Tesla dünyanın en büyük lityum iyon pilini çalıştırdı!


01 Aralık 2017 Cuma 23:59
Tesla dünyanın en büyük lityum iyon pilini çalıştırdı!

Tesla‘nın bir miktar yardımıyla dünyanın en büyük lityum iyon pili Avustralya’da bulunuyor. Mart ayında Elon Musk, Atlassian CEO‘su ve milyarder Mike Cannon-Brookes‘a 100 gün içinde 100MWh’lık bir pil depolama grubu oluşturabileceğine söz vermişti. Aksi takdirde şirket ücretsiz olarak bu işi yapacaktı.

Dünyanın en büyük lityum iyon pili

Tesla‘nın Powerpack’leri Fransız yenilenebilir enerji şirketi Neoen‘e ait olan Hornsdale‘deki bir rüzgar çiftliğinde bulunuyor.

Güney Avustralya’nın başkanlığını yaptığı Jaw Weatherill, devletin günde 24 saat, haftada yedi gün, rüzgar enerjisini şebekeye güvenilir bir şekilde gönderilmesinin gerçekleşeceğini söylüyor. Bu 100MWV’lık batarya grubu sayesinde Avustralya hava durumundan bağımsız olarak 30.000’den fazla eve güç sağlayabilir.

Dünyanın en büyük lityum iyon pili, 90 gün gibi bir sürede tamamlandı!

Bu yeni çiftlikle alakalı oldukça gururlu olduklarını söyleyen Tesla sözcüsü, Dünya’nın en büyük lityum iyon pilinin 90 gün gibi rekor sürede tamamlanmasının da sürdürülebilir enerji konusunda önemli bir adım olduğunu ve gelecekte bir çok ülkeye örnek olması gerektiğini söylüyor.

Piller, son başvuru tarihinin çok ilerisinde olan yaz aylarında teslim edilip geçen hafta kurulmuştu. Bugün ise tesis ilk kez faaliyete geçti.

Daha öncede benzer enerji çiftlikleri kuran Tesla, 80 MWh elektriği depolayabilen sistemini geçtiğimiz yıl California’da tamamlamıştı.

:: Böyle büyük enerji çiftliklerini ülkemizde de görmek ister miydiniz?
yazarEmre Kılıç

Teknolojik gelişmelere oldukça meraklı olan Emre, üniversite hayatına başlamasıyla birlikte teknoloji ve oyun gibi konularda SDN bünyesinde haber ve makaleler yazmaya başladı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Tesla dünyanın en büyük lityum iyon pilini çalıştırdı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  En büyük “pil” değil, en büyük “batarya”!

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  1000 kWh = 1 MWH

  bir Hidroelektrik Santralinin kurulu gücü 80.000 kW, yani 80 MW’tır. Bu santralin gücüdür. örnek … Gümüşhane Barajı 85 mwh üretir

  Eğer bu santral 1 saat çalışırsa 18 MWh enerji üretir.

  Özetle, kW ve MW güç, kWh ve MWh enerji birimleridir.

  1 kW = 1000 W , 1 MW = 1000 kW , 1 MW = 1.000.000 W

  1 kWh = 1000 Wh, 1 MWh = 1000 kWh, 1 MWh = 1.000.000 Wh

  He Anlamadın.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Boş boş uzatmışsın. MW güç MWh enerji birimi de geç neyi kanıtlamaya çalışıyorsun?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  80 MWh ne demek. biraz aciklayici bi makale olsaydi keske.. kopyala yapistir habercilik hic sevmeyiz

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Beyefendi pardon da 1 MWh’ın 1000 kWh olduğunu bilmiyor musunuz? Siz izlediğiniz haberde her terimin açıklanmasını mı bekliyorsunuz yoksa haberi mi? Neyse, ben bilgilendireyim öyleyse yazarlarda işlerini yani haberlerini yapsın… kW ve MW güç, kWh ve MWh enerji birimidir kardeşim içlerinden en az birini bildiğini düşünerek devam ediyorum 1 kW = 1000 W ,1 MW = 1000 kW , 1 MW = 1.000.000 W
   1 kWh = 1000 Wh, 1 MWh = 1000 kWh, 1 MWh = 1.000.000 Wh

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Tesla nın Fransız elk şirketiyle yaptığı bu çalışma takdire şayan bir teknolojik yatırım. Ama birde madalyonun diğer yüzü var. Bu lityum ion pilllerin ömrü ( kaç şarj-de şarj ) ne . Bunlar bitince pil dağlarımı oluşacak, Ama en önemlisi mühendislik tarafı. Burası rüzgar çiftliği yani elk neredeyse kesintisiz var . yılda belki birkaç gün. Burası Avusturalya yani güneşte var . Bunu güneşle destekle. Her nekada grup bu yatırımı ev için olduğunu söyledi peki piller şarj olunca ne kadar dayanıyor ?? kendi verdikleri cevap 1 saat. Yani sistem bir saat sonra elk siz kalıyor. İyide gerek varmı zaten her tarafın rüzgar yani gece gündüz elk var. Bence saçmal- bir yatırım olmuş. Tesla bunlarla uğraşacağına asıl işi olan ve hala teslimatları yapamadığı 33 bin dolarlık arabaları üretmek için yatırım yapsın. Bıraksın roketi, hyper loop u kendi işine dönsün . yoksa birkaç yıl içinde rakibi yokken şimdi teslim etmediği arabalar elinde kalacak. Rakipler geliyor. Meydan boşken para kazanmak varken adam bana göre saçmalıyor.

" Tesla dünyanın en büyük lityum iyon pilini çalıştırdı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tesla dünyanın en büyük lityum iyon pilini çalıştırdı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tesla dünyanın en büyük lityum iyon pilini çalıştırdı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 2. 2 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 3. 3 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 4. 4 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 5. 5 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 6. 6 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 7. 7 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 8. 8 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 9. 9 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 10. 10 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi