Okunma

Tesla Model 3 üretiminde aksaklıklar yaşanıyor!


03 Ekim 2017 Salı 21:00
Tesla Model 3 üretiminde aksaklıklar yaşanıyor!

Tesla tarafından geçtiğimiz yıl duyurusu gerçekleştirilen ve Elon Musk’ın 11 yıl evvel kaleme aldığı “Çok Gizli Tesla Motors Ana Planı” yazısında uygun fiyatlı sıfır emisyonlu elektrikli otomobil olarak ifade edilen Model 3, otomobil tutkunlarının yoğun ilgisine maruz kalıyor.

Ağustos ayında şirketin finansal raporunun açıklandığı basın toplantısında konuşan Musk, 518 bin ön sipariş alan Model 3 için ilk tanıtım gününden bu yana 63 bin iptal edilen siparişinde olduğunu açıklamıştı.

İptal sebepleri açıklanmazken, 29 Temmuz günü ilk sahiplerine teslim edilen Tesla Model 3 için her geçen gün yeni siparişler almaya devam eden firmanın üretim aşamasında oldukça sıkıntılı günler geçirdiği ortaya çıktı.

Tesla, sadece 260 adet Model 3 üretebildi!

Musk ilk teslimatlar sonrasında Twitter üzerinde yaptığı açıklama ile Eylül sonuna kadar 1500’den fazla Model 3 üretmeyi planladıklarını açıklamıştı.

Ancak, hedeflerini tutturamayan Tesla’nın bugüne kadar sadece 260 adet Model 3 ürettiği ve bunun 220’sini müşterilene teslim ettiği ortaya çıktı.

Model 3

Aracın üretiminde yaşanan bu gecikmelerin parça tedariği ile alakalı olmadığını özellikle vurgulayan Tesla, üretim hattının büyütülmesi için gerekli sistemlerin kurulumunda gecikme yaşandığını ifade ediyor.

Süreci hızlandırmak için çalışmalarına ara vermeden devam eden şirketin, 2018 yılından itibaren haftada 10 bin adet Model 3 üretimi gerçekleştirmeyi hedeflediği belirtiliyor.

Bunun yanı sıra son üç aylık dönemde 26 bin 150 otomobil sevkiyatı gerçekleştiren Tesla, bunların 14 bin 64 tanesinin Model S ve 11 bin 865 tanesinin ise Model X olduğunu belirtiyor.

:: Tesla’nın üretim hedeflerinin oldukça altında kalması hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Tesla Model 3 üretiminde aksaklıklar yaşanıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tesla Model 3 üretiminde aksaklıklar yaşanıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tesla Model 3 üretiminde aksaklıklar yaşanıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "