Okunma

Tesla Oto Pilot Kazasının Sebebi Açıklandı


04 Temmuz 2016 Pazartesi 19:30
Tesla Oto Pilot Kazasının Sebebi Açıklandı

Kısa bir süre önce Tesla tarafından yapılan bir paylaşımla, Tesla Model S otomobil sürücülerinden bir tanesinin, talihsiz bir kazaya kurban gittiğini öğrenmiştik. YouTube hesabı üzerinden aracı ile yaptığı testlerin videolarını paylaşan ve bunlar ile tanınan sürücü Joshua Brown‘ın yaşadığı kaza sonucu tanınan isim hayatını kaybetmiş, otomatik pilot seçeneği hakkında kafalarda soru işareti doğmuştu.

Tesla Otomatik Pilotu Öldürdü!

Tesla resmi sitesi üzerinden yapılan açıklamada, 7 Mayıs 2016 tarihinde yaşanan ölümlü kazanın sebebi, aracın önüne çıkan tırın dorsesi olarak sunulmuştu. Mosel S’in, tırın dorsesindeki parlak reflektörü gökyüzü olarak algıladığı ve sorun olmadığını düşünerek yola devam ettiği not düşülmüştü. 

Tesla otomatik pilotunun sebep olduğu ilk ölümlü kaza olarak akıllara yerleşen olayın bir başka nedeni daha ortaya çıktı. Floridalı yetkililerden gelen açıklamaya göre, aracın parçaları arasında beklenmedik bir cihaza rastlanılmış.

16-07/04/tesla.jpg

Mini ekranlı bir video oynatıcının direkt olarak ön cam kısmında bulunduğu raporlara dahil edilmiş. Detaylı rapora göre, kazanın yaşandığı anda sürücü, bu oynatıcı üzerinden bir Harry Potter filmi izliyormuş. Bu noktaya kadar mantık çerçevesinde bir sorunun olmadığı düşünülse de, üreticinin uyulmasını şart koştuğu kurallardan birinin çiğnenmiş olduğu ortaya çıkıyor.

Polis, hayatını kaybeden Joshua Brown’ın kaza esnasında film izlediği, Tesla’nın sürekli tekrar ettiği “otomatik pilot kullanımında mutlaka yolu izleyin ve direksiyonu tutmaya devam edin” tavsiyesine uymadığını ekliyor.

Kısacası, bahsi geçen üzücü trafik kazasının sebebi, otomobilin teknik anlamda yetersiz kalışı ve can kaybına sebep oluşunun yanında, sürücünün de dikkatsizliği olarak kabul edildi.

:: Otomatik pilota güveniyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Tesla Oto Pilot Kazasının Sebebi Açıklandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Tesla piyasayı ele geçirme iç güdüsü ile ilerliyor. Google gibi şirketler bile daha shuttle hatlar dışında kamu içerisinde sürücüsüz araçları kullanıma açmadı. Yüzbinlerce Km testler yaptı ve devam ediyor.
  Otomatik pilot için daha zaman var anlaşılan. Burda 0 ölümden bahsetmek saçma olur. İnsan varken daha komplek yapımıza rağmen ölüm oluyor ancak böyle saçma kurallar koyup oto pilotada değmez. elini koy film izleme belki ben salıcam arabayı dolaşıp gelsin içine bi maket koyacağım ..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Milyon dolar dediğin 100bin dolar ayrıca sen al tofaşını çek kız mesleğin önüne adamlar neler yapıyor övüleceğine destekleneceğine yada görüpte ilham alıcağına çek kız mesleğin önüne bıyıklı kes sen

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Saçma, madem direksiyonu tutup gözüm yolda olacak sana niye ihtiyacım olsun… Tam bir fiyasko…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  güvenilir tek araba

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Üretici kendisi diyor otomatik pilota arabayı bırakmayın diye burada suç sürücüde

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Tesla'nın sebe i çok mantıklı, daha otomatik pilot tam anlamıyla kurulmadı bile.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Sırf güvenililirliği kaybetmemek adına meseleyi sürücüye atıp g++ü kurtarma hareketleri. Tesla'da devasa bir ekran varken adam tutup g++t kadar ekrandan Harry Potter seyredecek. Ayrıca bu hatayı yapan kişi eski denizci Joshua Brown.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Tesla arabası hayatta almam

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Otomotik pilot ölmüş mü???

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Sürücünün dikkatsizliği nedir lan! Milyon dolar ver arabayı kendin sür. Alırım vitesli şahin öttüre öttüre o zaman.. Hayret ya.. Şuna sürücüsüz arabayı beceremedik desene.. Parlak levhayı gökyüzü zannetmiş te bilmem ne.. Her sakalıyı dede sanan sürücüsüz otobil.. yesinler..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar sürekli diyor otomatik pilota arabayı emanet etmeyin o sadece zor durumlarda devreye girip otomatik frenleme veya senin dikkatsiz kaldıgın yerde sağa sola frenleme yapmak için ama hala insanlar arabayı bırakıp başka şeylerle ilgilendigi için böyle kazalar oluyor ve de otomatik pilot hala beta sürümde 🙂

 12. SDN Okuru dedi ki:

  araba daha napsın . adam ölüme gitmiş resmen.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  burçin nasıl erkek ismi lan? jsjsjsjs

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bundan sonra yolda giderken Harry Potter izlemiycem ölmekten korkuyorun

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Araba "Transformers" olsa, Tesla diyecek ki "arabayı çileden çıkarttınız, bizim suçumuz yok" 🙁

 16. SDN Okuru dedi ki:

  buna kadir inanır.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Araba daha ne yapsın

 18. SDN Okuru dedi ki:

  buraya kadarmış harry…

" Tesla Oto Pilot Kazasının Sebebi Açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tesla Oto Pilot Kazasının Sebebi Açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tesla Oto Pilot Kazasının Sebebi Açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "