Okunma

Tepki Gören Instagram’dan Geri Vites


19 Aralık 2012 Çarşamba 09:36
Tepki Gören Instagram’dan Geri Vites

Instagram, Facebook‘un 1 Milyar Dolar değerindeki satın almasından sonra kullanıcıların gözünde yavaş yavaş eski değerini kaybetmeye başladı. İlk olarak Twitter‘a olan desteği kesen ve çok ciddi tepkiler alan Instagram, 16 Ocak‘ta yürürlüğe girecek olan yeni gizlilik politikalarında, fotoğrafları satabileceklerine dair ifadelerin yer aldığının ortaya çıkmasından sonra geri adım attı.   

Kullanıcılar arasında Instagram’dan çıkıyoruz tepkilerinin gelmesinden sonra, bu tepkilerin global bir hal alması Instagram‘ı korkuttu.

Instagram‘ın yöneticisi Kevin Systrom  tarafından yapılan açıklamada, kullanıcıların açık olmayan şekilde ifade edilen yeni gizlilik kurallarını yanlış yorumladıkları belirtildi.Açıklamada “Fotoğraflarınızı satma niyetinde değiliz” denildi.

“Kafa karıştırıcı bir dil kullandığımız için yanlış anlaşılma bizim hatamız” dedi ve gizlilik politikası koşullarını değiştireceklerini belirtti.

Instagram’dan yayınlanan mesajın tamamı:

Teşekkür ederiz, sizi dinliyoruz

Dün, otuz gün içinde geçerli olacak yeni Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Koşullarımızı kamuoyuna duyurduk. Bu iki belge; Instagram kullanıcılarıyla ilişkimizi onlara mümkün olan en açık şekilde aktarmamıza ve dolayısıyla sizlerin, verilerinizin nasıl kullanılacağını ve sizi ilgilendiren kuralları anlamanıza yardımcı olma amacını taşıyor.

Ancak, değişiklikleri duyurmamızdan bu yana, pek çok kullanıcımızın bu değişikliklerin anlamıyla ilgili kafa karışıklıklarını ve memnuniyetsizliklerini net ve sesli bir şekilde dile getirdiğini duyuyoruz.

Bu mesajı, sizi dinlediğimizi ve sorularınızı yanıtlamak, varsa hatalarımızı düzeltmek ve endişelerinizi gidermek için gerekenleri yapacağımızı bildirmek için yazıyorum.

Geri bildirimleriniz ve basında yer alan tepkiler doğrultusunda, koşullarımızdaki ilgili bölümleri yeniden düzenleyerek fotoğraflarınızla neler yapılabileceğini daha net hale getireceğiz.

Maalesef yasal belgelerin yanlış yorumlanması oldukça kolay… Dolayısıyla çok sayıda kişinin ifade ettiği özel bazı endişelerle ilgili açıklamalar yapmak istiyorum:

Instagram üzerinde Reklam

Kuruluşundan itibaren, Instagram bir işletme olarak yaratıldı. Dolayısıyla reklam, Instagram’ın kendini sürdürebilen bir işletme olmasını sağlamanın tek yolu olmasa da yollarından birini oluşturuyor. Koşullarımızı güncellerken niyetimiz, Instagram’a uygun olduğunu hissettiğimiz yenilikçi reklam uygulamalarını deneme eğiliminde olduğumuzu anlatmaktı. Ancak bu hareketimiz, pek çok kişi tarafından sizlerin fotoğraflarını karşılık ödemeden satacağımız şeklinde yorumlandı. Bu doğru değil ancak yanlış anlamaya neden olan bir dil kullanmış olmamız bizim hatamız… Açıkça ifade ediyorum: fotoğraflarınızı satmak gibi bir niyetimiz yok. Kullanıcı Koşullarımızı, bunu daha net ifade edecek şekilde güncelliyoruz.

Daha geniş bir bağlamda ifade etmek gerekirse, hem kullanıcıların hem de markaların fotoğraflarını ve kendilerini tanıtabilecekleri ve karşılıklı etkileşim sağlayabilecekleri bir gelecek öngörüyoruz. Örneğin, bir işletmenin daha fazla takipçi edinmek için kendi hesabını tanıtmak istediğini ve Instagram’ın bir şekilde bunu mümkün kıldığını düşünün. Takip ettiğiniz hangi kullanıcıların bu işletmeyi takip ettiğini görmeniz, yapılan tanıtımın daha alakalı ve kullanışlı olmasına yardımcı olacaktır. Yani, hareketiniz (bu hesabi takip etmeniz) ve profil fotonuz gibi yarattığınız bazı veriler eğer bu işletmeyi takip ediyorsanız bir başkası tarafından görülebilir..

Kullandığımız bazı ifadeler, fotoğraflarınızın bir reklamın parçası olarak kullanılıp kullanılamayacağıyla ilgili sorular da doğurdu. Bu yönde bir planımız yok. Dolayısıyla bu sorulara neden olan ifadeleri koşullardan çıkaracağız. Başlıca hedefimiz, başka uygulamalarda kullanılan ama Instagram’ın kullanıcı deneyimini zedeleyebilecek reklam “banner”ı gibi yöntemlerden kaçınmak… Bunun yerine, bir yandan işletmemizin sürdürülebilirliğini sağlarken aynı zamanda sizlerin ilginizi çekecek hesapları ve içerikleri keşfetmenizi sağlayacak anlamlı yollar geliştirmek istiyoruz.

Sahiplik Hakları

Instagram kullanıcıları kendi içeriklerinin sahibidir ve Instagram sizlerin fotoğrafları üzerinde hiçbir sahiplik hakkı iddia etmemektedir. Bu konuda hiçbir değişiklik söz konusu değil. Sizin fotoğraflarınızın size ait olduğu ve hem sanatçıların hem hobi olarak fotoğraf çekenlerin bu güzel fotoğraflara kalplerini koyduğu gerçeğine saygı duyuyoruz. Nokta.

Ben her zaman sizlerin Instagram üzerinde fotoğraflarınızı paylaşırken kendinizi iyi hissetmenizi istedim. Bu doğrultuda, Instagram topluluğunu geliştirmek ve haklarını korumak için çalışmaya devam edeceğiz.

Gizlilik Ayarları

Kimlerin sizin fotoğraflarınızı görebileceğiyle ilgili kontrollerde hiçbir değişiklik olmadı. Fotoğraflarınızı özel paylaşım ayarına getirirseniz, Instagram bu fotoğrafları sadece sizi takip etmesini onayladığınız kişilerin görmesine izin verir. Bu basit kontrol mekanizmasının herkesin kendi gizlilik ayarlarıyla ilgili karar vermesini kolaylaştırdığını umuyoruz.

Duyurduğumuz değişikliklerle ilgili geri bildirimde bulunan herkese minnettarım ve böyle ilgili bir kullanıcı topluğuna sahip olduğumuz için şükran duyuyorum. Yaptığımız değişikliklerle ilgili daha açık ve net olmalıyız. Bu bizim sizlere karşı başlıca sorumluluklarımızdan. Nitekim, duyurduğumuz değişikliklerin hemen devreye girmemesinin ve öncesine 30 günlük bir süre konmasının arkasında, sizlere olası endişelerinizi dile getirmeniz için olanak tanıma isteğimiz yatıyor. Siz de bunu yaptınız ve yapmaya devam ediyorsunuz, ve bu sayede hak ettiğiniz netliği size sunabileceğiz. Instagram’ın gelişmeye devam eden ve gurur duyduğumuz bir topluluk olmasına sağladığınız katkı için teşekkür ediyorum. Yakında açıklayacağımız güncellemeler için lütfen bizi takip etmeye devam edin.

Saygılarımla,

:: Instagram bu kararından dönmeseydi kullanmaktan vazgeçer misiniz?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Tepki Gören Instagram’dan Geri Vites”

 1. spybot dedi ki:

  Kullanmıyorum zaten

 2. lokman686868 dedi ki:

  kesinlikle vazgeçerdim kendilerini akıllı zannedıyorlar heralde bu kadar kişi aptal mı ?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Cok aktif bir İnstagram kullanicisiyim. iPhone 5 alınca Flickr’e gecis yapmayi dusunuyorum. Facebook’un satin almasi İnstagram’in kalitesini dusurdu bence :/

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Başlık ismine öldüm abi ya! 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  facebook ve onun gibi yerler mossad’a çalışıyor kanıtlandı kaç tane video var bunun hakkında bazı şeylere susmayın izleyin ayaklanın.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  instagram hesabimi sildim, aynisini facebook icin de yapmayi planliyorum

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi geri adım atmış olabilirler, ama zamanla yavaş yavaş istediklerini yaparlar.
  ve
  dun ve oncesinde twitter yikiliyordu resmen
  herkes instagram hesaplarini silip fotograflarini koymustu
  bu gidisle instagram, facebookun elinde patlar
  diyen arkadaşlarım haklısınız zaten instagramı facebook aldı.facebook zorla kaktıra kaktıra istediğini yapıyor instagram üzerindede aynı politikayı ***** buraya yazı***** FACEBOOK Kendi kendini YOK Edicek.. :S hiç hoş olmayan şeyler yapıyor…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  diyo ki profilini private yaparsan sadece followerların görür peki ya private değilse? “o zaman anasını bile satarız” mı demek oluyor bu?

 9. Czmi dedi ki:

  dun ve oncesinde twitter yikiliyordu resmen
  herkes instagram hesaplarini silip fotograflarini koymustu
  bu gidisle instagram, facebookun elinde patlar

 10. SDN Okuru dedi ki:

  resimleri hangi ziniyet almak isterki 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  saman altı yaparlar yahu 😉

 12. SDN Okuru dedi ki:

  İş iş den geçti kapattım istangramı darısı face boka

 13. SDN Okuru dedi ki:

  @acer,

  sadece facebook değil google dan da uzak durulmalı

 14. acer dedi ki:

  Size tavsiyem, facebook ve iştiraklerinden uzak durun.

 15. re13el dedi ki:

  Şimdi geri adım atmış olabilirler, ama zamanla yavaş yavaş istediklerini yaparlar.

" Tepki Gören Instagram’dan Geri Vites konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tepki Gören Instagram’dan Geri Vites ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tepki Gören Instagram’dan Geri Vites ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "