Terlemeyi ölçen ve sağlık takibi yapabilen bileklik


04 Şubat 2020 Salı 13:55
Terlemeyi ölçen ve sağlık takibi yapabilen bileklik

Bileklerimizdeki sağlık takipçileri günden güne gelişiyor. Bu noktada hem teknolojik yönü olan hem de sağlık verilerimizi takip edebileceğimiz birçok akıllı saat ve bileklik bulunuyor. North Carolina Eyalet Üniversitesi’ndeki bilim insanları, biraz daha hassas ancak akıllı saat özelliklerine sahip olmasa da terdeki verileri işleyebilen bir bileklik geliştirdi.

Sağlık takipçileri ve gelişen sağlık teknolojisi 

Ter algılama teknolojisi, birçok spor kıyafetin kumaşında yer alırken, bazı verileri takip etmek amacıyla laboratuvarda önemli araştırmalara yardımcı oluyor. Gelişmiş sensörlerin sayesinde birçok sağlık problemini gösterebilen ter, ölçülebilir olmasıyla da takip edilebilir hale geliyor. Söz konusu cihaz da bu ihtiyaç dahilinde hala geliştirilmekte olan deneysel bir cihaz olsa da söz konusu sağlık takipçisi bileklik, bize bu teknolojinin geleceğinin nasıl görünebileceğine dair ilginç bir bakış atmamızı sağlıyor.

Bileklik formundaki ter analizcisi, terin içindeki metabolitleri ölçerek çalışıyor. Son zamanlarda kas yorgunluğunu izlemek, laktik asit seviyelerini ölçmek ve diyabet hastaları için glikoz seviyelerini izleyen sensörlerin dövme formunda tasarlandığını gördük. Geliştirici ekip cihazın bir kişinin terlemesinde glikoz, laktik asit, pH ve sıcaklığı ölçebileceğini, zaman içinde daha fazlasını da yapabilecek hale geleceğini söylüyor. Sensörlerin bulunduğu bu ter ölçer bileklik şeritleri, sağlık veya atletik performansın göstergesi olabilecek verileri işleyebileceğinden, gerçek zamanlı verilere ulaşmanın daha kolay olacağı söyleniyor.

İlerleyen günlerde ter ölçer bileklik karşımıza çıkabilir 

Ter ölçer bileklik ise prensipte oldukça basit işlem yapıyor. Bir kişinin gerçek sağlık verilerine ulaşmak için bilekliğin alt tarafında kişinin bileği ile temas halinde, sensörler bulunuyor, kişi terledikçe verileri de burada, ter vasıtasıyla toplanmış oluyor. Bu toplanan veriler ise bir süre işlendikten sonra, geliştirilen ürünün mobil uygulamasındaki kısma gönderiliyor.

Makalenin ortak yazarı Michael Daniele ürün için, “Cihaz ortalama bir saatin boyutunda, ancak şu anda kişilerin, laboratuvardaki metabolit seviyelerini ölçmek için kullanılan hacimli elektrokimya cihazlarının dördüne eşdeğer analitik ekipman içeriyor” diyor. Sahada da kolaylıkla kullanılabilir olması adına hafif bir cihaz yaptıklarını söyleyen Daniele, bu ürünü ilerleyen günlerde daha da geliştirmeyi planladıklarını söylüyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Terlemeyi ölçen ve sağlık takibi yapabilen bileklik konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Terlemeyi ölçen ve sağlık takibi yapabilen bileklik ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Terlemeyi ölçen ve sağlık takibi yapabilen bileklik ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  2. 2 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  3. 3 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  4. 4 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  5. 5 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  6. 6 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  7. 7 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  8. 8 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  9. 9 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  10. 10 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi