurdu. Bu hareket piyasayı düzenlemeye yönelik olarak ortaya çıkmıştı. Fakat bu aynı zamanda Çin hükümetinin yerel teknoloji devlerine yönelik, tekel karşıtı baskı niteliğindeydi. Reuters’a göre, Tencent aleyhine yapılan anti tröst incelemesi henüz tamamlanmadığı için resmi bir doğrulama yapılmadı.

Huya ve DouYu, Çin’deki en popüler çevrimiçi bulut platformlarından birisi. İki platform da kendi kategorisinde birinci ve ikinci sırada yer alıyor. Oyun severler bu platformları, E-spor karşılaşmaları ve profesyonel oyuncuları takip etmek için kullanıyor. Çinli şirket Tencent, şu anda yüzde 36,9 ile Huya’nın en büyük hissedarı. Aynı zamanda DouYu’nun da yaklaşık üçte birini kendi bünyesinde barındırıyor. Bu iki platformun birleşmesi, şirketin gelirlerine olumlu bir şekilde yansıyacak.
yazarMehmet Tandoğan

1994 yılında İstanbul Eminönü'nde doğdum. Uzun yıllardır oyun ve teknolojiyle iç içeyim. Oyun sektörü ile ilgili birçok yerelleştirme çalışmasında yer aldım. SDN ailesi ile oyun ve teknoloji yolculuğumu sürdürüyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Tencent’in birleşme adımı Çin piyasasını karıştırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tencent’in birleşme adımı Çin piyasasını karıştırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tencent’in birleşme adımı Çin piyasasını karıştırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!