Okunma

Tesla Model Y üretim tarihi belli oldu!


03 Mayıs 2018 Perşembe 08:30
Tesla Model Y üretim tarihi belli oldu!

Elon Musk, Tesla Model Y üretimi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Üretim başlangıç tarihi ile tartışmalara neden olsan Tesla Model Y için belirsizlik son buldu.

Tesla Model Y üretim devrimi olacak

Elon Musk, Tesla’nın yeni çıkacak olan elektrikli crossover aracı Model Y’nin bir “üretim devrimi” olacağını söyledi. Model 3 aracının üretiminde yaşanan teknik arızalar sonucunda bir türlü üretim hedefini tutturamayan şirket, Model Y aracından aynı hataları yapmayarak yeni bir sıçrama yaşamak istiyor. Tesla, bunun için özellikle üretim tesisi konusunda çok dikkatli davranıyor.

Henüz büyük bir sermaye harcamasının yapılmadığı Model Y için ürün tasarımı konusunda çalışmalar devam ediyor.

Musk daha önce, Tesla’nın diğer araçlarında kullanılan 12 voltluk pil mimarisini terk etmeyi planladıklarını söylemişti. Böylelikle gerekli kablo uzunluklarının kısaltılması ve üretim sürecinin önemli ölçüde basitleştirilmesi hedefleniyor. Daha az kablolama ile otomasyon sürecinden daha çok yararlanılabilecek ve üretim hattında daha fazla robota yer verilebilecek.

Model Y aracın, daha önceki modellerle mimari açıdan benzerlik gösterileceği de belirtiliyor. Bu sayede, aracın piyasaya çabuk bir şekilde sürülmesi sürpriz olmayacak. Model 3 üretiminde de çok sayıda robota yer verildiğini belirten Elon Musk, Model Y üretiminde bunu daha stratejik kullanacaklarını söyledi.

Tesla Model Y

Musk, 2018 veya 2019 yıllarında üretime başlanacağı konuşulan Model Y için en erken tarihin 2020 yılı olduğunu söyledi. Şirketin önündeki en büyük engelin ise alan sıkıntısı olduğu belirtiliyor. Model Y aracı için henüz üretim merkezi belirlenebilmiş değil. Ancak Model Y’nin diğer modeller gibi Kaliforniya’daki Fremont’da üretilmeyeceği söyleniyor.

Model Y hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Tesla Model Y üretim tarihi belli oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tesla Model Y üretim tarihi belli oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tesla Model Y üretim tarihi belli oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "