Okunma

Tetris’in 30. Doğum Günü!


06 Haziran 2014 Cuma 13:00
Tetris’in 30. Doğum Günü!

Video oyun tarihine adını altın harflerle yazdıran yapımlardan biri olan Tetris, 30. doğum gününü kutluyor. Alexey Pajitnov adlı programcı tarafından Sovyetler Birliği‘nde yaratılan oyun 6 Haziran 1984 günü tanıtıldı. Grafik yeteneğine sahip olmayan Rus yapımı Elektronica 60 adlı bilgisayarda metinler kullanılarak ortaya çıkarılan oyun, zaman içerisinde tüm dünyayı etkileyen bir efsaneye dönüştü.

Soyvetler Birliği ihracı oyun

Soğuk savaş yılları nedeniyle Tetris‘in dünyaya açılması biraz zaman aldı. Oyunun ihracı için Soyvet Hükümeti‘ni ikna eden Pajitnov, Amerikalı Specturum HoloByte şirketiyle anlaşarak Tetris’in ilk sürümlerinin dünyaya açılmasını sağladı. Böylece Tetris, Sovyetler Birliği’nden ihraç edilen ilk oyun olarak da tarihe geçti.

CES Fuarı’nda kaderi değişti

Efsane oyunu asıl popülerleştiren isim ise Henk Rogers oldu. 1988 yılında Las Vegas’ta gerçekleşen CES Fuarı’ndan Tetris’i gören ve bağımlısı olan Rogers, Moskova’ya giderek oyunun uluslararası haklarıyla ilgili görüşmeler gerçekleştirdi ve başarılı oldu. Rogers, Tetris‘ın yaygınlaşması için Nintendo ile çalıştı.

Nintendo ve yaygınlaşma

1989 yılında Nintendo GameBoy ile birlikte sunulan Tetris kısa sürede en popüler oyunlar arasındaki yerini aldı. O yıldan bu güne neredeyse tüm konsollar ve işletim sistemleri için resmi ya da gayri resmi sürümü yapılan oyun, sadece mobil telefonlarda 100 milyonun üzerinde kopya sayısına ulaştı.


Henk Rogers (Solda) ve Alexey Pajitnov

The Tetris Company

Tetris‘in yaratıcısı Alexey Pajinov ve Henk Rogers günümüzde The Tetris Company‘nin kurucu ortakları olarak oyunun çeşitli platfromlar için geliştirilmesini sürdürüyor. Şirket, Tetris efsanesini yeni nesil oyun konsolları Xbox One ve PS4‘e taşımayı planlıyor.

:: Tetris’i ilk ne zaman ve hangi cihazda oynadınız?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Tetris’in 30. Doğum Günü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tetris’in 30. Doğum Günü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tetris’in 30. Doğum Günü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "