Okunma

Terör Olayları Önceden Önlenecek!


19 Haziran 2016 Pazar 13:00
Terör Olayları Önceden Önlenecek!

University Of Miami’den Neil Johson başkanlığında bir ekip, son zamanlarda artan terör olaylarını önleme noktasında bir algoritma geliştirme yoluna gitti.

Ekip, son zamanlarda Avrupa bazlı olmak üzere saldırılar gerçekleştiren terör örgütlerinin Vkontakte, Facebook gibi sosyal medya platformları üzerinden saldırılarını planladıklarını tespit etti.

Ayrıca terör örgütlerinin propaganda içerikli fotoğraf, video, yazılarını sosyal medya platformları üzerinden yaydığını ifade eden University Of Miami bilim insanları, bu yöndeki aktivitelerin önlenebileceğini ön gören bir algoritma geliştirdiler.

16-06/17/d5162acc-342e-11e6-a9f6-8dc17dcc3f94-1560x1165.jpg

Terör olaylarını önleyebilen algoritma

University Of Miami bilim insanları tarafından geliştirilen algoritma, kendi tespit ettiği bulgulara dayanarak gerçekleşmesi olası terör olaylarını önceden tahmin edebilme amacı taşıyor.

Söz konusu algoritmanın ilk olarak IŞİD tarafından gerçekleştirilen saldırıları odağına alacağı belirtilirken, gelecek süreçte daha küçük çaptaki terör örgütlerine de benzer bir önlem işlevi görebileceği Ubergizmo’da yer alan haberde belirtiliyor.

George Washington University’den J.M. Berger geliştirilen algoritma ile ilgili yaptığı açıklamada, henüz teori halinde olan çalışmanın pratiğe döküldüğü halde, son derece iyi sonuçlara sahne olabileceğini ifade etti.

Bu tip bir girişimin, değerli bir yaklaşım olduğunu dile getiren J.M. Berger, üzerine daha fazla düşüldüğü takdirde daha fazla çalışmaların söz konusu olacağı ve daha farklı çözümlerin meydana gelebileceğini sözlerine ekledi.

Bilim insanları tarafından geliştirilen algoritmanın mevcut terör örgütlerinin saldırılarını önleme noktasında herhangi bir etkileri olup olmayacağını zaman gösterecek. 

Şu anki aşamada bizim söylebileceğimiz tek şey ise, bu tip girişimlerin zarardan çok yarar sağlayacağı yönünde olsa gerek.

:: Bilim insanları tarafından geliştirilen algoritmanın terör olaylarını önceden tahmin ederek, olayların önlenmesi noktasında herhangi bir etkiye sahip olacağını düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “Terör Olayları Önceden Önlenecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  You are being watched. The government has a secret system: a machine that spies on you every hour of every day. I know because I built it. I designed the machine to detect acts of terror, but it sees everything. Violent crimes involving ordinary people, people like you. Crimes the government considered irrelevant. They wouldn't act, so I decided I would. But I needed a partner, someone with the skills to intervene. Hunted by the authorities, we work in secret. You'll never find us, but victim or perpetrator, if your number's up…we'll find you

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hiçbir terör örgütü facebook twitter gibi sitelerden iletişime geçecek kadar salak değildir. Paris saldırısında PlayStation oyunlarından birinin chat sistemini kullandıkları, haftalar sonra anca ortaya çıktı.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kış aşkerindeki algoritma gibi insanların büyük bi kısmına bomba yağdırmaya çalışmasınlarda.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba,
  "Terör olaylarının önceden önlenmesi" gibi bir ifade "terörün ne demek olduğu" konusunda en ufak bir bilginizin olmadığı kanısını uyandırdı bende.
  1- Terörist saldırların, planların engellenmesi ise eğer söz konusu başlığın anlamı; zaten şimdi de belli bir seviyede yapılıyor ve bugüne kadar o kadar çok sayıda canlı bomba yakalandı, ve eylem engellendi ki…
  2- Terörist, devlete başkaldıran kişi değildir. Yani sadece tek başına bu anlam çıkmaz. Zira bu seviyede hareket edenlere grup ya da çete denir ki bunlarla güvenlik güçleri mücadele eder. "Terör, terörist saldırı" dediğiniz zaman kahpece yapılan saldırılar anlaşılır. Yani, sokakta yürürken adamın birinin birden bire, ansızın size tokat atıp kaçması gibi bir şeydir. Amacı o anki olay değil, korku, endişe vs. salmaktır. Bu manada, bu hasta ruhlu insanların önünü kesmek, tam manasıyla mümkün olamıyacaktır. Ne zaman ki terörü basın, üniversite, sanayici, siyasetçi vs. iç mihraklar desteklemezse o zaman biter. Bir zamanlar kapkaççılar vardı ve cep telefonlarını çalıyor, ikinci el olarak pazar buluyordu. N'oldu? Bu adamlar akıllandı mı? Emniyet güçlendi mi? İnsanlar kareteci mi oldu? Hayır, ikinci el satışına IMEI ile ilgili minik bir dizgin geldi, oldu bitti…
  3- Asıl bu satırları kaleme alma sebebim şu: SDN'yi esefle kınıyorum. Eğer bu haberin başlığındaki resimde "TERÖR-İSLAM" algısını besleyen resmi kaldırmazsanız bir daha takip etmeyeceğim… Terör'ü güzel dinimiz İslam ile benzeştirmek için terörden ve de İslam'dan habersiz olmanız gerekir. Lütfen bu resmi değiştirin…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Samaritan a dikkat

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Artık her iyilik için yapılıyor denilenin içerisinde denilenden çok suistimaller yer alıyor. Çok şaşırtıcı da değil, devlet tabanlı olunca..O suistimaller toplum refahı güvenliği için denilince hee o zaman tamam ya mı diyoruz yoksa ne için olursa olsun. Bunun korunması ilk öncelik mi olmalı diye düşünüyoruz. Mesele burada ***** bilmem ne kadar süre datalar saklanacak diye kanun geçti ve haber arasında çok az bazı yerler verdi. Tv lerde hiç yer bile almadı sanırım dediğimin dışında 50milyon tc vatandaşının bilgisinin bir proje sonrası işlevini kaybedince değersiz görülmesi gibi bunlarda bir süre sonra piyasa olur ki, ilk başta bir çok filtreden geçtikten sonra o datalar reklam firmalarına bit bedelle satılır.Yaz yaz sonu gelmez. O yüzden amaaaan benim nereye girdiğimi nabıcak diye düşünmektense ufaktan artık kişisel bilgilerin korunması adına toplum bilinçlendirmesi vazifesini yapması gereken sizlere iş düşüyor ki "alınmayın" çoğu populer web sitesinin bir kaçı hariç yer vermemesi birilerinin çıkarınadır.Neyse yaz yaz bitmez.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Person of Interest demeye gelmiştim ama geç kalmışım.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  person of interest 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Winter soldier daki gibi direk fişlerini de çekecekmiymiş?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Aynen person of interest in iki gun sonr finali var 🙂 adamları finale zorladılar. Anlasildi nedeni 🙂 bajalm son mesaji ne olcak dizinin

 11. SDN Okuru dedi ki:

  İsrail Hayatta olduğu sürece terör bitmez

 12. SDN Okuru dedi ki:

  yorumlara person of interest vardir kesin diyerek girdim 🙂

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Sanki terör olayları planlı ve stratejik değilmiş gibi gösteriyorlar. Birkaç ergenin işi mi bu, gazla mı oluyor bu terör olayları.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Haber başlığını düzeltin lütfen hiç mi dil bilgisi dersi almadınız? "Algoritma terör olaylarının yerine geçebilecek mi?" değil "Algoritma terör olaylarının önüne geçebilecek mi?" olmalı

 15. SDN Okuru dedi ki:

  insanlarin kalbine iyiligi guzelligi HAK ki yerlestir kucukken olay kendine kendine Zamanla kalici olarak cozulur. katılıyorum

 16. SDN Okuru dedi ki:

  insanlarin kalbine iyiligi guzelligi HAK ki yerlestir kucukken olay kendine kendine Zamanla kalici olarak cozulur. katılıyorum

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Person Of Interest'ten esinlenilmiş sanki 🙂

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Tamam turkiye almaz kullanmaZ gunah der gavur icadi der haram der biz dua edelim yeter der 1000 kişi gine ölür

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Person of interestin bitmesine 2 gün kala manidar oldu

 20. SDN Okuru dedi ki:

  person of interestten 5-12 den geldim orada alogaritma çağ atlamıştı sonu ordaki gibi olmasında hayırlısı olsun

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Desene Person of Interest gerçek olacak 🙂

 22. SDN Okuru dedi ki:

  person of interest

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Algoritmayla ugrasmaya gerek yok insanlarin kalplerine iyiligi guzelligi HAK ki yerlestir kucukken olay kendine kendine Zamanla kalici olarak cozulur

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Bunun Hakkında dizi bile yapıldı gerçek olacağa benziyor

" Terör Olayları Önceden Önlenecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Terör Olayları Önceden Önlenecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Terör Olayları Önceden Önlenecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "