TikTok’a İngiltere’den dava şoku


22 Nisan 2021 Perşembe 02:19
ABONE OL
TikTok’a İngiltere’den dava şoku

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok aleyhine İngiltere’de çocukların bilgilerini yasadışı olarak işlediği gerekçe gösterilerek dava açıldı. Davanın başarılı sonuçlanması durumunda, şirketin milyarlarca Pound zarara uğraması bekleniyor.

TikTok, gizlilik davasıyla karşı karşıya

İngiltere’nin eski Çocuk Komiseri Anne Longfield OBE popüler video uygulamasına ve ana şirketi ByteDance’e karşı, İngiltere ve Avrupa Birliği veri koruma yasasını kasıtlı olarak ihlal ettiği gerekçesiyle yasal bir süreç başlattıklarını duyurdu.

Avukatlar, TikTok’un çocukların kişisel bilgilerini yasaların gerektirdiği izinlere uymaksızın işlediğini iddia etti. Telefon numaralarını, videolarını, konum bilgilerini, biyometrik verilerini kullanıcıyı haberdar etmeden ve onayını almadan depoladığını belirtti.

tiktok

TikTok’a, İngiltere’de çocuk verilerinin gizliliği davası açıldı

Anne Longfield OBE, hukuk firması Scott + Scott ile ortaklaşa bir çalışma başlattı. TikTok’un milyonlarca çocuğun bilgilerini yasadışı olarak işlemesine son vermek için uğraşan OBE, çocuklar ve ebeveynler adına mücadele ettiğini belirtti. OBE, küçük yaştaki kullanıcılara ait tüm verilerin TikTok uygulamasından silinmesini talep ettiğini vurguladı.

İddialara TikTok’tan cevap gecikmedi. Şirket, gizliliğe çok önem verdiklerini açıkladı. Kullanıcılarını korumak amacıyla attığı adımlardan bahseden TikTok yetkilileri şöyle konuştu:

“Gizlilik ve güvenlik, TikTok için öncelikler arasında yer alır. Tüm kullanıcıları ve özellikle genç kullanıcılarımızı korumaya yardımcı olacak sağlam politikalarımız, süreçlerimiz ve teknolojilerimiz var.”

Dava neticesinde, TikTok’un çocuk başına binlerce pound tazminata mahkûm edilmesi bekleniyor. Sadece İngiltere’de 3,5 milyondan fazla çocuğun etkilendiği tahmin edilirken, davanın başarılı sonuçlanması durumunda TikTok milyarlarca Pound maddi zarara uğrayabilir.

ABD’de 2019 yılında Federal Ticaret Komisyonu tarafından TikTok’a reşit olmayanlardan yasadışı olarak bilgi topladığı gerekçesiyle 5,7 milyon dolar para cezası verildi. 2020 yılında benzer bir ceza da Güney Kore‘den gelmişti.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" TikTok’a İngiltere’den dava şoku konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TikTok’a İngiltere’den dava şoku ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TikTok’a İngiltere’den dava şoku ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Sonunda geldi! Apple AirTag kutu açılışı ve inceleme! Sonunda geldi! Apple AirTag kutu açılışı ve inceleme!
  2. 2 14.000 TL'lik Motorola Razr 5G kutu açılışı 14.000 TL'lik Motorola Razr 5G kutu açılışı
  3. 3 Windows 98 ile teknolojik 20 years challenge yaptık! Windows 98 ile teknolojik 20 years challenge yaptık!
  4. 4 Xiaomi telefonların az bilinen özelliklerine göz attık! Xiaomi telefonların az bilinen özelliklerine göz attık!
  5. 5 Fiyat farkına değer mi? iPhone 11 Pro vs 12 Pro Fiyat farkına değer mi? iPhone 11 Pro vs 12 Pro
  6. 6 Uygun fiyatlı Reeder P13 Blue Max Pro inceleme Uygun fiyatlı Reeder P13 Blue Max Pro inceleme
  7. 7 Pandemide müzeye götüren siteyi denedik Pandemide müzeye götüren siteyi denedik
  8. 8 Kripto parada ne kadar kaybettik? Ofis içi vLog Kripto parada ne kadar kaybettik? Ofis içi vLog
  9. 9 17 günlük tam kapanmada sizi yazılımcı yapacak 5 site! 17 günlük tam kapanmada sizi yazılımcı yapacak 5 site!
  10. 10 Verilerimiz DarkWeb'te mi? Verilerimiz DarkWeb'te mi?