Okunma

Tesla Daha Çok Kirletiyor!


25 Nisan 2016 Pazartesi 05:00
Tesla Daha Çok Kirletiyor!

Tesla elektrikli otomobiller arasında şu anda en popüler marka. Son olarak tanıttığı Model 3 beklentileri de aşarak 400.000 civarında bir ön sipariş alarak şirkette yüzlerin gülmesine sebep oldu.

Ama Tesla yakın zamanda açıklanan bir rapor ile hiç beklemediği bir sonuç ile karşı karşıya kaldı. Rapor Bloomberg’ten geliyordu. Sonuçta, Model S’in BMW 320i’den daha fazla emisyon değerine sahip olduğu yazılıydı. Peki elektrikli bir araç nasıl olurda benzinli bir motor karşısında sınıfta kalır? 

Uzan Doğu Pazarında Tesla’yı Bekleyen Tehlike

Enerji ihtiyaçlarını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan ülkelerde Tesla için herhangi bir sorun bulunmuyor. Çünkü bu ülkeler ihtiyaç duydukları elektriği çeşitli yöntemler ile yenilebilir kaynaklardan elde edebiliyorlar. Peki ya diğer ülkeler?

16-04/24/567088-1461456542.jpg

Tesla Model S

Rapora göre Hong Kong ve Çin gibi Uzak Doğu pazarı için başı çeken ülkelerde ise durum bu şekilde değil. Hong Kong ihtiyaç duyduğu enerjinin %53’ünü Çin ise %60’ını kömürden elde ediyor. Yani daha çok elektrik için daha çok kömür gerek daha çok kömür ise daha çok zararlı gaz demek.

İşler böyle olunca da Tesla için evdeki hesap çarşıya uymuyor. Bu açıklanan rapor Tesla için pek olumlu bir gelişme sayılmaz. Özellikle de Uzak Doğu pazarı için araçlarını orada üretme fikirleri kafalarında var iken.

Rapor Tesla için olumsuz olsa da belki hava kirliliğinin hat safhada olduğu Çin gibi büyük nüfusa sahip ülkeyi, enerjiyi daha sağlıklı yollardan elde etmek için harekete geçirebilir. Rapor için siyasi çıkarlar doğrultusunda yayınlandığına dair yorumlar yapılsa da önümüzdeki günler bize neler olacağını gösterecek.

16-04/24/bmw-3-serisi-2016-model-tanitildi-1.jpg

BMW 3 Serisi

:: Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarOzan Öğretmenoğlu

Ana branşı otomotivin tutkunu olan Ozan, bilişim ve mobil cihazlar hakkında bilgi sahibi. Ozan en güncel otomotiv ve teknoloji haberlerini takipçilerimiz ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

39 yorum - “Tesla Daha Çok Kirletiyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  tercih ü***** şuan tümüyle yenilenebilir enerjiye geçiş yapmaya hazırlanı***** güneş fakiri bir ülke ***** ciddi ciddi nükleeer santrallerden başladılar kilit ***** avrupa birliği son füzyon denemelerinde oldukça fazla umut gördü.tiren öküz misali ülkeler tarafını seçmekte zorlanıyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bunlar hep pergel yapı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  çin dünyanın en büyük yenilenebilir enerji üreticisi. fakat yinede 2020 ye kadar çinin enerjisinin %65 i kömür ve benzeri fosil yakıtlarla üretileceği öngörülüyor. türkiyede 10 yıl öncesine kadar enerji üretiminde ağırlığı linyit kömürde tutuyordu. son on yılda kademeli olarak bu doğalgaza kaydırıldı. şu an kömür %10 da doğalgaz ise %50 durumda. geri kalanların çoğu çeşitli barajlar kalan küçük bir kısım da yenilenebilir enerjide.

  hani diyoruz ya kore de türkiye de aynı zamanlarda gelişmeye başladı. neden türkiye ilerlemedi diye. çin de türkiye de yıllardır üretimle ve artan enerji ihityacı ile uğraşıyor. çin bu konuda gerekli adımları atmadı ve bugün şehirlerinde paketli temiz hava satılıyor. türkiye bu adımları bedel ödeme pahasına attı nispeten daha temiz şehlirlerde yaşıyoruz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  benzinli buzdolabı, benzinli cep telefonu üretelim bu mantıkla. daha çevreci olur

 5. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman telefonda kömürle calisiyor

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bana inandirici gelmedi. Buyuk sistemlerin eneri verimliligi kucuk sistemlerden cok daha fazladir. Gigawattlarca enerji ureten bir santralde harcanan birim yakit basina elde edilen enerji 100 Hp / 70Kw ureten kucucuk bir benzinli motordan dusuk olamaz herhalde.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bence yine her türlü emisyondan iyidir…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bangladeş gibi bi ülkede insanlar güneş enerjisi panelleriyle elektrik ü***** enerjisinin %50'sini 60'ını kömürden elde ediyorsa bi yerlerde sıkınıtı var demektir.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Tesla karalama kampanyası vol 1

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Olaya bu şekilde yaklaşırsak ben tecavüz ettim ama oda zevk alıyordu olur.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Mantığa bak hadi ordan

 12. SDN Okuru dedi ki:

  "Özetle: Tesla elektrikli araç üretiyor, çin de elektriği kömürden üretiyor, o halde Tesla çevreyi kirletmekte" bu neyin kafası? Petröl üreticisi ülkeler mi yaptırıyor bu araştırmayı 🙂

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Cep telefonum demek ki kirlik yapiyormus farkinda degildim

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Tesla araçların tavanın bölgesini güneş paneli olark kullansa ciddi ölçüde satış yapar kanımca

 15. SDN Okuru dedi ki:

  faiz lobisinin troli. dağılın..

