Okunma

Thom Brown, HP Mürekkeplerini Anlattı


25 Eylül 2013 Çarşamba 09:57
Thom Brown, HP Mürekkeplerini Anlattı

“A” harfinin 1400 damla mürekkepten oluştuğunu biliyor muydunuz ya da bir mürekkep püskürtmeli yazıcının enjektörünün insanın bir saç telinin 1/3 genişliğine denk geldiğini?

HP ile Farklı Versiyonlarınız Etkinliği’ne katılan Thom Brown, HP mürekkepleri ile ilgili daha pek çok ilginç gerceği uygulamalı olarak anlattı.

HP mürekkepleri hakkında bazı gerçekler

15cm x 10cm ebadında standart bir fotoğraf 35 milyon damla mürekkep içerir.

• 12 punto Times New Roman’la yazılmış sadece “A” harfi 1400 damla mürekkepten oluşur.

• Bir mürekkep püskürtmeli yazıcının enjektörü o kadar küçük ve girifttir ki, boyutları insanın bir saç telinin 1/3

genişliğine denk gelir.

• Enjektörün, mürekkebi sayfaya püskürtürken sağladığı isabet oranı, bir üzüm tanesini 30 katlı bir binadan aşağıdaki kaldırıma konuşlandırılmış hareketli bir kovanın içine atarken gereken isabet oranı ile hemen hemen aynıdır.

• Her yeni HP mürekkebini mükemmel hale getirmek için 3-5 yıl arasında süre ve 1000 kadar prototip formülü gerekir.

• HP mürekkeplerinin formülasyonu, uygun kalite ve güvenilirlik için bir düzine bileşenden oluşur.

• HP geçen 20 yıl içinde 100 farklı mürekkep geliştirmiştir.

Düşük kalitede alternatifler kullanarak zamanınızı ve paranızı riske atmayın

• Thom’un mürekkep laboratuvarı deneyleri HP’nin orijinal mürekkeplerini, yeniden üretilmiş ve yeniden doldurulmuş kartuşlarla kullanırken oluşan baskı deneyimini kıyaslıyor.

• Etkinlikte yapılan testler, HP mürekkepleri ile fotoğraf kağıtlarının canlı renkler ürettiğini, yeniden doldurulan ve yeniden üretilenlerin ise, kısa yoldan sonuca gitme yöntemiyle sıklıkla mürekkebin değerini düşürdüğünü ve kötü sonuçlar doğurduğunu gösterdi.

• HP mürekkeplerinin maliyeti geçen yıllar boyunca düşerken kalite, hız ve hassasiyeti de gelişim gösterdi. Bu gelişim ise HP’nin bilim ve inovasyona yaptığı yatırım sayesinde yaşandı.

• HP Orijinal mürekkebinin “gerçek değeri”, bir kartuşun fiyat etiketindeki olası en düşük fiyattan çok daha fazlasını ifade eder.

• HP Orijinal mürekkepleri ve fotoğraf kağıtları, yeniden doldurulabilen önde gelen kartuş mürekkep markalarından 50 kat daha uzun ömürlüdür.

• HP, mürekkeplerini ve kağıtlarını bir bütün olarak iş görebilecek şekilde ve basılı fotoğrafların solmadan on yıllarca dayanabilmesine olanak tanıyacak kalitede tasarlıyor.

• BuyersLab araştırması, HP Orijinal mürekkep kartuşlarının, tekrar doldurulmuş ya da yenilenmiş alternatiflerine göre daha iyi bir güvenilirlik ve kağıt verimi sağladığını gösteriyor. Yeniden doldurulmuş mürekkeplerin test edilen yüzde 40’ından fazlası kullanım sırasında başarısız oldu ya da kutudan defolu çıktılar. Araştırma ayrıca HP Orijinal mürekkep kartuşlarının, test edilen yeniden doldurulmuş kartuşlara göre ortalama yüzde 50’den daha fazla baskı yaptığını ortaya koydu.

:: Yazıcı satın alırken nelere dikkat ediyorsunuz?
yazarOğuz Birkardeşler

Teknolojiyi yakından takip eden yazar, video oyunlarına büyük ilgi duyar. Oğuz, aynı zaman da sıkı bir futbol tutkunu.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Thom Brown, HP Mürekkeplerini Anlattı”

 1. ConfickerBelasi dedi ki:

  bırakmam diyor hp.

 2. eSa dedi ki:

  Doldururken nelere dikkat edeceğimiz hakkında bir kaç ufak tüyo da vereydi..

 3. shadow2 dedi ki:

  Mr Brown dan ortaokuldan beri haber alamamıştık. Bu haber vesilesi ile sağlığının iyi olduğunuda öğrenmiş olduk. Mrs Brown nasıllarmış acaba?

 4. ikspi dedi ki:

  Hp xl kartuşlarında normale göre birazcık daha fazla sünger ve mürekkep kullanıyor, bunun hp’ye maliyeti yok denecek kadar azdır. Şu damdan düşüp kovana giren üzümün sapma oranı gibi, Ama aralarındaki fiyat farkına bakınca sanırsınki xl kartuşların içinde altın var… Fotoğrafçılar zaten hp kullanmıyorlar, kaliteyi uygun fiyata ver ki ne dolumla, ne de farklı çözümlerle uğraşılsın.

 5. ConfickerBelasi dedi ki:

  yazıcı deskjet 1000 serisi j110a fiyatı 59,90lira kartuşları.
  ***** />
  50lira toplamı 92lira yani kazık.

" Thom Brown, HP Mürekkeplerini Anlattı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Thom Brown, HP Mürekkeplerini Anlattı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Thom Brown, HP Mürekkeplerini Anlattı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "