Tüm Detayları İle Thunderbird Rehberi


04 Haziran 2010 Cuma 16:00
Tüm Detayları İle Thunderbird Rehberi

Mozilla Vakfı tarafından dağıtılan açık kaynak kodlu e-posta ve RSS istemcisi olan Thunderbird, alanındaki en başarılı uygulamalardan bir tanesi. Bu son derece kullanışlı uygulama, kullanıcısına bambaşka bir e-posta deneyimi vaat ediyor. Geliştirilmiş kısayolları, yönetim özellikleri ve görüntüleme seçenekleri ile e-postalara farklı bir anlayış getiriyor Thunderbird. Dilerseniz sözü fazla uzatmayalım ve Thunderbird’ün ayrıntılarına görseller eşliğinde bir göz atalım.

 

Thunderbird’ün en güncel sürümüne burada yer alan Mozilla Vakfı sayfalarından erişebiliyorsunuz. Hali hazırda kararlı Türkçe sürümü 3.0.4 olan yazılımın ayrıca 3.1 RC1 versiyonu da bulunuyor. Biz incelemeyi 3.1 RC1’in Windows sürümü üzerinde gerçekleştirdik.

Sadece E-Posta Değil

Standartların dışına çıkmayan kurulum aşamalarını tamamladıktan sonra yazılımda karşılaştığımız ana ekran bu şekilde. Bu ekranda da görebileceğiniz gibi uygulamanın ana işlevi e-posta görüntülemek ancak tek işlevi değil. Thunerbird 3.1’e RSS takibi, haber grupları yönetimi gibi görevler de yükleyebiliyorsunuz.

E-Posta Ayarları

Yazılıma öncelikle birkaç basit adım ile e-posta hesabı tanımlaması yapmamız gerekiyor. Bunun için dosya sekmesinden Yeni diyerek Posta hesabı adımına tıklıyoruz. Karşınıza gelecek olan pencereye tam e-posta adresi ve parola bilgilerini verdikten sonra İleri diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz. Burada sorulan isim bilgisini ilerleyen sayfalarda farklı bir ekrandan düzenleyeceğimiz için çok fazla önemsemenize gerek yok.

Ayarlar Otomatik Algılanıyor

İstenen bilgileri girip ileri dedikten sonra uygulama, girdiğiniz etki alanına göre posta sunucusu ayarlarını otomatik olarak bulup algılamaya çalışacak. Kullandığımız ShiftDelete.Net uzantılı posta adresi Google tabanlı olduğundan görselde de gördüğümüz üzere Google imap ve smtp sunucu adresleri ve ayarları otomatik olarak tespit edildi.

Sekmeli Görünüm

Bir önceki adımı da tamamladıktan sonra artık e-posta hesabınızı bilgisayarınızdan görüntülemeye hazırsınız demektir. Yazılım posta sunucusuna kısa bir bağlantı yaptıktan sonra postaları sunucudan çekmeye başlayacaktır. Bu süre posta kutunuzun yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir ancak Thunderbird’ün bu konuda gayet hızlı olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

İPUCU: Sekmeli görüntüleme desteği bulunan Thunderbird ile tıpkı herhangi bir web sitesinde gezinir gibi orta tuş tıklamasıyla görüntülemek istediğiniz e-postayı yeni sekmede açabilirsiniz.

Güvenlik Ve Kişisel Gizlilik

Thunderbird güvenlik ve kişisel gizlilik önlemleri konusunda da bir hayli hassas. Gizlilik, Spam koruması, süzgeç özellikleri Thunderbird’ü ayrıcalıklı kılan detaylardan. Yazılım e-posta içersinde gelen hiçbir dosyayı sizin onayınız olmadan aktif hale getirmiyor. Örneğin görselde yer alan postadaki resimlerin, gönderici güvenli olarak kabul edilmediğinden otomatik olarak engellendiği görülüyor.

Tek Tuşla Etiketleme

Thunderbird üzerindeki en başarılı ve keyifli özelliklerden birisi yazılımın etiketleme konusunda çok başarılı oluşu. Ön tanımlı olarak 5 farklı etiket ile gelen yazılıma yeni etiketler de tanımlayabilmeniz mümkün. Her etiket için atanan ayrı renk, ayırt edilebilirliği kolay hale getiriyor. Etiketlerin rakamsal sırasına göre ilgili rakamı klavyeden tuşlayarak, üzerinde bulunulan postayı tek bir hareketle etiketleyebilirsiniz.

Arama Özellikleri

Thunderbird arama konusunda da bir hayli güçlü. Postalar içersinde birçok farklı kriter doğrultusunda arama yapabiliyorsunuz. Ayrıca yaptığınız bu aramaları dizin olarak kaydedebilme imkânına da sahipsiniz.

Kişisel Veriler

Araçlar sekmesinden hesap ayarlarına girdiğimizde ise düzenlenebilir birçok seçeneğin yer aldığını görüyoruz. Açılan ilk ekrandan postaya dair kişisel verileri belirleyebilmek mümkün. İsim, e-posta adresi, kurum bilgisi, imza metni, kartvizit gibi ayrıntıları istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz.

Hesap Ayarları

Sunucu ayarlarında ise posta hesabınızın sunucu ayarlarını görüyoruz. Hatırlayacağınız üzere bizim kullandığımız ayarlar otomatik olarak algılanmıştı. Ancak düzenlemek istediğiniz ayrıntılar var ise buradan yeniden değiştirebilmek mümkün.

Kopyalar Ve Dosyalar

Oldukça faydalı denebilecek bir başka ekran ise kopyalar ve dosyalar adını taşıyor. Bu sayfadan posta kutusu ayarlarını kişiselleştirilebiliyorsunuz. Yani silinen dosyaların nereye taşınacağı, taslakların nerede saklanacağı gibi ayarları düzenleyebiliyorsunuz.

Süzgeç Kuralları

Ayrı bir parantez açmamız gereken bir diğer bölüm ise Süzgeç Kuralları. Diyelim ki sık sık aldığınız benzer karakterli postalar var. Bunların posta kutunuzda yer işgal etmesini yahut dikkatinizi dağıtmasını istemiyor olabilirsiniz. Veya da bu postaları tek bir klasörde toplamak isteyebilirsiniz. İşte bu gibi durumlar için süzgeç kuralları devreye giriyor. Arama özelliklerinde olduğu gibi tanımladığınız kriterler doğrultusunda istediğiniz postaların seçilip, istediğiniz konuma taşınmasını sağlayabiliyorsunuz.

Her haliyle son derece başarılı bir görüntü çizen Thunderbird 3.1 RC1 kararlı sürüm olmamasına karşın bizden tam not almayı başardı.

:: Siz e-postalarınızı nasıl görüntülüyorsunuz?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Tüm Detayları İle Thunderbird Rehberi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  hoca ödev verdi bnde bnu aldım yazdım çok güzel not aldım.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  güzellll

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  thunderbird kurdum fakat hotmail olan mailimde yaklaşık 3000 küsü mail olmasına rağmen sadece 100 tanesini çekti. alanı 10000mb olarak ayarladım. fakat değişen bir şey yok. yardım edermisinz ()

" Tüm Detayları İle Thunderbird Rehberi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tüm Detayları İle Thunderbird Rehberi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tüm Detayları İle Thunderbird Rehberi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?