 16. SDN Okuru dedi ki:

  BMW lobisinin son çırpınışları. Asıl siz 6-7 yıl sonra görün. Tesla daha üstün sizden böyle basit ve saçma karşılaştırmalarla gelmeyin…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Baştan yanlış karşılaştırma mantığa bak resmen karalama…

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Kardeeş,
  Faiz lobisi, aman fosil yakıt lobisi iş başında diyorum 🙂

 19. SDN Okuru dedi ki:

  iyi o elektirikli otomobilden yaklaşık 5 kat daha fazla güç alıyorsunuz ona ne söyleyeceksiniz?

 20. SDN Okuru dedi ki:

  santral şehirden yani bizden UZAKTA ki havayı kirletiyor genelde ve filtrelerle engellenebilir. oysaki benzinli arabalar gün boyu YAKINIMIZDA ki havamızı kirletiyor

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Çılgın yazar teslayı coşturuyor.
  (ülkemizde kömür madenlerinde birçok insan öldü.Peki bu ölümler evinde kömür sobası ile ısınanların suçumu yoksa buna ses çıkarmayan bağırıp bağırıp hiç bir yaptırım önlem almayan devletin mi ) birde bu açıdan bakın.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Model S in en yüksek modeli 90 kWh batarya kullanıyor ve adamlar 300 mil tek şarjla gidilebilir ***** başına 3.3 kWh enerji harcarıyor ki bu emin olun 2.0 lt lik bir motorun mil başına yaktığı enerjiden daha az. Ayrıca arkadaşların dediği gibi Teslanın superchargerları güneş panellerinden enerjisini karşılıyor. Yani işin özü petrol lobisi dersine iyi çalışmamış. Not: ülkenin elektriğini nasıl elde ettiği Teslayı bağlamaz.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Detayın detayı bir sonuca ulaşmışlar bu raporla. Teslanın başarılardan başta büyük araç üreticilerinin etkilenmemesi kaçınılmaz. Adamlar hala model 3 gibi bir aracın 35.000 dolar gibi tutara nasıl satıldığını çözemediler.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Tesla ile ne alakasi var anlamadim ?

 25. SDN Okuru dedi ki:

  çok saçma bence ülkeler elektriği üretirken çevreyi kirletiyorsa bu teslanın suçu değil

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Burada bulunun haber bir bakıma doğruluk iç***** iddiası araçlarının elektriği tömürden elde edilmişse bile bunun daha iyi olduğu yönünde elbette bu değişebilir bence bu haber enerjiyi elde etmenin daha önemli olduğunu ortaya ***** bu petrol bitmeden olmayacak gibi duruyor

 27. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman bulaşık makinesi bmw 320iden daha fazla kirletiyor bu kadar saçma birşey olamaz 😀

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Off-topic olmuş. 150.000 Km ile ne alakası var. Yazmıyor.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  aninda petrol baronlari devrede

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Bütün ülkeler enerji ihtiyaçlarını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamadıkları sürece dünyamız daha da kirlenmeye devam edecektir.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Yok daha neler. O zaman Tesla'nın evler için sürdürülebilir enerji kaynağı olarak ortaya çıkardığı Power Wall'dan da bahsetmek lazım. Bir de elektrikli araçlar o ülkedeki yanmalı motorlu araç sayısının % kaçına tekabül ediyor buna da bakmak lazım. Ve oranlamayı bundan sonra yapmak lazım. Amacım Tesla fanboyluğu yapmak veya Tesla'yı korumak değil ama Sezar'ın hakkı da Sezar'a. Petrol lobisi alttan alttan çalışmaya başlamış bile. Sanırım 400.000 ön sipariş biraz korku salmış…

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Ohhh

 33. SDN Okuru dedi ki:

  bu arabanın değil ülkeLERİN SUÇU.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Sorunlumusunuz ? Supercharger istasyonlari gunes panelleriyle enerji depolayip sarj ediyo. Komurle alakasi ne ? Evde sarj edeceksen herturlu o enerjiyi kullanican. Devletleri yenilenebilir enerjiye sevk eder. Daha fazla konur yakacaklarina alternatif yol arasinlar.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  AYıp yahu,TESLA otomobil ü***** nasıl üretildiği konusu ile TESLA'nın ilişkilendirilmesi ahlaki değ***** ilgili ülkeler o elektriği her alanda kullanı***** durumda matuf rapor TESLA dışında kalan enerji tüketicilerini de aynı şekilde suçlamalı.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Bu konu teslayı ilgilendirmez ki ne alaka

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Baslik olmamis abi

" Tesla Daha Çok Kirletiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tesla Daha Çok Kirletiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tesla Daha Çok Kirletiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "