TikTok akımı 10 yaşındaki kızın ölümüyle sonuçlandı


23 Ocak 2021 Cumartesi 22:05
ABONE OL
TikTok akımı 10 yaşındaki kızın ölümüyle sonuçlandı

TikTok akımı bu sefer bir küçük bir kız çocuğunun ölümüyle gündeme geldi. Bazı ülkelerde zaman zaman yasaklanma haberleriyle adından söz ettiren popüler platform şimdi de İtalya’dan gelen bir haberle reşit olmayan kullanıcılar için kısıtlandı.

Olayla ilgili detaylara çok az yer verilen Euronews’ta yer alan haberde, Palermo’da yaşayan 10 yaşındaki bir kız çocuğu TikTok’taki bir meydan okumayı denerken hayatını kaybetti. İtalya hükümetinin hemen el attığı olay sonrası, ülkede 15 Şubat 2021 tarihine kadar geçici bir kısıtlama geldi.

TikTok akımı ile hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor: TikTok için soruşturma başlatıldı

TikTok ve Instagram gibi popüler platformlar üzerinden başlatılan akımlar ve meydan okumalar gerçekten tehlikeli boyutlara varabiliyor. Bunun son örneğini İtalya’da gördük. 10 yaşında TikTok hesabından popüler bir akıma katılmak için video çeken küçük kız hayatını kaybetti. Bunun üzerine zaten Avrupa’da kara bulutları üzerine çekmiş olan TikTok’a İtalya’da geçici bir süreliğine kısıtlama geldi.

İtalyan Veri Koruma Kurumu( GPDP) tarafından yapılan açıklamaya göre TikTok’a üye olan kullanıcıların yaşını saptamada bazı sıkıntılar mevcut. Örneğin yetişkin olmayan gençler uygulamaya kayıt olurken yaşını daha büyük işaretleyip uygulamayı kısıtlama ile karşılaşmadan kullanabiliyor. Bunun önüne geçilmesi adına çalışmalar başlattığını duyuran GPDP, yaşanan acı olay sonrası ilk etapta TikTok’u geçici de olsa kısıtlıyor.

TikTok-akimi-01

İtalya’da çocukluk ve ergenlik komisyonu başkanı olan Licia Ronzulli, Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir açıklama ile kararın hem zamanında hem da doğru olduğunu söyledi. Çocukların dijital güvenliğinin korunması gerektiğine vurgu yapan Ronzulli, Palermo’da yaşanan olayın bir daha yaşanmaması için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini söylüyor.

Palermo Cumhuriyet Savcılığının yaptığı açıklamada kız çocuğunun boğulma sebebiyle hayatını kaybettiği ve bunun akabinde TikTok’un ‘intihara tahrik’ ettiği gerekçesiyle soruşturmasını başlattığını duyurdu.

Bu olay yaşanmadan önce de TikTok’un İtalya’da sicili pek de iyi değildi. Aralık ayında GPDP, çocukların korunmasına dikkat edilmediği gerekçesiyle TikTok hakkında suçlama yöneltmişti. 13 yaş altındaki kullanıcıların platforma rahatlıkla girebildiği ve ‘yaş sınırlaması’ noktasında zayıf bir politikası olduğu gerekçesiyle zaten mimliydi. Yaşanan olay sonrası TikTok’un bu konuya el atması bekleniyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hayatımda kullanmadım. Kullanmam. Saçmalık ötesi işler. Oyun sosyal medya hayatımda olmasa ne olur. Daha hiçbirşey olmadı. Olmasada oluyorsa gerek yoktur demektir.

Can Gorur
Can Gorur
1 ay önce

Cok guzel bir haber, haber degeri tasiyan bir haber..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Haber detayları çok uzun kaydırmaya korkuyorum. Net bilgiye ulaşana kadar her haberde 15-20 satır okumak zorunda kalmak gerçekten yorucu. Direk konuya giriş olsa daha iyi olacak. Teşekkürler

abdullah sezgin
abdullah sezgin
1 ay önce

tiktok tam bir rezalet kapatılsın

mete
mete
1 ay önce

evrim işte. doğal seleksiyon

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hiç şaşırmadım 17 yaşında birine de tiktok videosu için poz verirken tren çarpmış

" TikTok akımı 10 yaşındaki kızın ölümüyle sonuçlandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TikTok akımı 10 yaşındaki kızın ölümüyle sonuçlandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TikTok akımı 10 yaşındaki kızın ölümüyle sonuçlandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme