Okunma

Çin’in Tiangong-1 istasyonu nereye düşecek?


02 Nisan 2018 Pazartesi 08:00
Çin’in Tiangong-1 istasyonu nereye düşecek?

Çin’in yedi yıl önce uzaya gönderdiği Tiangong-1 adlı uzay istasyonu bu gece Dünya üzerinde bir yere düşecek. Fakat ne yazık ki uzay istasyonunun nereye düşeceği hiçbir şekilde kestirilemiyor.

Tiangong-1’in akıbeti ne olacak?

Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan okul otobüsleri boyutunda ve 9 ton ağırlığında olan Tiangong-1, gözlemciler tarafından takip edilse de ne yazık ki kesin bir düşüş noktası belirlenemiyor.

Uzay istasyonu gözlemcilere göre 43 derece Kuzey ve 43 derece Güney koordinatlarında bir noktaya düşebilir ama az önce de belirttiğimiz gibi kesinleşmiş bir zaman çizelgesi ya da lokasyona sahip değiliz.

tiangong-1

Uzmanların açıklamalarına göre uzay istasyonunun kesinlikle insanlık için bir tehdit oluşturmadığını söylemek mümkün. Zaten içerisinde kimse bulunmuyor ve düşüş rotasında herhangi bir başka istasyona ya da uyduya çarpma olasılığı da yok gibi görünüyor.

İsmi “Cennetten bir saray” anlamı taşıyan uzay istasyonunun tek riski, atmosfere giriş yaptığı anda parçalanacak olması ve parçaların yeryüzünde birilerinin üzerine düşebilme ihtimali. Fakat uzmanlar böyle bir şeyin yaşanma ihtimalinin de oldukça düşük olduğunu ısrarla belirtiyor.

Tabii bir insana yıldırım çarpma riskinin ya da lotoyu tutturma şansının da oldukça az olduğunu fakat gerçekleşebildiğini düşünecek olursak, bahsi geçen lokasyonda yaşayan insanların biraz daha dikkatli olmaları gerektiği de bir gerçek.

:: Uzay istasyonu sizce bir tehlike yaratabilir mi?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Çin’in Tiangong-1 istasyonu nereye düşecek?”

  1. furkan dedi ki:

    jarvis atmostefe girince sürtünme ısıdan eriyecek ama yinede bir kısmı yüzeye ulaşabilir.

  2. jarvıs dedi ki:

    9 ton diyor 9 atmosferden birinin kafasına bi taş atsınlar bakalım o kişileye ne oluyor

" Çin’in Tiangong-1 istasyonu nereye düşecek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’in Tiangong-1 istasyonu nereye düşecek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’in Tiangong-1 istasyonu nereye düşecek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "