Çarpıcı rapor: Tesla’da ırkçılık mı yapılıyor?


05 Aralık 2020 Cumartesi 23:00
Çarpıcı rapor: Tesla’da ırkçılık mı yapılıyor?

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden Tesla, çalışanları için hazırladığı raporda personelinin etnik kökenine dair bilgileri paylaştı. Ortada bir kanıt olmasa da ırkçılık iddiası gündeme geldi. Çünkü rapora göre Tesla’nın yönetim kadrosunun sadece yüzde 4’ü siyahilerden oluşuyor. Ayrıca yayınlanan raporda beyaz ve erkek çalışan oranının yüksek olduğu görülüyor.

Tesla çalışanları için rapor

Çeşitlilik ve katılım raporu olarak nitelendirilen çalışmada, personelin hangi etnik kökene sahip olduğu ve oranları bulunuyor. Buna göre; California, Nevada ve New York’taki fabrikalarda çalışanların yüzde 60 siyahi, Asyalı, Kızılderili ya da Pasifik adalarından. Bununla birlikte iş gücünü oluşturan topluluğun yüzde 79’u erkek.

Raporda, liderlik kadrosundaki erkek personel oranının yüzde 83 oranında olduğu görülüyor. Beyaz personelin liderlik kadrosundaki oranı ise yüzde 59. Raporun devamında dikkat çeken başka veriler de bulunuyor.

Buna göre iş gücünün yüzde 10’u siyahi personelden oluşuyor. 2019’a göre yüzde 11 artış yaşandığı kaydedilmesine rağmen yönetimdeki yüzde 4’lük siyahi oranında yüzde 60 artış gerçekleşmiş. “Direktör” seviyesindeki bu grupta siyahi oranının az olduğu yönünde tartışmalar yaşanıyor. Asya kökenli iş gücünün ise yüzde 21 olduğu belirtiliyor. Yönetim kadrosunda yer alan personelin de yüzde 25 oranında Asyalı olduğu aktarılıyor. Geçen yıla göre yüzde 15 artan bu oran, yeni işe alımların yüzde 20’sini de oluşturuyor.

tesla çalışanları

İspanyol ve Latin kökenli Tesla çalışanları için, toplam iş gücü yüzde 22 seviyesinde olduğu aktarılıyor. Direktör seviyesinde çalışanların ise yüzde 4 oranında olduğu belirtiliyor. Yüzde 14 artış yaşanan bu grup, yeni işe alımların da yüzde 27 gibi bir oranını oluşturdu.

Tesla’nın kadın çalışanları ise yüzde 21 oranında kaldı. Geçen seneye göre yüzde 5 artış yaşayan kadın çalışan sayısı, direktör ve yönetici kadrosunda yüzde 17 seviyesinde. Erkek çalışanlar için de yüzde 79 oranı bulunuyor. Bu da erkek çalışan sayısının büyük çoğunluğu oluşturduğunu gösteriyor.

Şirketin diğer çalışanları arasında yerli Amerikan, Hawaii, Alaska ve diğer Pasifik bölgesi yerlilerinden oluşuyor. Bu etkin gruplar genel iş gücünde yüzde 7 ve yönetimde yüzde 1 orana sahip. Son olarak da gaziler için şirketin ABD’li çalışanları arasında yüzde 4 orana sahip olduğu aktarıldı.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Dünya’nın en saçma raporu olmuş bunlar hep petrol lobilerinin işi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

dünyada insanlar her zaman birbirleri arasında bir fark görmek istemiştir. bu konu çözümsüz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

bence bu raporu yapanlar ırçılık yapıyor.

" Çarpıcı rapor: Tesla’da ırkçılık mı yapılıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çarpıcı rapor: Tesla’da ırkçılık mı yapılıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çarpıcı rapor: Tesla’da ırkçılık mı yapılıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!