Tesla 53 bin aracını geri çağırıyor!


20.04.2017 20:00:00
Tesla 53 bin aracını geri çağırıyor!

Son günlerde, elektrikli otomobil sektörünün öncülerinden biri olan Tesla’nın başı bazı modelleriyle dertte. Şirket, bugün aldığı karar ile Şubat 2016 ile Ekim 2016 arasında üretilen Model S ve Model X araçlarını geri çağırıyor. 

Tesla, bu dönemde üretilen araçlarda bir üretim hatasından şüphelendikleri için bu kararı aldığını açıkladı. Şirket, bazı araçlarda park freni aktif hale getirildiğinde dişlilerde yaşanan bir arıza sonucu frenin kapatılamadığını belirtti.

Ayrıca Tesla, bu araçları sadece bir güvenlik önlemi olarak çağırdıklarını, yalnızca az sayıda aracın bu arızayı göstereceğini ve arıza görülse bile sürücü veya yolcu için herhangi bir güvenlik riski oluşturmayacağını belirtti.

17-04/20/service_bay-1492716016.jpg

Park frenindeki arıza birçok araçta farklı şekillerde ortaya çıktı. Sürücülerin kimi park freninin arızalı olduğuna dair uyarı alırken, kimi sürücüler araçlarının park frenlerinin kapatılmadığını fark etti. Gelen şikayetleri inceleyen Tesla, problemin kaynağının yaklaşık 10 ay boyunca üretilen tüm araçlarda kullanılan Brembo markalı frenler olduğunu tespit etti.

Bu yüzden 10 aylık süre boyunca üretilen 53 bin aracın tamamı geri çağrılıyor. Ancak Tesla bu araçların yüzde beşinden daha azının park freninde problem olduğunu düşünüyor.

Yine de üretilen tüm araçları geri çağırmak, ilerde gerçekleşebilecek herhangi bir problemi önlemek için en doğru yol gibi görünüyor. Sonuç olarak, Tesla’nın bu hamlesi, 2016 yılında ürettiği araçların yarısından fazlasını etkileyecek.

Geri çağrılan araçların 45 dakikadan daha kısa sürede tüm frenleri yenileri ile değiştirilecek. İşlemlere yakında başlayacak olan Tesla, 53 bin aracın tamamının frenlerini Ekim ayına kadar yenilemeyi planlıyor.

::Tesla’nın 53 bin aracı geri çağırması, sizce şirketi nasıl etkiler?


  “Tesla 53 bin aracını geri çağırıyor!” üzerine 6 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Üf ya elektrikli araba daha iyiydi. Mercedes e katlanmak gerekecek. Özleyeceğim seni teslam.

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Abi yalnız ben bunu cracklemiştim yav çakmasınlar servistekiler? Sonra bir dünya para ödemek istemiyorum.

  3. SDN Okuru dedi ki:

   ZATEN 2 TUŞA BASSALAR ARABALAR FABRİKAYA KENDİSİ DÖNER

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Tüm markaların yapmış olduğu geri çağırma olayı reklam.

  5. SDN Okuru dedi ki:

   Haftaiçi servise bırakıcam teslamı, bir baksınlar bakalım:)

  Yorum yazın

  Geri bildirim