Okunma

Tesla’nın otomobili belirtilenden daha performanslı!


11 Kasım 2017 Cumartesi 08:00
Tesla’nın otomobili belirtilenden daha performanslı!

Günümüzde elektrikli otomobil sektörüne yön veren Tesla‘nın, otomobilleri için belirli dönemlerde güncellemeler yayınladığını sizlere duyurmuştuk.

Bunun en iyi örneği olarak, geçtiğimiz aylarda ABD’nin güneyini etkisi altına alan Irma Kasırgası’nda, bölgeden uzaklaşılabilmesi için Model S ve X’lerin batarya kapasitesinin 75 kWh seviyesine çıkarılmasını gösterebiliriz.

Bu kez Model S 100D üzerinde bir çalıştırma gerçekleştiren Tesla, aracın 0 – 100 km hıza çıkış performansını artırarak ilerleyen yıllarda otomobillerin üstünlük sağlamak için yazılımları ile yarışacağını bir kez daha kanıtladı.

Model S 100D ciddi bir performans artışı sunuyor!

Tesla, yaz aylarında Model S ve Model X serisinin performansını artırmaya yönelik güncellemeler yayınlamıştı. Drag Times tarafından sıfır bir Tesla Model S 100D ile gerçekleştirilen teste göre, güncelleme sonrasında 0 – 60 mph hıza (96 km/h) ulaşma süresi yüzde 15 kısalıyor.

Ayrıca, test sırasında Model S 100D’nin Tesla tarafından yayınlanan resmi verilere kıyasla, çok daha iyi bir performans sergilediği ortaya çıktı.

Bunun yanı sıra bu hafta başında dağıtımına başlanılan yazılım güncellemesi ile birlikte Model S ve Model X otomobiller, Chill olarak adlandırılan yeni bir sürüş moduna kavuştu.

Daha konforlu bir sürüş isteyenler için geliştirilen Chill modu aktif hale getirildiğinde, aracın daha kademeli bir şekilde hızlanma ivmesi kazanması sağlanıyor. Böylece gaza basıldığında sert tepkiler ile karşılaşılmıyor.

Standart kullanımda 0 – 60 mph hıza 3.6 saniyede ulaşan Model S100D, Chill modu aktif hale getirildiğinde aynı hıza 7.2 saniyede ulaşıyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Tesla’nın otomobili belirtilenden daha performanslı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tesla’nın otomobili belirtilenden daha performanslı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tesla’nın otomobili belirtilenden daha performanslı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "