Okunma

Terör, Teknoloji ile Artıyor mu?


25 Haziran 2016 Cumartesi 21:30
Terör, Teknoloji ile Artıyor mu?

Sosyal hayatımıza getirdikleri kadar, hayatlarımızdan götürdükleri ile de ön plana çıkan teknoloji, 21. yüzyılda devletlerin en büyük tehlikesine yardımcı oluyor.

Son dönem başta olmak üzere, dünyanın pek çok köşesinde gerçekleşen terör olaylarında doğrudan teknolojinin parmağı olduğu tespit ediliyor.

Gerek terör saldırı planlarının yapıma esnasında, gerekse de planların uygulanmasının ardından internette duyurulmasında teknoloji en büyük aracı görevini üstleniyor.

Gerçekleşen can kayıplarına ilave olarak, “siber saldırı” kavramıyla mal kayıplarının gerçekleşmesine zemin hazırlayan teknoloji ile terörün ortak paydasını birlikte inceleyelim.

16-06/25/102277793-494710229530x298.jpg

Saldırı öncesinde

Meydana getirdiği sosyal hayat, sanal ilişkiler vasıtasıyla birbirini daha önce hiç görmemiş; belki de hayatları boyunca görme şansına erişemeyecek insanlar, teknolojinin katkısıyla birbirinin hayatlarına giriyorlar.

İlk bakışta insanın sosyalliğini arttırarak toplumsallaşmaya yaptığı katkı ile dikkat çeken bu olgu, yeri geldiğinde çok daha farklı olayların meydana gelmesinde rol oynuyor.

Terör gruplarının sosyal medya ya da internetin farklı platformlarında yaptığı propagandalar, birçok farklı kesimden, çeşitli karakterdeki insanlara ulaşıyor.

Tarih boyunca din, dil, ırk, spor vb. olgularla suistimal edilen insanlık duyguları, yine aynı tekniklerle ikna edilerek, avucun içerisine alınıyor.

Yapılan araştırmalar, terör örgütleri hakkında fikir sahibi olma ve söz konusu terör örgütlerinin bünyesine katılma yönündeki en büyük aracının internet-sosyal medya olduğunu ortaya koyuyorlar.

Yani, insanlar internette terör örgütlerini görerek, daha önce hiçbir fikir sahibi olmadıkları bir ideolojiye hayatlarını adayarak, farklı bir yola sapıyorlar.

16-06/25/1028095838.jpg

Saldırıl esnasında

Yapılan diğer araştırmalar ise telefon, telsiz vb. cihazların gerçekleşen birçok terör saldırısında rol oynadığını ifade ediyor.

Ayrıca görüşümüzü sınırlandırmadan; otomobil, silah, roket vb. cihazlarında teknolojinin birer harikası olduğunu fark ettiğimizde işin boyutları daha net olarak ortaya çıkıyor.

Böylece saldırı planları WhatsApp, Facebook, Twitter üzerinden yapılıyor, “Vur Emri” akıllı telefonlar üzerinden gerçekleşiyor, binlerce kilometrelik mevzili silahlar yüzlerce kişinin ölümüne sebebiyet veriyor.

16-06/25/5.png

Saldırı Sonrasında

Zamane sosyal medya olgusu içerisinde “Carpe Diem” adı altında anın tadını çıkarmak yerine, “An”dan sonraki hayatta düşünülerek, gerçekleştirilen aktivite sırasında birçok görsel medya elde ediliyor.

Nitekim sosyal medya aracılığıyla yaşanan anı daha çok kişiye ulaştırma gayesine sahip olunduğu düşünülürse, yadırganmayacak bir davranış kalıbı geliştiriliyor.

Aynı olgunun yazı çerçevesinde terör boyutunda ise saldırı sonrası görüntüler ilgili sosyal medya hesapları aracılığıyla tüm dünya ile paylaşılıyor.

Kesilen kafalar Twitter’da, hayatını kaybeden insanlar Facebook’ta, lanetlenen saldırılar Instagram’da yer alıyor.

16-06/25/4671.jpg

Böylece alanın da verenin de memnun olduğu bir ortamda, herkes terörden dert yanarak, yeniden teknolojiye sığınıyor.

Terörü lanetlemeye geldiğinde Swarm, terör, lanetledikten sonra Instagram, terörün bir kere daha lanetleneceği planında Facebook.

Siz konu hakkında ne düşünürsünüz bilmeyşz; fakat en büyük zararın, göz önünde olupta fark edilmeyen zarar olduğu gerçeğini ortaya atarak yazıyı sonlandırmak istiyoruz. 

:: Terör ile teknoloji arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu düşünüyor musunuz, düşünüyorsanız bunu örneklendirebilir misiniz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Terör, Teknoloji ile Artıyor mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Her türlü teknoloji teröre alet olabilir, bunu engelleyebilecek bir denetim mümkün değil. Çünkü teknolojiyi yaratanın kendisi zaten bu amaçla kullanıyor. Dolayısı ile kimsenin şikayet etmeye hakkı yok bence.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Terore destek verenlere lanet olsun

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Pardon da son kısmına katılmıyorum.
  Diyanete ayırdığı meblağ ile Eğitime ayırdığı meblağ ne ülkenin, Eğitim seviyesinin artma/düşme seyrini etkiliyen yani Toplumun eğitimini belirleyen Tv ile İnternet verilen 13 senelik eğitimden kat be kat üstünde sonra amaa ya niye kanıyolar, kandırılıyorlar vsvs
  Sosyolijik nedenler ne olursa olsun. İşin başladığı ve bittiği noktan Eğitim kalitesi o yüzden de aklınızca öncesi sonrası anı fln yazmak yerine derinine inin bir kere de..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ulkemizse bir kesim teror orgutu propagandasi yapiyor. Kimsenin terorist oldugunu saklama ihtiyaci duymadigi bu ulkemizin asiri demokratikligi canimi sıkıyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  pkk lanet olsun sana

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ölçülü olmak lazım, iyi yönü mü? fazla, kötü yönü mü? Ona göre karar vermek lazım. Terör faaliyetleri için internet kullanılıyor diye yasaklanırsa, fişi çekilirse ne olur bi düşünün. Aynen öylede ölçü olmazsa taş devrine döner insanoğlu. İsteyen tecrübe etsin, kendine yasaklasın…..Mehmet Can..

 7. SDN Okuru dedi ki:

  whatsapp en büyük ö***** için biçilmiş kaftan.

" Terör, Teknoloji ile Artıyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Terör, Teknoloji ile Artıyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Terör, Teknoloji ile Artıyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "