Okunma

Tetris oynamak hayatınızı kurtarabilir!


11 Nisan 2017 Salı 08:30
Tetris oynamak hayatınızı kurtarabilir!

Tetris, küçük dijital blokların birbirine düzgün şekilde yerleştirilmeye çalışıldığı ikonik, basit ama büyüleyici bir oyun. Tatmin edici bir eğlence sunan bu oyun, yeni bir araştırmaya göre otomobil kazası mağdurlarında tedavi edici  etkileri var.

20 dakika oyun yeterli

Travma hastalarının psikolojik izlerini hafifletmeye yardım etmek için geçmişte birçok yöntem kullanılmıştı. İngiltere ve İsveç’ten bir grup araştırmacı ise kaza sonrası travma geçiren hastalara tetris oynatmayı denedi. Yayınladıkları raporla sadece 20 dakikalık tetris oynamanın bir otomobil kazasından sonra ağrılı, travmatik anıların oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini bildirdiler.

17-04/11/tetris-oyunu-shiftdelete.jpg

Tetris terapisi

Tetris tabanlı müdahale ile plasebo kontrolü, bir acil serviste motorlu araç kazasından 6 saat sonra test edilmiş. Minimum 20 dakikalık tetris oynamaları ile rastgele kontrollü deneme yapılarak, sonrasındaki travma anılarının sayısı üzerine inceleme yapıldı. Sonuçlar; kontrol şartıyla tetris tabanlı müdahalenin etkinliğini doğruladı. Rastgele yapılan seçimde tetris oynayan hastalarda, oynamayan hastalara kıyaslara daha az travmatik anı oluşumu gözlemlendi.

77 hasta üzerinde yapılan tetris terapisinin, uzun vadeli etkilerini test etmek için daha geniş bir deneme yapılacak. Bu çalışmayla video oyunlarının bir tedavi aracı olarak kullanılabileceği kanıtlandı.

:: Tetris tarzı puzzle oyunlarını sever misiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Tetris oynamak hayatınızı kurtarabilir!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Nedense saçma ama güzel bir oyun.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kuran en büyük şifadır kardeşim şifanı saçmalarda değil kuran da ara

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ben zannetmiyorum yaşadığım travmalardan dolayı ne dışarı çıkabiliyorum ne araba sü***** yaşındayım doğduğumdan beri çekmediğim çile kalmadı.Herkes bana deli gözüyle bakıyor ve haklılarda.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  GameBoy Clasic te ki Tetris in hastasiyim. Alexkey abiye selamlar.

" Tetris oynamak hayatınızı kurtarabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tetris oynamak hayatınızı kurtarabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tetris oynamak hayatınızı kurtarabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "