Tesla’dan Çin’i memnun edecek adım: Yatırım geliyor


27 Nisan 2021 Salı 13:55
ABONE OL
Tesla’dan Çin’i memnun edecek adım: Yatırım geliyor

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Çin’deki fabrikası için Şangay’daki yetkililere sunduğu belgelerde geri dönüşüm için önemli bir adım atacağını bildirdi. Reuters’un haberine göre tesisler, pil hücreleri ve elektrik motorları gibi temel bileşenleri onarabilecek ve yeniden üretebilecek.

Bilindiği üzere aküler, otomotiv endüstrisinde çevreye en çok zarar veren bileşenler arasında bulunuyor. Bu nedenle etkilerini azaltmanın bir yolunu bulmanın çok önemli olduğu düşünülüyor.

Tesla üretim kapasitesini de artıracak

Çinli düzenleyiciler, malzemeleri kurtarmak ve çevreyi korumak için önemli EV bileşenlerinin geri dönüştürülmesini teşvik etmek amacıyla yeni kurallar getirmeye devam ediyor. Dünyanın en büyük otomobil pazarında geçen yıl 1.3 milyondan fazla EV ve PHEV satıldığı göz önüne alındığında teşviğin daha da genişlemesi bekleniyor.

Belgeler ayrıca Tesla‘nın Şangay tesisine daha fazla üretim kapasitesi ekleyeceğini ortaya koyuyor. Şirket, yeni tesislerin üretim kapasitesi için herhangi bir rakam vermemesine rağmen, orada araba yapıları ve elektrik motoru kontrolörleri inşa edebileceği düşünülüyor.

Tesla’nın planlarının ayrıntıları hala bilinmemekle birlikte, diğer üreticiler tarafından otomotiv aküleri ile ilgili plan duyuruları gelmeye devam ediyor.

Örneğin Volkswagen Teknik Planlama Başkanı Thomas Tiedje, bu yılın başlarında “Hedefimiz, her bir pilimizin yüzde 90‘ından fazlasının geri dönüştürüldüğü kendi döngüsel sürecimizi yaratmaktır” dedi.

Bazı üreticiler ise otomobil bataryalarını artık arabalarda kullanılamaz hale geldikten sonra daha az talep gören cihazlarda (güneş enerjisini depolamak gibi) kullanmak istiyor.

Piller tekrar kullanılmak üzere hammaddelerine dönüştürülebiliyor. Bu bağlamda Volkswagen, geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak pil paketi başına 1.3 ton CO2 tasarrufu sağlayabileceğini tahmin ediyor.

Tesla’nın, geçtiğimiz ay Şangay’da üretilen 35.000‘den fazla Model 3 ve Y’ler sattığı düşünüldüğünde, geri dönüşüm EV’lerinin çevresel sürdürülebilirlik noktasında ileriye doğru önemli bir adım olacak.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Tesla’dan Çin’i memnun edecek adım: Yatırım geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tesla’dan Çin’i memnun edecek adım: Yatırım geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tesla’dan Çin’i memnun edecek adım: Yatırım geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?