Okunma

Thunderbolt Kontrolcüsü Çok Pahalı!


16 Ocak 2012 Pazartesi 14:44
Thunderbolt Kontrolcüsü Çok Pahalı!

İşlemcileriyle ve yeni teknolojileriyle hayatımızın bir parçası haline gelmiş olan Intel, bildiğiniz gibi Thunderbolt teknolojisini yavaş yavaş USB’nin yerine geçirmeye çalışıyor. Şu sıralar sadece Apple bilgisayarlarda yer alan bu teknolojinin kontrolcüsü, USB 3.0’ınkinden tam 10 kat daha pahalı.

USB 3.0’ın kontrolcüsü 1 dolarken, Thunderbolt için bu fiyat 10 dolara çıkıyor. Bu durumun anakart üreticilerini zora sokacağını, ya da Thunderbolt’un yaygınlaşmasının sıkıntıya gireceğini tahmin ediyorum. Siz ne dersiniz?

:: Sizce Thunderbolt kontrolcüsünün bu kadar pahalı olması, bu teknolojiyi nereye götürür?

 
yazarRuşen Göbel

Teknolojiye olan ilgisini ve bilgisini SDN okurlarıyla paylaşmaya hazır olan Ruşen, aynı zamanda sıkı bir iOS takipçisi.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Thunderbolt Kontrolcüsü Çok Pahalı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Anakart maliyeti değil sorun olan, cihaz maliyeti.. Ayrıca yaygınlaşırsa rekabet nedeniyle fiyat epey aşağı iner..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu üretici firmalar insanları enayi yerine koymayı bırakıp kar marjlarını biraz düşürse o kontrolcünün fiyata yansıması bile olmaz.
  Her çıkan teknolojiyi aya gidilmiş gibi maliyetli göstermek bu firmaların standart uygulaması olduğu için biz her zaman yüksek bedeller ödemeye mahkum olacağız.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  malıyet 10 dolar 🙂 karı vergisi ıvırı zıvırı 25 dolara son kullanıcıya gelir o

 4. baaydin dedi ki:

  turkcell ile intel arasındaki en büyük benzerlik, ikiside kucak dansı seviyor

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kedi uzanamadığı Apple mundar dermiş.

 6. raxetul dedi ki:

  Biri haber altına gereksiz diye yorum yazmış. Bu teknoloji sadece USB’nin değil network gibi hız gerektiren bağlantıların da yerine düşünülüyor diye hatırlıyorum. 10 doları aynen yansıtacaklarsa sıkıntı yok ama katlanarak tüketiciye yansıtırlarsa sorun çok.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Haberi ben yanlış okudum herhalde?.. “intel’in teknolojisi” diyor millete apple’a sallamış. Nasıl bir piskoloji içerisinde bu insanlar 🙂

 8. engerex dedi ki:

  Yeni teknolojiler genelde yüksek fiyatlıdır. Yine önce yüksek fiyatlı ürünler sayesinde piyasaya da kendine yer ***** />
  Geçer bunlar.

 9. Ghost34 dedi ki:

  anakart soketine kadar götürür.. thunderbolt’un kesinlikle yaygınlaşması lazım..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  applem olsun thunderbold olmasın 😀

 11. forumstar dedi ki:

  Karşınızda Thunderbolt ***** />
  Şimdiye kadar bir dizüstü bilgisayarda bulunan en hızlı ve en çok yönlü G/Ç. Dizüstü bilgisayarınızdan HD filmleri gerçek zamanlı olarak düzenleyebilmenizi sağlayacak şekilde, birden fazla sıkıştırılmamış HD video akışına erişebildiğinizi düşünün. Thunderbolt teknolojisi yeni nesil yüksek performanslı çevre birimlerinin, başta MacBook Pro olmak üzere yeni nesil bilgisayarlara bağlanmasını sağlar. Thunderbolt veri sistemi, FireWire 800’den 12 kat ve USB 2.0’dan 20 kat daha hızlı olmasının yanı sıra, benzersiz genişletme olanakları sunar. Bir dizüstü bilgisayarla yapabileceklerinizi değiş***** />
  Thunderbolt kapısı, tamamen yeni Thunderbolt çevre birimlerinin yanı sıra, Apple LED Cinema Display ve diğer Mini DisplayPort çevre birimleriyle "tak ve çalıştır" performansı sunar. Ekran dahil olmak üzere, altı adede kadar cihaz birbirine bağlanabilir. Ayrıca video ve sekiz kanallı ses desteğiyle, zaten sahip olduğunuz HDMI adaptörünü kullanarak TV’niz ve müzik sisteminiz gibi HDMI uyumlu cihazları kolayca bağlayabilirsiniz. VGA, DVI ve DisplayPort adaptörleriyle de ***** />

 12. SDN Okuru dedi ki:

  10a 1 lik fark,son kullaniciya belkide 100 dolar ***** usb 3 u pahali bir teknoloji yapiyor hala.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bende çok bir şey sandım. Canım onlarda anakartın fiyatının üzerine 10$ koysun çok mu ? Ha maliyet açısından evet 1$ bile etki eder ama böylesine bir yenilik için 10$ ın lafının olacağını sanmıyorum. Bazen çok abartıyorsunuz haberleri.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  of be apple’dır tutturdunuz gidiyor. apple’a bir kuruş paramı kaptırmayacağım yaşasın usb yaşasın samsung galaxy s2 yaşasın sony ölsün apple ölsün thunderbolt ölsün xbox

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Gereksiz bence

 16. SDN Okuru dedi ki:

  apple da ucuz olan ne var kı ama herkesın elınde ı phone var.

" Thunderbolt Kontrolcüsü Çok Pahalı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Thunderbolt Kontrolcüsü Çok Pahalı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Thunderbolt Kontrolcüsü Çok Pahalı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "